Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF firefox 3 (3712 bralcev)
Torek, 17. 6. 2008
Urh



NAPOVEDNIK

74-letni Britanec Eric Smart, sicer kmetovalec iz Chesterfielda v Derbyshiru, je dobil kazen zaradi domnevnega napačnega parkiranja svojega traktorja v Londonu, pa čeprav tam ni bil že 45 let, pa še takrat, ko se je mudil v prestolnici, je za prevoz uporabljal avtobus, medtem ko masseya fergusona iz skednja ni zapeljal že 14 let. Vendar se še enkrat pokaže bizarnost birokratstva, ki si ne ozira na dejstva, ampak jih zanima zgolj registrska številka registrske tablice, ki ustreza registrski od traktorja Smarta. In po njihovem mnenju je to dovolj. To pa pomeni kazen, ki je sedaj z obrestmi narasla na 180 funtov.

Vendar seveda Smart kazni noče plačati, saj je bil žrtev ponarejene registrske številke. Vendar pa bi bilo birokratom in organom nadzora nepravilnega parkiranja vseeno bolj všeč, da Smart plača kazen, kot pa da bi se morali ubadati s tem, da jih je nekdo nategnil. Torej, naj Smart dokaže, da nikoli ni bil s traktorjem v Londonu, to pa bo skoraj nemogoče, zato naj raje plača kazen in bo tiho. Tako nekako gre to razmišljanje. Skoraj nemogoče pa bo tudi dobiti tistega, ki je dodeljevalca parkirnih kazni nategnil, razen če bo še enkrat poizkusil goljufati z registrsko tablico Smarta. Ta si lahko samo po zdravi kmečki logiki misli: jebeni birokrati, sami papirji in sranje, ki ti odžira čas in denar.

Poslušate ne-birokratski off program Radia Študent!

OFF program

Poslanci so pri ponovnem odločanju o vladni noveli zakona o visokem šolstvu – ki je bilo potrebno zaradi veta državnega sveta – ponovno sprejeli novelo z 52-imi glasovi za in 11-imi proti. Jože Mencinger je pri obrazložitvi veta dejal, da je predlagatelj ob pripravljanju novele zaobšel univerze in sindikate ter da ponuja nepopolne rešitve in vsebuje nekatere nejasne in nesmiselne formulacije. Zakon prav tako naj ne bi vseboval varoval, ki bi omogočile dejansko avtonomnost sekretariata pri svetu za visoko šolstvo, nastala pa naj bi izključno zaradi Evro-sredozemske univerze.

Ministrica za visoko šolstvo Mojca-Kucler Dolinar je poudarjala ravno pomen Evro-sredozemske univerze, ki da jo podpira tako politična, diplomatska in akademska raven. Evro-sredozemska univerza bo sicer obstajala v 39-ih državah. Opozicija je bila sicer večinsko proti noveli, jo je pa podprl Pavel Gantar iz Socialnih demokratov, ki je svojo odločitev tudi komentiral za Radio Študent.



Zakaj pa Pavliha meni, da tudi študenti ne bi smeli biti proti noveli?



Sedemindvajseterica je na zasedanju zunanjih ministrov v Luksemburgu razpravljala o irskem 'ne' na referendumu o Lizbonski pogodbi. Večina držav se strinja, da je treba ratifikacije v parlamentih drugih držav čim prej nadaljevati, pri čemer je 'neki slovenski predstavnik' dodal, da bodo s tem dokazali, da je pogodba še živa. Nadaljevanje ratifikacije in morebitno sprejetje pogodbe od vseh preostalih 26-ih članic EU pa je lahko samo pritisk na Irsko, da bi ta ponovila referendum o Lizbonski pogodbi. Medtem je irski zunanji minister Micheal Martin dejal, da ni hitre rešitve in da ne gre kar tako razmišljati o ponovnem referendumu, kajti treba je tudi spoštovati voljo ljudi, s čimer se njegovi kolegi strinjajo, a verjetno zgolj načeloma.

Evropski svet sicer še čaka na dodatna pojasnila irske vlade za vzroke propadlega irskega referenduma, pričakovati pa je skupno deklaracijo, ki naj bi Ircem zagotovila, da zaradi Lizbonske pogodbe ne bo oslabila njihove davčne politike in nevtralnosti. Medtem luksemburški premier Jean-Claude Juncker svari druge članice Evropske unije pred poskusi osamitve Irske zaradi njene zavrnitve Lizbonske pogodbe, francoski predsednik Nicholas Sarkozy pa zaradi zavrnitve želi zaustaviti pristopna pogajanja s Hrvaško in Turčijo.

Popoldne bo izšla različica spletnega brskalnika Firefox 3, ki si ga lahko po sedmi uri zvečer tudi naložite. Sicer pa bo po svetu potekala svetovna akcija Download day 2008, v kateri bodo skušali postaviti svetovni rekord za največkrat naloženo programsko opremo v 24-ih urah. O akciji smo govorili s predstavnikom Kiberpipe Oskarjem, kjer bo naslednji teden tudi potekal dogodek s predavanji na temo Firefox 3 release event 2008.



V ekvatorialni Gvineji se začenja sojenje proti britanskemu plačancu Simonu Mannu, ki ga obtožujejo organiziranja poizkusa puča proti vladi predsednika Obianga Ngueme leta 2004. Mann – sicer bivši polkovnik angleškega SAS-a - priznava vpletenost v puč, vendar naj ne bi bil glavna figura. Aretirali so ga leta 2004 v Zimbabveju s 64-imi pajdaši, ko je hotel kupiti orožje brez licence. Enajst drugih ljudi, ki že služijo zaporno kazen, med njimi tudi južnoafriški diler z orožjem Nick Du Toit, je bila rekrutirana s strani Manna. Ta pa trdi, da je bil v zgodbo bolj vpleten Mark Thatcher, sin Margareth, ki ga je Južnoafriška republika obsodila v odsotnosti zaradi sodelovanja v poizkusu udara.

Do manjšega udara pa je prišlo v indijski provinci, bogati s čajem Darjeeling hills. Udar je razglasila regionalna skupina Gorkha Janmukti Morcha, ki je sicer še pustila turiste, da so zapustili območje. Skupina zahteva ločeno državo in pravičnejšo obravnavo nepalsko govoreče Gorkha skupine. Puč naj bi se nadaljeval, dokler ne bodo uresničene zahteve skupine, je pa na začetku meseca že prišlo do spopadov med pripadniki Gorkhe in Bengalci v hribih pokrajine Darjeeling blizu meje z Bangladešom, zaradi česar je morala intervenirati policija, v pripravljenosti pa je tudi vojska.

Off je pripravil Urh, sledi pa komentar Nejca.

















Komentarji
komentiraj >>

Re: OFF firefox 3
bojan [18/06/2008]

Pavle Gantar ali Marko Pavliha?
odgovori >>