Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Novinarska čast ter pravica na sodišču (3989 bralcev)
Petek, 28. 3. 2008
klerik in Pizdurh



Na novinarskem področju sta ta teden zaznamovala dva dogodka. In sicer prva glavna obravnava tožbe novinarja Dela Matije Graha proti tej hiši, ker ga je nekdanji odgovorni urednik Dela Peter Jančič odpoklical iz dopisništva z Dunaja, in pa napovedana tožba proti isti medijski hiši s strani bivšega vršilca dolžnosti odgovornega urednika Maga, Silvestra Šurle. V prvem primeru naj bi bil Grah razrešen zato, ker baje ni zadovoljeval kriterijev in je bil v slabih odnosih z veleposlanikom v Avstriji Ernestom Petričem. Pri Šurli pa naj bi v ozadju stal direkten spor z interesi lastnikov Dela, torej Pivovarno Laško.

V ospredju se nahaja še ena tožba, ki jo je zoper to medijsko hišo vložil nekdanji urednik zunanje redakcije Dnevnika Igor Mekina. Spomnimo, Mekina je izgubil službo zaradi članka, v katerem je razkril tajne pogovore med slovenskimi in ameriškimi diplomati glede priznanja Kosova, kar je bilo objavljeno tudi v beograjski Politiki.

Začeli bomo pri Petru Jančiču, s katerim smo včeraj opravili obsežen intervju. Poslušajmo odlomek o Jančičevem pričanju na sodišču v zvezi z odpoklicem Matije Graha, celoten intervju pa si lahko poslušate na naši internetni strani www.radiostudent.si.



Za dodatna pojasnila smo se obrnili tudi na novinarja Matijo Graha.



Toda kaj je bil po Grahovem prepričanju dejanski razlog za odpoklic?



Poslušajmo sedaj Silvestra Šurlo, ki so ga prestavili iz v. d. odgovornega urednika Maga v uredništvo tednika Total tedna, baje zaradi organizacijskih premikov. Šurla se s tem seveda ne strinja in toži.



Kakšno mnenje pa ima po o primerih Šurla in Grahu urednik bloga Mediawatch in član Liberalne akademije Boris Vezjak?



Kot rečeno bo sodišče moralo odločiti tudi v primeru odpuščenega novinarja Igorja Mekine, ki toži Dnevnik. Tudi sami smo bili namreč resnično presenečeni nad tem, da je izgubil službo zaradi razkritja napotkov, ki so jih Američani dajali našemu ministrstvu za zunanje zadeve. O tem, kaj pravzaprav tiči v ozadju, smo vprašali Mekino.



Za komentar Mekinovega primera smo povprašali tudi Vezjaka.



Izpostavljeni trije primeri, ki se med seboj razlikujejo eden od drugega, pričajo, da je sankcioniranje novinarjev zaradi njihovega dela pogost pojav, ki ga ne moremo pripisati zgolj eni politični opciji ali pač določenemu medijskemu lastniku.

ODPOVED: Kultivator sta pripravila Erik in Urh.

Povezave do aktualnih oddaj Aktualno-politične redakcije Radia Študent






Komentarji
komentiraj >>