Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
torek, 18.2.2003 (3001 bralcev)
Torek, 18. 2. 2003
evi



OFF NAPOVEDNIK

Dimitriju, najbolj osovraženemu slovenskemu politiku tega meseca, se je zavrtelo v glavi, zabolelo ga je srce, zamajala so se mu tla pod nogami, da o stolčku ne govorimo. Ni več ni mogel mirno sedeti za svojo diplomatsko pisalno mizo, bolečina v prsih pa je bila prehuda, da bi zmogel hoditi na obiske k svojim prijaznim kolegom po svetu. Žalostilo ga je, da njegovega truda, naporov, vložene energije in neprespanih noči v dobro slovenske države ni opazil nihče. Vsi so mu samo očitali, kako vse počne na lastno pest, novinarji so mu zastavljali vprašanja, na katera ni znal prav odgovoriti, ljudstvo pa se je norčevalo iz njegove ljubezni do Združenih držav Amerike. Da je bila mera polna, si je njegova Meta kupila nov krznen klobuk in s tem njemu, dobremu Dimitriju, na glavo nakopala še sovraštvo ljubiteljev živali.

Dimitrij težkega bremena ni več zmogel nositi. Ljubljana se mu je zdela premajhna in pretesna. In si je vzel dopust. "Nekajdnevni dopust izven Ljubljane," kot je navedla njegova predstavnica za javnost Nataša. Že včeraj ga ni bilo ob predsedniku Drnovšku, ko se je mudil na Madžarskem, danes pa se ni pojavil na letalu za Bruselj, kamor bi na izmenjavo mnenj o iraški krizi moral spremljati premiera Ropa.

Kdaj bo Rupel spet prevzel delovne obveznosti, na njegovem ministrstvu niso vedeli povedati. Prav tako ostaja neznanka, kje naš vrli Dimitrij počiva. Morda bomo informacijo o tem lahko zasledili v kakšnem ameriškem tabloidu, ki bo poročal o počitnikovanju “tistega politika iz Slovaške, ki nam je tako naklonjen”.

OFF PROGRAM

Predsednik slovenske vlade Anton Rop se zaradi Ruplove odsotnosti sam udeležuje srečanja med voditelji Evropske unije in desetimi prihodnjimi članicami povezave. Tema njihovih pogovorov bo reševanje iraške krize, glede katerega je Evropska unija sinoči ponovno podala končno, precej ambivalentno in neizrazito mnenje. Slovenski predstavnik Anton je v Bruselj prišel z namenom, da to stališče podpre. Prijatelje oziroma bodoče zaveznike je seveda treba podpreti.

Da bi imeli lažji nadzor nad posameznimi zavezniki, ki svojih dolžnosti ne bodo izpolnjevali, so se veliki Evropejci odločili povezati z evropskim Interpolom. Evropski komisar za pravosodje in notranje zadeve Antonio Vitorino je z direktorjem Europola Jurgenom Storbeckom podpisal sporazum o sodelovanju med Evropsko komisijo in evropskim policijskim uradom Europol. "Sporazum bo Uniji omogočil boljšo odzivnost na izzive mednarodnega in organiziranega kriminala,” je povedal Vitorino. Sporazum bo Evropski komisiji omogočil dostop do poročil, analiz in ocen, ki jih pripravlja Europol in bo vključeval tudi sodelovanje na področju varovanja evra.

Diplomati na sedežu Združenih narodov, ki bi morali že zjutraj začeti n-to debato o Iraku, so se zaradi snežnega neurja, ki je zajelo New York, odločili, da bodo začetek seje prestavili na 15. uro popoldne po krajevnem času oziroma 21. uro zvečer po srednjeevropskem času. Sklic seje je zahtevala Južna Afrika v imenu skupine neuvrščenih držav, zaradi velikega števila prijavljenih govornikov pa bo trajala najmanj dva dni. Pričakovati je, da bo seja precej neprijetna za ZDA in Veliko Britanijo, ki si najbolj želita takojšnje in brezpogojne vojne z Irakom. Vsi ostali pa še kar naprej postavljajo pogoje, pod katerimi bi smelo priti do vojne.

Združene države bi poleg Iraka zelo rade posegle tudi v zaprto in totalitarno Kitajsko. Pred dobrim letom je to državo Bush junior postavil na os zla, vse bolj pa kaže, da jo bodo tja postavili tudi ameriški gospodarstveniki. Na dan so prišli rezultati analiz, ki pričajo, da je Kitajska v minulem letu po obsegu izvoza na Japonsko prehitela ZDA in postala vodilna svetovna izvoznica na omenjeni trg. Japonski uvoz s Kitajske je namreč lani dosegel 61,7 milijarde dolarjev. Delež uvoza s Kitajske se je tako povzpel na 18,3 odstotka vsega japonskega uvoza, ZDA pa zdaj predstavljajo le še 17 odstotkov uvoza dežele vzhajajočega sonca. Japonska s Kitajske največ uvaža stroje, tekstil in dele za računalnike.

S Kitajsko se je nenadoma odločil pogovarjati severnokorejski zunanji minister Paek Nam Sun, ki je danes nepričakovano pripotoval v Peking. Poseben je ta obisk zato, ker je po korejskem priznanju glede jedrskega programa to prvi obisk
visokega severnokorejskega predstavnika v kitajski prestolnici. Severni Korejec se je pogovarjal z namestnikom kitajskega zunanjega ministra, ki je dejal, da je treba jedrsko vprašanje rešiti z dialogom.

Do grla pa je Severna Koreja sita ameriške navzočnosti na njenem ozemlju in v njeni politiki. Pjongjang Združenim državam očita, da krepi svojo vojaško navzočnost na Korejskem polotoku in da proti Severni Koreji načrtujejo pomorske blokade. V primeru, da to pomeni začetek obljubljenih sankcij, Severna Koreja zagrozi z odstopom od sporazuma o premirju, s katerim se je leta 1953 končala tri leta trajajoča korejska vojna. Če bodo ZDA še naprej kršile in zlorabljale sporazum o premirju, za Severno Korejo ne bo več nobene potrebe, da bi se še čutila zavezano k spoštovanju tega sporazuma, je izjavil predstavnik severnokorejske administracije.

Tretje slovenske komercialne televizije TV 3, kot smo jo poznali doslej, ne bo več. Cerkveni del lastnikov je namreč 75-odstotni delež prodal štirim hrvaškim podjetjem, četrtino deleža v televiziji pa sta zadržali Krekova družba in Mladinska knjiga Založba. Po zaslugi te prodaje TV 3 ni več cerkvena, ampak navadna komercialna televizija. Vzrok za prodajo so bile finančne težave, saj družinska televizija, ki naj bi razširjala evangelijske vrednote in imela značilnosti komercialne televizije, ni mogla obstati. Novi lastniki že delajo na tem, da bi TV 3 postala dobro gledana televizija, ki bo prinesla pravo konkurenco, imela pa naj bi tudi regionalni karakter.


Komentarji
komentiraj >>