Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Ponovitev Kultivatorja z dne 08.03.2007, z naslovom Protikadilski zakon in vsi njegovi absurdi (4113 bralcev)
Ponedeljek, 6. 8. 2007
Anže



Pojdite po pepelnik, udobno se usedite v svoje naslonjače ali stole, prižgite cigareto in prisluhnite Kultivatorju o nekem nesrečnem zakonu, ki je tako idiotski, da povsem razumemo državo, zakaj ga ne obeša na veliki zvon.
Pa vendar, namesto, da bi nas 'ablast' seznanila s podrobnostmi tako imenovanega protikadilskega zakona prek, denimo javne razprave ali obvestil, bo le – ta tiho začel veljati to nedeljo, natanko ob polnoči.

Če ste bili tik pred uveljavitvijo enakega zakona v Veliki Britaniji, potem ste lahko opazili veliko državno kampanjo osveščanja ljudstva, da bo nastopila prepoved kajenja na javnih in delovnih mestih. Tukaj pa so stvari radikalno drugačne. Tako na primer gostinci, s katerimi smo se pogovarjali v zadnjih dneh, o zakonu oziroma o tem, kako ga izvajati, ne vejo skoraj nič. Da bi bila stvar še bolj bizarna, o spoštovanju samega zakona ne vejo dosti niti v parlamentu, ki ga je sprejel pred slabim mesecem dni. A k temu se še vrnemo. Seveda, ker novinarji na splošno kadimo – v svojih pisarnah, kakopak – smo se na Radiu Študent prvenstveno lotili iskanja lukenj v protikadilskem zakonu, vendar smo v glavnem naleteli le na neskladja z zdravim razumom. Ki jih je v tem zakonu kar nekaj. Več o samih – milo rečeno - pomanjkljivostih zakona o prepovedi kajenja nam je pojasnil pravni strokovnjak Andraž Teršek:



Od ustavnopravnih pomanjkljivosti zakona pa pozornost obrnimo na globe, ki jih bodo plačevali posamezniki, vpleteni v kršitev novega zakona. Tako bo oseba, ki bo kadila na zaprtem javnem oziroma delovnem prostoru, plačala 125 evrov kazni, odgovorna oseba teh prostorov bo plačala do 1000 evrov kazni, pravna oseba prostorov pa do 33.000 evrov kazni.

Nadzor nad izvajanjem zakona bodo opravljali inšpektorji za delo, zdravje in trg. Izjave tržnega inšpektorata nismo dobili, izvedeli pa smo da bo kršitve zakona preverjalo 15 zaposlenih, in sicer prodajo tobačnih izdelkov mladoletnim osebam.

Koliko inšpektorjev in kaj točno bodo le-ti preverjali, so nam povedali na Inšpektoratu za delo:



Dvajset inšpektorjev za zdravje pa bo izvajalo nadzor na naslednji način:



Naslednja cvetka je ta, da zakon podaja zelo ohlapno razlago, kaj točno je kadilnica, ki naj bi jo podjetja in gostinci postavili v svojih objektih in se tako držali zakona. Podrobnejša definicija naj bi prišla v obliki pravilnika, ki ga bo izdal minister za zdravje, toda šele septembra. Kako pa naj odgovorne osebe ugodijo zakonu glede kadilnic že zdaj, so nam pojasnili na Inšpektoratu za zdravje.



Kako bo po sprejemu pravilnika pa so nam izdali na Inšpektoratu za delo.


Da samo ponazorimo zahtevnost pravilnika in njegove tehnične pogoje, poslušajte naslednji citat iz osnutka omenjenega pravilnika. »Prezračevalni sistem (v kadilnici) mora zagotavljati v času obratovanja v kadilnici podtlak večji ali enak 5 Paskalov glede na zaprt prostor, iz katerega je vhod v kadilnico« konec navedka. Kdaj točno pa naj bi prišel ta famozni pravilnik na plan pa kaže jasno nejasna izjava Inšpektorata za zdravje.



Naslednje vprašanje, ki se pojavlja pa je, katere inšpektorje naj človek pokliče, če v njegovem lokalu nekdo kadi. Pomembno pa je tudi, kdo kadi in kdo kliče. Ste zmedeni? Mi tudi. Vendar pa je na ta vprašanja s samozavestjo odgovoril predstavnik Inšpektorata za delo.


Zdaj pa tako. Ker nam je ta ušivi zakon naprtil parlament, smo se seveda pozanimali, kako bo potekalo njegovo izvajanje v prostorih državnega zbora. Gordana Vrabec iz Službe za odnose z javnostmi nam je po faksu sporočila, da bodo predvidoma novembra v sklopu obnove male in velike dvorane postavili ustrezno kadilnico – na čigave stroške, je najbrž jasno. A, kako bodo stvari potekale do takrat? O tem smo se pogovarjali s poslancem Alešem Guličem, ki je ob sprejetju zakona skupaj s kolegom Bogdanom Barovičem v parlamentu protestno prižgal cigareto. V pogovoru z Guličem pa smo prišli do izjemno zanimive zagate.



Da ponovimo. Posamezni kršitelj se kaznuje z globo 125 evrov, odgovorna oseba pa z globo do 1000 evrov. Kaj zdaj to pomeni za vodstvo parlamenta? Ali bo v primeru, če dobijo inšpektorji Guliča kaditi v prostorih državnega zbora, predsednik Cukjati dobil položnico? Je torej možno, da opozicijski poslanci Barovič, Gulič in Majda Širca ob jutranji kavi bankrotirajo svojega šefa? Ne, seveda ne, stvari še zdaleč niso tako preproste. A kar bode v oči, je to, da niti v samem parlamentu ne vedo, kaj storiti v primeru kršitve zakona s strani posameznih poslancev.

Poskušali smo izvedeti, kdo je odgovorna oseba, pa nihče ne tega ve. V pisarni Cukjatija pravijo, da je odgovorna oseba generalni sekretar parlamenta Lovro Lončarič, saj mora on skrbeti za red in mir v hiši. Pa smo klicali v njegovo pisarno in tam so nas prepričevali, da ne, Lončarič pa tu nima kaj, saj so poslanci izvoljeni s strani ljudstva in tako pod okriljem predsednika Državnega zbora Cukjatija. Zanimivo, niti na zakonodajno-pravni službi nam niso znali pojasniti zagate, so pa namignili, da bi globo 1000 evrov morda le moral dobiti Lončarič. Zato smo jih pač prijavili Inšpektoratu za zdravje, a jebat ga, niti tam ne vejo. Poslušajte:



Vsi smo torej enaki pred zakonom, a kaj hočemo, če ga pač niti ne razumemo. Za konec samo še to: ker smo z radia klicali vse inšpektorje, ni vrag, da se kateri od njih ne bo oglasil še pri nas. Zato javno objavljamo, da se bo na Radiu Študent kadilo tudi v ponedeljek, in sicer na travniku pred blokom 14. Pridite na kak dim, kajti če ne smemo otresati notri, bomo pač otresali zunaj.

Kultivator sta pripravila kadilec Erik in nekadilec Anže, oba zgrožena nad zakonom.


Komentarji
komentiraj >>

Re: Ponovitev Kultivatorja z dne 08.03.2007, z naslovom Protikadilski zakon in vsi nj
zmotts [29/08/2008]

jp debilana svetovnih razsežnosti. poznam primer podjetja ki je prepovedalo kajenje na celem območju,to se pravi da zaposleni ne morejo na čik pavzo,ven iz podjetja pa tudi ni dovoljeno hoditi med pavzami. čezdalje smo bližje nacifašizmu...
odgovori >>