Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Gurmanski OFF (3446 bralcev)
Torek, 17. 10. 2006
Maja



Hrvaška, priljubljena turistična destinacija, si turistično konkurenčnost zvišuje z nekonvencionalnimi metodami. Lijepa naša, oziroma Lijepa njihova, kakorkoli že, se namreč loteva nove niše v turistični ponudbi, gre pa za tako imenovani dentalni turizem. Agencija DentalCroatia s sloganom »Vratite se s odmora sa novim osmjehom« privablja predvsem britanske in italijanske škrbaste turiste, ki lahko prišparajo več kot polovico denarja, ki bi ga za podobne usluge plačali doma, hkrati pa uživajo v mediteranski klimi in prehrani.

Malce drugače pa si je turizem v hrvaški Istri zadal švicarski državljan, za katerega sicer lahko domnevamo, da z ustno higieno nima težav. Ob vračanju čez hrvaško-slovensko mejo so ga namreč zaustavili slovenski cariniki in v njegovem prtljažniku odkrili dobri dve kili belih tartufov. Gre za 73 gomoljev, ki bi na trgu lahko dosegli skoraj 5000 evrov. Smrdljivo delikateso so cariniki zasegli, glede na domnevne afrodizične lastnosti tartufov pa nam o njihovi usodi ni treba ugibati.

Poslušate gurmanskim ekscesom naklonjen OFF program.

Pjongjang se ostro odziva na resolucijo Združenih narodov, ki v odgovor na severnokorejski jedrski poskus predvideva embargo na vojaško in luksuzno blago in jemlje resolucjo kot izrecno vojno napoved. Severna Koreja napoveduje neusmiljene udarce proti katerikoli državi, ki bi si drznila kršiti njeno suverenost in poudarja, da se navkljub pacifističnim ambicijam ne boji vojne. Medtem ameriški vohunski sateliti ugotavljajo povečano aktivnost na lokaciji poskusne jedrske detonacije, ki bi lahko pomenila priprave na drugi tovrsten poskus. Čeprav ni več dvomov, da je prejšnji teden šlo za dejansko jedrsko eksplozijo, kar vse države seveda obsojajo, pa se pomen severnokorejske grožnje poskuša zmanjševati z ugibanjem o njeni kredibilnosti. Analitiki očitno še niso popolnoma prepričani, da gre zares, tako da vse kaže, da jih bo moral Pjongjang še enkrat prepričati. Za to jih gotovo ne bo treba dvakrat prositi.

Britancev tudi ni bilo treba prositi, da svoje sile umaknejo iz južno-afganistanske province Helmand, enega od centrov delovanja talibanskih upornikov, ki je bil v preteklih mesecih prizorišče hudih bojev. Uradno opravičilo za umik je, da bodo pogajanja o premirju in njegovo ohranjanje prepustili lokalcem. Plemenski voditelji in lokalna vlada naj bi s pomočjo afganistanskih varnostnih sil sami varovali območje pred napadi upornikov.

Uporniki na Šri Lanki dobivajo dvoumna sporočila od vlade. Ta po eni strani zagotavlja, da je še vedno zavezana mirovnim pogajanjem s Tamilskimi Tigri, ki so napovedana za konec meseca v Ženevi, po drugi strani pa v nasprotju z duhom premirja obljublja maščevanje za vse napade. Včerajšnji samomorilski napad, ki je terjal skoraj 100 žrtev, vlada komentira z besedami: “Nadaljevali bomo s povračilnimi ukrepi, vendar se bomo vseeno udeležili pogajanj.” Ti ukrepi pa vključujejo zračne napade na tamilske vasi, kjer so po poročanju med žrtvami tudi otroci. Pogajanja, ki naj bi končala skoraj četrt stoletja trajajoč konflikt, ki je terjal čez 65.000 žrtev, tako ne vzbujajo pretiranega optimizma.

Optimizma glede približevanja Srbije Evropski Uniji tudi še ni na spregled. Zunanji ministri EU so ponovno podali negativno mnenje glede nadaljevanja pogajanj za sklenitev sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju, vse dokler Srbija ne začne sodelovati z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine v Haagu. Stališče temelji na poročilu haaške tožilke Carle del Ponte, ki je sodelovanje srbskih oblasti označila za “absolutno negativno”. Navkljub napredku pri izvajanju reform, pogajanj ne bodo oživili dokler Mladič ne bo sedel v Haagu, čeprav v vmesnem času ministri obljubljajo nekaj korenčnov. V spodbudo srbskemu reformnemu procesu nameravajo olajšati vizumske postopke za srbske potnike v Schengenski prostor.

Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, natančneje njegov direktor Robert Peskar, si na inovativen način predstavlja kulturne vrednote, ki jih ima njegov zavod ohranjati. Z izdajo kulturnovarstvenih pogojev Kobilarni Lipica za razširitev golf igrišča s sedanjih 9 na 18 lukenj, se je v nasprotju z mnenjem stroke in brez posvetovanja s pristojnim strokovnim svetom zavoda odločil podpreti vrednote elitnega japijevskega turizma. Za komentar smo poprosili gospoda Etbina Tavčarja, predsednika Mednarodnega združenja za Lipico:

/////////////////////////////////////////////////////////////

Združenje opozarja, da gre za eklatantno kršenje določil zakona o kulturni dediščini. Kako mislijo ukrepati?

/////////////////////////////////////////////////////////////

Bi si Tavčar upal ugibati o interesih, ki se skrivajo v ozadju?

/////////////////////////////////////////////////////////////

Direktor Zavoda je zaradi službene poti nedosegljiv, sicer bi ga lahko povprašali o zanimivosti iz same obrazložitve v dokumentu, ki dovoljuje širitev golf igrišča, hkrati pa izrecno omenja, da je takšen poseg s “strogega strokovnega spomeniško varstvenega stališča nezaželen”. Za mnenje o kulturnovarstvenih pogojih in načinu njihovega sprejetja smo povprašali tudi direktorja kobilarne Lipica, Matjaža Pusta:

/////////////////////////////////////////////////////////////

In to navkljub strokovnemu mnenju, ki izrecno nasprotuje širitvi igrišča?

/////////////////////////////////////////////////////////////

Kako pa je v Lipici užival danski prometni minister, ki ste mu ravnokar razkazali svoj fevd?

/////////////////////////////////////////////////////////////

OFF je pripravila Maja, sledi pa Sekujev OFF komentar o francoskem zakonu o kaznivosti zanikanja turškega genocida nad Armenci.


Komentarji
komentiraj >>