Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
paul weller (3671 bralcev)
Sreda, 1. 11. 2006
outlaw



1. CD days of speed, 1 (on) BRAND NEW START paul weller 3.46
CD bill frisell, 8 (on) OUTLAWS bill frisell 4.19
Brand New Start, Povsem nov začetek, pesem Paula Wellerja iz 1998. leta, prvič objavljena na njegovi pregledni zbirki dotedanjega samostojnega dela z naslovom Modern Classics in s podnaslovom, ki bi lahko bil tudi ironičen ali sarkastičen: The Greatest Hits. Slišali smo koncertno izvedbo z albuma Days of Speed.
Paul Weller je večkrat začenjal povsem znova. Recimo 1983. leta, ko je, povsem nepričakovano tudi za preostala dva člana zasedbe The Jam, basista Bruca Foxtona in bobnarja Ricka Bucklerja, razpustil tisto klasično punk ali novovalovsko zasedbo in začel z delom v skupini, pravzaprav v duetu z Mickom Talbotom, Style Council. S to skupino se je bolj ali manj uspešno prebijal skozi osemdeseta leta, dokler ni bil na prelomu osemdesetih v devetdeseta spet na novem začetku. Založba je zavrnila zadnji album Style Council, zato je razočarani Paul Weller razpustil skupino in ostal brez vseh snemalnih pogodb. 1991. leta je začel na novo pod imenom Paul Weller Movement in v samozaložbi objavil malo ploščo s pesmijo Into Tomorrow.
2. CD modern classics, 16 (on) INTO TOMORROW paul weller 3.13
Tole je oddaja Moč pesmi, posebna oddaja o nadčasnih pesmih in o njihovih piscih iz Amerike in okolice vsako prvo sredo v mesecu v okviru oddaje Izven zakona. Pripravljam in vodim jo Milko Poštrak, nocoj s pomočjo Robija. Spet smo v okolici Amerike, pri njenem pridnem pudlu Veliki Britaniji in pri njenem ponosu Paulu Wellerju. 1991. leta je torej, razočaran nad odzivom založbe, mogoče pa tudi poslušalcev, na njegovo zasedbo Style Council, najprej le-to razpustil, ustanovil novo z naslovom Paul Weller Movement, nato opustil še Movement in ostal Paul Weller. 1992. leta je objavil prvi pravi samostojni album z enostavnim naslovom Paul Weller, na katerem je razkazoval svoje pesmi, prežete s spominom na soul glasbo in na klasični rock. Eno pesem smo že slišali, Into Tomorrow, za katero bi lahko rekli, da je oprta na spomin na klasični rock. Poslušajmo še eno, da dobite vtis, to je soulovsko obarvana Above The Clouds.
3. isti CD, 6 (on) ABOVE THE CLOUDS paul weller 3.51
Prvi samostojni album Paula Wellerja iz 1992. leta so mu pomagali posneti člani skupine Young Disciples, pa Dr. Robert iz skupine Blow Monkeys in takratna Wellerjeva žena Dee C. Lee, ki je bila pred tem spremljevalna pevka v zasedbi Style Council. Ta album je bil šele začetek, napoved mojstrovine, ki je sledila jeseni 1993. leta. To je bila Wildwood, večplastno delo, na katerem je Paul Weller razmišljal o svojem tedanjem položaju, o ustvarjanju in o motivih za to. Poslušajmo kar naslovno klasiko Wildwood.
4. isti CD, 5 (on) WILDWOOD paul weller 3.23
Na albumu Wildwood je Paul Weller sodeloval s kitaristom Stevom Cradockom iz zasedbe Ocean Colour Scene, za ploščo pa je dobil nekaj glasbenih priznanj in navdušene ocene. S Stevom Cradockom je šel tudi na turnejo, Cradock pa je zatem zaradi medijske pozornosti uspešno oživil tudi lastno zasedbo Ocean Colour Scene. Paul Weller je ob koncu turneje 1994. leta izdal še koncertno ploščo Live Wood. 1995. leta je sledila naslednja studijska plošča Stanley Road. Z nje poslušajmo pesem You Do Something to Me.
5. isti CD, 11 (on) YOU DO SOMETHING TO ME paul weller 3.39
Nekateri opisujejo album Stanley Road kot nadaljevanje plošče Wild Wood, le z različnimi poudarki. Še vedno bi se naj navezoval na klasične britanske ustvarjalce iz šestdesetih let, le da tokrat ne toliko na skupino Traffic, temveč na The Who in The Kinks. Spet, lahko dodam, saj so že The Jam opisovali kot novovalovsko različico skupine The Who. Primerjave s Petom Townsendom in z Rayem Davisom so kajpak vedno pohvalne. Mimogrede, v kratkem bomo v oddaji Izven zakona poslušali nekaj pesmi Peta Townsenda, ki jih je objavil na svojih samostojnih ploščah, seveda tudi zato, ker pričakujemo novi album skupine The Who, torej Peta Townsenda in Rogerja Daltreya.
Paula Wellerja so nekateri povezovali tudi s subkulturo modov, katere ključna zasedba v šestdesetih je bila seveda The Who. Hkrati je Paul Weller en od tistih sodobnih britanskih ustvarjalcev, ki je začenjal v času punka in novega vala, ki je v osemdesetih vplival na prihajajoči naraščaj britanskih izvajalcev, kakršna sta recimo brata Gallagher s svojo zasedbo Oasis. Mimogrede, Noel Gallagher je gostoval v Wellerjevi izvedbi pesmi I Walked on Gilded Splinters Drja Johna na albumu Stanley Road.
1997. leta je sledila plošča Heavy Soul, ki je zaokrožala prvo obdobje samostojnega dela Paula Wellerja. Z nje poslušajmo pesem Friday Street.
6. isti CD, 10 (on) FRIDAY STREET paul weller 2.20
1998. leta je Weller objavil pregledno zbirko dotedanjega samostojnega dela Modern Classics, vključno z že omenjeno pesmijo Brand New Start, s katero je napovedoval nov začetek. Ta je prišel v obliki albuma Heliocentric leta 2000. Zanimivo, da je ob njegovem izidu Paul Weller zatrjeval, da je to njegova zadnja plošča nasploh. A si je kasneje očitno premislil.
Poslušajmo izvrstno pesem A Whale's Tale, Pripovedka o kitu.
7. CD heliocentric, 5 (on) A WHALE'S TALE paul weller 3.26
Leto zatem, 2001. leta, je Paul Weller objavil še eno koncertno ploščo, Days of Speed. Plošča prinaša akustične ali izštekane različice Wellerjevih pesmi iz vseh obdobij, od skupine The Jam naprej. Naslov Days of Speed, Dnevi hitrosti, mogoče natančneje Dnevi speeda, torej omamnega amfetaminskega sredstva, je recimo pobran iz dela besedila klasike That's Entertainment.
8. CD days of speed, 12 (on) THAT'S ENTERTAINMENT paul weller 3.29
That's Entertainment, ena ključnih pesmi Paula Wellerja iz časa zasedbe The Jam, tokrat v akustični, izštekani različici na koncertnem albumu Days of Speed. Poslušajmo še eno klasiko iz časa skupine The Jam, English Rose, tokrat v akustični različici Paula Wellerja z glasom in akustično kitaro. Angleška vrtnica.
9. isti CD, 5 (on) ENGLISH ROSE paul weller 2.45
Na koncertnem albumu Days of Speed je tudi izvrstna, čeprav manj znana pesem Loved, v studijski različici z EPja Hung Up iz 1994. leta. Ljubljeni.
10. isti CD, 2 (on) LOVED paul weller 4.24
Z akustične koncertne plošče Days of Speed poslušajmo še eno izvedbo, pesmi Headstart and Happiness iz časa skupine Style Council.
11. isti CD, 17 (on) HEADSTART AND HAPPINESS paul weller 2.51
2002. leta je Paul Weller objavil novi, šesti samostojni studijski album z naslovom Illumination. Še eno izvrstno delo, ki ga je posnel z nekaterimi starimi sodelavci, vključno s Stevom Cradockom. Poslušajmo kar uvodno pesem Going Places.
12. CD illumination, 1 (on) GOING PLACES paul weller 3.33
Sledila je še plošča priredb z naslovom Studio 150. To ploščo bomo zdajle v oddaji Moč pesmi preskočili, saj se ukvarjamo izključno z lastnimi pesmimi Paula Wellerja. Ob kaki priliki, če bo le čas, pa si lahko v oddaji Izven zakona privoščimo poslušanje Wellerjevih izvedb pesmi Tima Hardina, Gordona Lightfooda, Boba Dylana, Neila Younga in drugih. 2005. leta je Paul Weller objavil novi studijski album z novimi lastnimi pesmimi. Z njega poslušajmo uvodno pesem, vendar ne v studijski različici, temveč v koncertni izvedbi z nedavno objavljenega dvojnega koncertnega albuma Catch Flame.
13. CD catch flame, disk ena, 3 (on) BLINK AND YOU'LL MISS IT paul weller 3.24
Če bo le prilika, bomo izbor z izvrstne koncertne plošče Catch Flame, posnete na nastopu 5. decembra lani v dvorani Alexandra Palace v Londonu, poslušali v eni od oddaj Koncert Radia Študent. Nocoj pa v izteku oddaje Moč pesmi, v kateri smo se posvečali ključnim pesmim Paula Wellerja predvsem v obdobju od 1990. leta dalje, ko je delal pod lastnim imenom, poslušajmo le še dve pesmi. Obe iz časa pred 1990 in obe v koncertnih izvedbah z albuma Catch Flame. Prva bo njegova klasika iz obdobja s Style Council, Long Hot Summer.
14. CD catch flame, disk dve, 10 (on) LONG HOT SUMMER paul weller 6.42
Oddaje Moč pesmi je konec. Naslednji teden v redni oddaji Izven zakona priprava na nastop Roberta Fisherja, pevca in enega od obeh glavnih piscev pesmi v ameriški zasedbi Willard Grant Conspiracy, v Škofji Loki v četrtek, 9. novembra. Novi album Let It Roll skupine Willard Grant Conspiracy bo na sporedu v oddaji Tolpa bumov v ponedeljek, 6. novembra.
Milko Poštrak se do takrat poslavljam s še zadnjo klasiko Paula Wellerja, tokrat iz časa zasedbe The Jam, A Town Called Malice, v koncertni izvedbi na koncu nastopa v londonski dvorani Alexandra Palace 5. decembra lani. Lep pozdrav!
15. isti CD, 12 (on) A TOWN CALLED MALICE paul weller 3.39


Komentarji
komentiraj >>