Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Sreda, 19. 12. ´07 ob 19.00 (ponovitev 26. 12. ´07 ob 10.00) ORGONE: The Killion Floor (Ubiquity, 2007) (2940 bralcev)
Sreda, 19. 12. 2007
Borja



* Približno desetčlanska kalifornijska deep funk zasedba Orgone je letos končno izdala prvenec. Že pred leti so namreč na kompilaciji založbe Ubiquity izdali solidno priredbo funk klasike »Funky Nassau«, ki jo v originalu igrajo The Beginning of the End. The Killion Floor je pričakovano izjemno raznovrsten album funka, soula, afrobeata, ki je poln priredb, ki pa so skoraj vse posrečene.

Orgone prihajajo iz Los Angelesa. Jedro skupine sestavlja ritem sekcija, njeni člani igrajo skupaj že več kot petnajst let. Drugi sodelavci prihajajo in odhajajo, zadnja od stalnih glasbenikov skupine pa je pevka Fanny Franklyn. Njo so opazili, ko je nastopala s trideset-članskim (!) hiphop orkestrom Dakah. Nekateri sodelavci zasedbe Orgone igrajo s še dvema skupinama, ki izdajata pri založbi Ubiquity, z Breakestro in s Connijem Price-om. Orgone so še pred izdajo prvenca, predvsem zaradi uspešnosti prvega singla, dobili razne priložnosti, delali so reklamno glasbo za Adidas, igrali so s priznanimi izvajalci kot so hiphoperji Pharcyde, Tone Loc, legenda Eddie Bo in Plantlife. Zanimiva izkušnja pa je bila, ko so spremljali kolektiv Little Brother kot predskupina na ameriški turneji. Eden od veteranov skupine, Shean O'Shea, je rekel, da je bilo nastopanje z Little Brother izjemno zahtevno, saj je bila publika na koncertih večinoma hiphoperska. Vendar pa so Orgone vsak večer dali vse od sebe in bili dokaj uspešni pri tem, da so dokazali, da hiphop koncert lahko deluje tudi, če je predskupina živi funk bend.
V zadnjem času lahko opazimo svetovni trend pojavljanja novih, deep funk zasedb in scen, ki pa so vseeno pričakovano najmočnejše v ZDA, Veliki Britaniji in Avstraliji. Vendar pa Orgone niso klasičen retro funk bend, kakršni so na primer Spedometer, The Sound Stylistics in Cookin' on 3 Burners ... Paleta slogov, ki jih igrajo, je izjemno pestra, v svojo glasbo vključujejo tudi soul, afrobeat, celo nekaj psihedelije in disca. Tako jih lažje primerjamo z bendi kot so Nomo, Breakestra, El Michels Affair, pogojno Antibalas. Ta konglomerat stilov, ki jih preigravajo, pa so Orgone uspešno predstavili na prvencu The Killion Floor.

Prepoznavnost njihovega zvoka izvira predvsem iz udarnih in večplastnih ritmičnih vzorcev, ki jih bogatijo z raznimi tolkali, imajo pa tudi značilne mastne aranžmaje pihalne sekcije. Zvok je torej avtentično umazan in zapacan.
Orgone na albumu The Killion Floor igrajo tako priredbe kot tudi avtorski material. Od priredb naj omenimo »Funky Nassau«, komad, ki ga izvirno igrajo Beginning of the End, »I get Lifted«, torej hit, ki ga je napisal George Mcrae in pa »Do Your Thing« Isaaca Hayesa, najbolj znano verzijo tega komada pa je sicer odpela Lyn Collins, ki je bila eden od stranskih projektov soul brotherja Jamesa Browna. Pevka skupine Orgone Fanny Franklyn odpoje te priredbe solidno, vseeno pa so ti komadi odigrani veliko bolje v starejših verzijah. Morda bi bilo bolje, če bi zasedba priredila kakšen malo manj znan material, tako pa je bila naloga zares težka, saj gre za tri klasike soul in funk godbe, ki jih je praktično nemogoče doseči, kaj šele preseči.

Orgone se pokaže kot zrela zasedba pri avtorskih komadih, za kar je odličen primer skladba »It's what you Do«. Posnetek se začne s soulerskim introm, sledi afrobeataški prvi del, potem preide v vesoljski funk in na koncu še v tekoč acid jazz. To surfanje med zvrstmi je tekoče, čeprav se dogaja v enem samem komadu.
Zasedbi Orgone je z The Killion Floor uspelo posneti energičen, razgiban in razdelan konglomerat stilov in godb. Klišeje funka so raje zamenjali z raziskovanjem zvočnih možnosti, ki jih ponuja združevanje raznih (starih) zvrsti. V bistvu bi lahko rekli, da večina sodobnih funk skupin preigrava razne zvrsti, vendar pa je ključnega pomena prav njihov pristop ter njihova interpretacija.

»Retro« skupinam najpogosteje uspe opozoriti nase, ko posnamejo kakšno lahko prebavljivo priredbo. In čeprav so Orgone deloma stavili na to formulo (saj so jih vsaj didžeji prvič opazili, ko so izšli singli dveh coverjev), pa so kljub temu potrdili svoje obvladaštvo in suverenost z avtorskimi komadi na albumu The Killion Floor. Sveža glasba preteklosti.

pripravil Borja Močnik



Komentarji
komentiraj >>