Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Oddaja za Rome in za vse tiste, ki bi radi Romi postali (3306 bralcev)
Nedelja, 12. 1. 2003
PeterB




o Romih z izbrisanim državljanstvom, v studiu RŠ mag. Jelka Zorn z VŠSD in predstavnik društva Izbrisani Aleksandar Todorović, oddajo tudi tokrat vodi D.J. Nasko...



Komentarji
komentiraj >>

Re: Oddaja za Rome in za vse tiste, ki bi radi Romi postali
Dj Nasko [01/10/2005]

opaaa vidi vidi imam imenjaka dj-a pozdrav za sve vas i posetite www.djnasko.com
odgovori >>

Re: Oddaja za Rome in za vse tiste, ki bi radi Romi postali
amiti elvis [19/02/2003]

rad bi povedal da nasko viodi to odajo zelo uredu in mislim da boljšga ne bi moglo bit
sem sam rom ,ki posluša odajo vsako nedeljo
samo me moti to ,da je odaja prekratka ,ker se seveda zelo hitro konca..nasko je car!!!
odgovori >>

Re: Oddaja za Rome in za vse tiste, ki bi radi Romi postali
Verica [12/01/2003]

Zanima me, zakaj je oddaja, ki je zaradi jezika namenjana izključno Romom, na sporedu v tako poslušanem terminu kot je nedelja od 11:00 do 12:30? Res je, da očitno dosega velik odziv, vendar se mi vse bolj dozdeva, da gre za zelo interno oddajo - zdi se, da se vsi klicoči poznajo voditelja.

Kolikor spremljam programsko shemo Radia Študent, se mi zdi, da so termini marsikaterih oddaj, ko so namenjene širšim javnostim, žal na sporedu le vsak drug teden ali še manj in nikoli ne zasedejo ure in pol.
odgovori >>

    Re: Oddaja za Rome in za vse tiste, ki bi radi Romi postali
    PeterB [14/01/2003]
    Draga Verica,

    uvrščanje oddaj v programsko shemo je rezultat: 1. vsebinskega konteksta določenega dela programa; 2. (ne)uspešne umestitve oddaj v določen termin v predhodnih programskih shemah; 2. prostorskih možnosti, ki jih program in shema dajeta.
    Točno po zaslugi teh dejavnikov se je Romano drumo znašla v novem terminu.

    Da ne bo pomote. Oddaja na splošno prejema zelo pozitiven odziv - ne samo med Romi in državnimi uradniki, ki se ukvarjajo z manjšinami, temveč tudi med drugimi poslušalci RŠ - oglej si odmeve na prvo oddajo, najavljeno v spletu. Najavo tokratne oddaje si je do zdaj ogledalo dobrih 30 obiskovalcev, kar je tudi nadpovprečno.

    Presenečen sem, da te moti jezik oddaje. Tvoje razmišljanje ni daleč od tistega, ki ga prodajajo skinheadi. V hiperboli: Speak English (.......) or Die! Po njem je tudi ena paradnih oddaj RŠ zadnjih let - Mostogradnja, ki je sestavljena iz prispevkov radijskih postaj iz Hrvaške, BIH in Jugoslavije - namenjena izključno daspori iz teh dežel? Zanimivo je, da so leta 1991 in 1992 podobne reakcije, kot je tvoja (samo po telefonu, saj takrat ni bilo še neta), padale po oddaji Južnjaška uteha in njeno naslednico Nisam ja odavde, ki jo je vodila Bosanka Aida. V multimulturnem svetu rasteš s poznavanjem jezikov in pripravljenostjo prisluhniti vsakemu od njih. Tudi romskega se da 30%-40% razumeti, če mu pozorno prisluhneš. Radio Študent se je vedno ponašal z večjezičnostjo kot temeljem multikulturnosti. Brez nje bi izgubil enega svojih osnovnih adutov.

    Oddaji je namenjen termin od 11.00 do 12.00, vendar ima voditelj dovoljenje, da v primeru zanimivih gostov oddajo podaljša do 12.30. Zadnja oddaja se je iztelka ob 12.18. Sploh pa, ali si poslušala oddajo. Velik njen del je potekal v slovenščini in srbohrvaščini zaradi njenih gostov. Razkrila je segment, ki ga gotovo še ne poznaš, t.j. kako je demosovska vlada leta 1992 iz registra stalno bivajočih brisala množico južnjakov, jih obsodila na status tujcev, mnoge med njimi pa nagnala čez mejo. Sedanja oblast (ki so ji Romi in ostali južnjaki deveta briga, saj praviloma ne sodijo v dobičke ustvarjajoči del populacije) bo zaradi pritiskov EU stanje pod odejo sanirala.
    Razprava je bila kljub neizkušenosti voditelja v takem delu dovolj na nivoju.

    Velik odziv na oddajo. Končno enkrat! Tudi meni osebno se mi zdi raven čestitk in pozdravov poslušalcev za program RŠ neustrezna, zato se prizadevam, da program počasi raste. Zavedati se je treba, da je bil njegov voditelj še pred enim letom naturščik, ki se ob programu izobražuje v radijskem mediju. Romov - radijskih voditeljev - v Sloveniji ni.
    Sploh pa - ali ti ni jasno, da je s to oddajo RŠ spet naredil hud prelom v širšem ljubljanskem medijskem prostoru. Romi so prvič prišli do možnosti, da v njej slišijo svojo besedo, da lahko na kakšni radijski postaji v romskem jeziku kaj povedo, do 1. stopnje v medijski emancipaciji. Naloga RŠ je predvsem, da izobražuje voditelja. Jasno je, da iz njega ne bomo naredili nobenega romskega anarho- hard-corovca (Romov med njimi ni, dobil pa sem informacijo, ki me ne preseneča (tako je tudi v Makedoniji), da med njimi zelo živi rap in da bo ena naslednjih oddaj predstavila prav mlade romske rapperje), ampak na RŠ nismo nikdar delali mentalnih klonov (ali pa so tovrstni poskusi zaradi njegove odprtosti vedno žalostno propadli). Z izobraževanjem voditelja bo počasi rastla tudi njegova publika.

    Vsi klicoči poznajo voditelja. To se nam dogaja pri vseh odmevnejših oddajah. Kdo od rapperjev ne pozna Napota? Kdo od publike Underground Int. ne pozna Marjana Ogrinca? Ravno tako iz svoje scene izhaja Gigi, vodja Psihonavtike. Romov je v Ljubljani nekaj tisoč, predvsem tisti, ki prihajajo iz istega dela nekdanje Jugoslavije, se zaradi socialnega faktorja poznajo med sabo. Hkrati Romi (pa še marsikdo na Balkanu, za razliko od nas Slovencev) zelo hitro navežejo osebni način komunikacije. Še posebej (naj še enkrat poudarim), ker je oddaja v njihovem lastnem jeziku, kot ni na nobeni drugi radijski postaji na ljubljanskem območju.

    Sam si ne bi upal uporabljati argumenta širše javnosti pri razmišljanju o avtorski oddaji na RŠ. Če ga radikaliziraš, končaš pri Radiu Hit (to je program, namenjem širši javnosti!) ali Radiu Antena (enako). Z romsko oddajo delamo v širšem ljubljanskem prostoru podobne korake, kot smo jih pred desetimi leti z Nisam ja odavde, pred dvajsetimi z Rock fronto (ki ni vrtela glasbe s standardno rock nalepko in ki jo je vedno uvedel kulturno-politični komentar)
    in pred tridesetimi z vrtenjem glasbe, ki je takrat veljala za kapitalistično, zahodnjaško - angloameriškega rocka in popa... RŠ je bil RŠ vedno zato, ker ni pobesnelo igral na karte "zahtev in potreb Javnosti (socialistične, novoturbokapitalistične ali pa najširše študentske - v zadnjem primeru bi naše vodilo kakšen Adi Smolar pa tudi kakšni domači se ne bi smeli odreči). Ta je zanj prav tako pogubna kot prevelik ekskluzivizem. Namesto tega ostajata vodilo odprtost in refleksija o programskih segmentih. Pravzaprav z vidika neke širše Javnosti padejo s trona vse nedeljske oddaje z Razširjamo obzorja vred. Podobno je tudi s sobotno Brbljo in Curriculum Vitae. Navajeni smo, da naši poslušalci z bolj specifičnimi okusi prisluhnejo tistemu segmentu, ki jim je pač všeč. Zadovoljiti vse ob vsakem trenutku pa je (ne samo pri nas) nemogoče.

    Upam, da sem odgovoril na večino tvojih dilem.

    peterb.
    odgovori >>

    Re: Oddaja za Rome in za vse tiste, ki bi radi Romi postali
    ancka [17/01/2003]
    tudi sama občasno poslušam oddajo Romano drumo in se mi zdi čisto zanimiva oddaja; sploh bo še bistveno bolje, če bo manj čestitk in pozdravov (mimogrede: tole o odpisanih pa res ni tako zelo nova tema, da je "gotovo še ne poznamo", kot je zapisal peter b odgovoru).

    ampak a ni malce pretirano nekoga zmerjat s skinheadom, če se mu zdi, da je s programom kaj narobe ???

    lp,
    ancka


    odgovori >>

      Re: Oddaja za Rome in za vse tiste, ki bi radi Romi postali
      jelka zorn [19/01/2003]
      Veseli me, da je RŠ uvedel oddajo ROmano Drumo, v kateri voditelj govori (tudi) romski jezik, z vidika emancipacije / politične subjektivizacije ROmov so te zadeve zelo pomembne; ne preseneča pa, da mnogi poslušalci in poslušalke želijo preko radija pozdravljati svoje bližnje - za kaj takega nimajo priložnosti drugje, kot denimo pripadniki / pripadnice večinske etnične skupine, ki to lahko počnemo skoraj na vsakem radiju pa zaradi tega nihče ne teži, da je preveč čestitk in pozdravov - se nam zdi (no, meni sploh ne) kar samoumevno, da je vse 'za nas' in 'naše potrebe'. Mogoče bi morali uvesti več terminov za romske oddaje ali pa časovno daljši termin, denimo celo popoldne ipd. Torej čestitke voditelju oddaje Naskotu in Radiju Študent za inovativnost, politični pogum in udejanjanje emancipacije v praksi.
      Jelka
      odgovori >>

      Re: Oddaja za Rome in za vse tiste, ki bi radi Romi postali
      PeterB [22/01/2003]
      Mogoče je res pretirano nekoga zmerjati s skinheadom (kaj sem že napisal: "ni daleč od tistega, ki ga prodajajo skinheadi", kar seveda ni čisto ultimativna, direktna kategorizacija), ampak ošpice dobim, ko mi poslušalec Radia Študent, ki je zame že dolga leta številka 1. med elektronskimi mediji, ki promovirajo strpnost, večjezičnost (v drugih hišah se trudijo v slovenščino prestavljati celo hrvaščino in srbščino, seveda tudi angleščino) in multikulturnost kot kriterij za termin umestitve oddaje uporabi jezik, v katerem je vodena.
      Absolutno se strinjam s tabo, da bo oddaja bistveno udarnejša, bolj emancipatorska za Rome, ko bo v njej večji poudarek na temah, ki vsakodnevno žulijo Rome, in manjši na formi čestitk in pozdravov. Tako se tudi osebno prizadevam, da bi se njeno osnovno težišče postopoma spremenilo. Seveda pa se nič ne da spremeniti čez noč.
      Res je, tema "izbrisanih" seveda ni nova, ne spomnim pa se, kdaj smo jo na RŠ obravnavali zadnjič (torej je od tega preteklo že kar vode), z novo uredbo Ministrstva za notranje zadeve pa je spet postala aktualna.

      lp,

      peterb.
      odgovori >>