Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Ko visoko gospodarsko rast zasenči visoka inflacija (3775 bralcev)
Petek, 7. 9. 2007
klerik in Pizdurh



Borut Hočevar, urednik notranje politične redakcije pri časniku Dnevnik:



Še nedavno, denimo na proslavi državnosti pa celo na raznoraznih partizanskih proslavah, se je Janez Janša sproščeno smehljal na govorniškem odru ter na široko razpredal o visoki gospodarski rasti, ki naj bi nas dvignila nad sivo evropsko povprečje in tako dalje. Pa so potem sindikati, spomnimo se, zagnali puntarski krik, da kje pa so zdaj sedemodstotne rasti plač. Zato je Janša preusmeril svoje retorične manevre v druge nacionalne cilje in tako je Brnik postal letališče Jožeta 'Sputnika'. Potem pa je prišla v ospredje inflacija ter z njo napovedane rasti cen osnovnih potrebščin, ki majejo stebre že tako ali tako načetega ugleda vlade.

Tako opozicija očita vladi, da se je na inflacijo odzvala prepozno ter da se nanjo ne odziva z ustrezno fiskalno politiko, vse kar naj bi do zdaj storila, je po mnenju nekaterih opozicijskih poslancev zgolj kozmetika. Janez Janša odgovarja, da razlogi za zvišanje cen niso sistemske narave, pri čemer obljublja, da bo vlada izvajala striktno politiko reguliranja cen. V vsakem primeru postaja jasno, da bo inflacija postala ena izmed vročih tem, ki bodo v bodočih mesecih burile politične duhove.

V tokratnem Kultivatorju vam bomo predstavili poglede na inflacijo in podražitve tako z ene kot z druge strani, za začetek pa prisluhnimo, kaj si o vsem skupaj mislita prvi guverner Banke Slovenije France Arhar in njegov naslednik Mitja Gaspari:




Ekonomist Rudi Veršnik, sicer poslanec vladajoče Slovenske demokratske stranke, nam je v pogovoru pojasnil razloge, zaradi katerih se pri nas inflacija prikazuje kot, navajamo: 'neprimerno visoka' in predstavil vladne ukrepe proti nadaljnjemu naraščanju cen.



Kot je bilo povedano uvodoma, je opozicija nezadovoljna z dosedanjo fiskalno politiko. Vodja poslanske skupine Zares Matej Lahovnik je na nedavni tiskovni konferenci vlado obtožil, da podcenjuje trenutna inflacijska gibanja. Na naše vprašanje, ali na visoko rast cen vplivajo zunanji dejavniki, kar je kot enega izmed argumentov navajala tudi vlada, Lahovnik odgovarja:



Na več reakcij s strani vlade čakajo tudi sindikati, saj z naraščanjem inflacije ter življenjskih stroškov padajo realne vrednosti plač. Iz tega jasno sledi, da bodo nadaljnja pogajanja o plačah med delavci, delodajalci in pa vlado toliko bolj napeta. Več o vsem skupaj predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, Dušan Semolič:



Tako torej. Visoko gospodarsko rast, s katero je po sproščeni Sloveniji še nedavno paradiral Janša, je zakrila senca visoke inflacije. Arhar sicer, kot smo lahko slišali, ugotavlja, da je v redu, če so ljudje nad vsem skupaj nekoliko zaskrbljeni, mi pa podajamo, da je lahko zaskrbljen tudi Janša, saj mu z dvigom cen ter stroškov pada popularnost. Lepo je videti, ko inflacija prizadene tudi močne in bogate.

ODPOVED: Kultivator sta pripravila Klerik in Pizdurh, ki bosta še naprej kupovala domače vino po starih cenah. Živi naj črni trg!

Komentarji
komentiraj >>