Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Nedelja, 5.3.´07, ob 14.00: Balada o povodnem možu (2857 bralcev)
Ponedeljek, 5. 3. 2007
david



Radio študent
Glasbena redakcija
Cigule migule
Nedelja, 4.3.2007, ob 14.00

Balada o povodnem možu

Marsikatera pesem, ki jo poznamo od Prešerna ali kakšnega drugega slovenskega pesnika izhaja prvenstveno iz ljudskega izročila, ki so ga pesniki in drugi izobraženci, predvsem v dobi romatnike ohranjali na svojstven način. Pesmi, ki so jih našli med ljudstvom niso zgolj zapisali takšne kot so jih slišali, temveč so se počutili dolžni le-te tudi prilagoditi meščanskemu okusu časa ter jih zato tudi umetniško obdelati. S tem so potvarjali njihovo podobo, katero lahko iz njihovih zapisov zaradi tega kasneje le stežka rekonstruiramo. K sreči pa so se nekatere od teh pesmi med ljudmi ohranile tudi do časov, ko jih je bilo že mogoče zvočno dokumentirati. Te pa zaradi različnih razlogov tudi sedaj ostajajo v senci njihovih bolj znanih umetniških prepesnitev.

Pesem Jerca je po vodo šla, ki jo bomo poslušali danes v nadaljevanju oddaje Cigule migule je primer originalne ljudske pripovedne pesmi o povodnem možu, ki jo nas večina pozna zgolj iz njene Prešernove umetniške prepesnitve. Pesem naj bi bila avtohtono slovanska, saj jo je najti le med slovanskimi narodi ter pri Nemcih vzhodno od reke Labe in Saale, ki živijo na nekoč slovanskem ozemlju. Verjetno so jo prevzeli od njihovih slovanskih sosedov. Pri nas naj bi bila znana vsaj od 16. stoletja dalje, v sedemnajstem stoletju pa jo je zapisal tudi Janez Vajkard Valvasor.

Povodni mož nastopa v različnih variantah te ljudske pesmi ali tudi v ljudskih pripovedih o povodnem možu pod različnimi imeni, kot so Salemen-sonar, Gestrin, Muk, motovilec, mož Trdoglav in dowji ali divji mož.

Varianto, ki jo bomo sedaj poslušali, je pevka cenzurirala, saj jo je pela otrokom kot uspavanko, zato je iz pesmi izpustila njen okrutni konec o maščevanju povodnega moža nad otroki.

Zgodba gre namreč takole: Jerca je šla po vodo, pri tem pa jo je ugrabil povodni mož. Rodi mu sina, za tem pa si želi domov na obisk. Povodni mož jo izpusti, vendar ji reče, da ne sme hoditi po široki poti. Na tem mestu se naša pesem konča, zgodba pa gre v drugih še naprej. Ko pride Jerca domov, ji uspe skupaj z mamo odčarati urok in povodni mož je ne more vzeti nazaj, zato pred njenimi očmi ubije njunega otroka.

CD Slovenske ljudske pesmi I. – pripovedne pesmi: zgodovinske, junaške, bajeslovne in pravljične – Jerca je po vodo šla (1:51)

Pripravil David


Komentarji
komentiraj >>