Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF protestnikov na G8 (3863 bralcev)
Torek, 8. 7. 2008
Urh



NAPOVEDNIK

Bolivijski predsednik Evo Morales je sporočil, da je pripravljen postaviti politiko v kot in oditi nazaj na svojo farmo koke. Morales je bil pred politično kariero namreč tudi na čelu pridelovalcev koke in se je boril (kot se bori tudi sedaj v svoji predsedniški funkciji), da bi se koka zbrisala iz seznama prepovedanih drog na uradu za droge Združenih narodov, s čimer bi lahko Bolivija to rastlino izvažala, pri tem pa ga podpira tudi venezuelski kolega Hugo Chavez, ki koko žveči vsako jutro.

Če se vrnemo k Moralesu, ki je ob izvolitvi marsikomu deloval ekscentrično... Pri njem se je takrat na inavguraciji s piščalko v ustih mudil tudi nekdanji slovenski predsednik Janez Drnovšek. Moralesa je v politiki zagotovo užalostilo nezadovoljstvo nekaterih pokrajin z njegovo politiko. To naj bi bilo posledica njegove nesposobnosti, da bi držal državo skupaj in podpore ZDA njegovim nasprotnikom. Morales je razpisal referendum za 10. avgust, s katerim želi okrepiti oblast nasproti konzervativnim guvernerjem zveznih držav. V kolikor bo referendum zanj neuspešen, naj bi odstopil in se vrnil nazaj h gojenju koke in k promoviranju te rastline, ki je sicer neupravičeno zaznamovana, zaradi tega, ker se iz nje pač da narediti tudi kokain. Vsekakor odločitev, za katero bomo verjeli, ko se bo zgodila, napovedi pa naj visijo v zraku, saj se malokdo odpove vodenju države, če v to ni prisiljen.

Poslušate off program Radia Študent, ki je proti zaznamovanosti koke in dvomi v Moralesovo napoved.

OFF PROGRAM

Big in Japan so hipotetično dosegli dogovor o polovičnem zmanjšanju plinov ogljikovega dioksida na globalni ravni do leta 2050. Seveda so k temu pozvali tudi Indijo in Kitajsko ter druge velike onesnaževalke, ki niso članice G8. Tako naj bi države G8 po letu 2012, ko se izteče Kjotski protokol, katerega ZDA sploh niso podpisale, same določile začasne cilje za zmanjšanje izpustnih plinov, kar pa Amerika že tako in tako počne sedaj, kot tudi Kitajska ali pa Indija, saj se niso ničemur zavezale. Greenpeace je sporočilo označil za prazne obljube, saj bi se po njihovem mnenju morali izpusti do davnega leta 2050 zmanjšati za 80 odstotkov.

Protestniki, ki na sicer ultra-zaščitenem otoku Hokaido, na katerega marsikdo sploh ni imel dostopa, zadnjih nekaj dni skušajo demonstrirati, v kolikor se to zaradi nasilja policije sploh da, so se lahko prebili tam nekje 17 kilometrov od kraja dogodka srečanja voditeljev G8. O protestih, nasilju policije, akcijah, ki se morebiti še obetajo, smo govorili z aktivistom Shimrijem, ki je član grupe Toyoura Campa in je bil sam neposredno udeležen v demonstracijah in akcijah, ko so se skušali približati kraju dogodka.



Pentagon bo do leta 2018 predelal ali prodal veliko večino zalog kasetnih bomb, je sporočil ameriški obrambni minister Robert Gates. Orožje, ki po bojišču raztrese številne manjše bombe, je največja nevarnost za civiliste, saj je po podatkih organizacije Handicap International kar 98% žrtev kasetnih bomb civilistov. Sporazum, ki določa uničenje vseh zalog v prihodnjih letih, bo dokončno potrjen decembra letos, a administracija predsednika Busha želi podaljšati roke za uničenje za 10 let in vztraja pri uporabi kasetnih bomb do tega roka. ZDA in Velika Britanija so samo v prvih treh tednih invazije na Irak odvrgle več kot 13 000 kasetnih bomb, prav tako pa to z njihovimi bombami počenja Izrael.

Začenja se sojenje bivšemu tajskemu premieru Thaksinu Shinawatri, ki je s svojo ženo obsojen korupcije. Direktno sta obsojena v povezavi pri trgovanju z zemljišči v Bangogu, natančneje - premier je ženi omogočal kupovanje pod ceno. Thaksina so z oblasti vrgli v državnem udaru pred slabima dvema letoma, nakar je imigriral v Veliko Britanijo, kjer je zaenkrat tudi lastnik kluba Manchester City, a se je vrnil v domovino februarja letos, po tem, ko so njegovi politični zavezniki zmagali na prvih volitvah po vojaškem puču. Zakonca zanikata krivdo, ju pa seveda, če bosta obsojena, čaka dolga zaporna kazen, a kaj, ko zna tudi v tem primeru njun zapor izgledati kot razkošna vila. Lahko pa obsodba dokaže, da je sodna veja oblasti vsaj trenutno na Tajskem ločena od izvršne veje, ki trdi, da sodstvo podpira vojsko.

Kljub restriktivni migracijski politiki italijanske vlade na čelu s Silviom Berlusconijem je na – s strani priseljencev oblegan – otok Lampedus v zgodnjih jutranjih urah prispelo okoli 300 imigrantov z upanjem na človeku dostojno življenje. Vsako leto se na tvegano pot preko Sredozemskega morja do Italije ali Malte odpravi več deset tisoč imigrantov, večinoma ljudi iz centralne Afrike. Kljub temu je sveže predsedujoča Francija pripravila osnutek strožje priseljenske zakonodaje, ki naj bi legalnim priseljencem omogočila lažjo integracijo v družbo, hkrati pa državam omogočila ekspresno zavrnitev nelegalnih oziroma utrdila nelegitimne 'zidove' Evropske unije.

Financ ministri držav Evropske unije so v Bruslju »požegnali« uvedbo evra na Slovaškem. Tam so namreč za razliko od Slovenije uspešno zajezili inflacijo in zapolnili primanjkljaj javnih financ, tako da bomo lahko tudi na Slovaškem z začetkom leta 2009 plačevali s skupno evropsko valuto. Za en evro boste lahko zamenjali natančno 30,126 slovaške krone. So pa bili Slovaki precej bolj varčni od naših oblikovalcev, saj so za osem kovancev oblikovali le tri različne motive. Z enim od teh bodo pristavili svoj delež k zamenjavi z našim Podalpjem. Na kovancih za 5 in manj centov so namreč upodobili goro, ki z malo domišljije spominja na Triglav, in ga opremili z velikim razločnim napisom »Slovensko«.

Postojnski Mladinski center je predstavil pobudo za ustanovitev Socialnega centra, ki bi svoje mesto dobil v tamkajšnji nekdanji porodnišnici. Združil naj bi vsa okoliška društva in nevladne organizacije, a bodo o tej usodi odločali postojnski svetniki, ki bodo glasovali o odkupu in prodaji objekta. O tem nam bo več povedal vodja Mladinskega centra Postojna, Samo Vesel.



ODPOVED: OFF sta pripravila Boštjan in Urh.












Komentarji
komentiraj >>