Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
off nevarnega dela (3577 bralcev)
Četrtek, 28. 8. 2008
igork



NAPOVEDNIK

Skupina državljanov Nepala je vložila obtožnico proti ameriški družbi KBR, ker naj bi podjetje skupino trinajstih zdaj že pokojnih Nepalcev, proti njihovi volji namesto na obljubljeno delovno mesto v Jordaniji namestilo v vojaško bazo v Iraku.

Do tožbe verjetno ne bi prišlo, če ameriško podjetje ne bi skupini po prihodu v Jordanijo pobralo potne liste in jih usmerilo v konfliktno sosednjo državo, kjer naj bi bili zaposleni v ameriški vojaški bazi. Na poti do novega delovnega mesta so 12 od 13-ih delavcev zajeli islamski aktivisti, ki so ugrabljene usmrtili in posnetke umorov prikazali na svetovni mreži. Po prikazu posnetkov na medmrežju so v domačem Nepalu izbruhnili nemiri, kjer so protestniki napadali vladne stavbe in zaposlitvene agencije.

Preživeli član nepalske delavske odprave je moral po varnem prihodu v Irak za ameriško podjetje delati petnajst mesecev, preden mu je bilo dovoljeno vrniti se v domovino. Seveda družba KBR zanika kakršnokoli sodelovanje v neetičnem in nezakonitem zaposlovanju.

OFF program

Bill Clinton je z govorom na demokratski konvenciji v Denverju, na katerem je podprl kandidaturo Baraka Obame, dokončno zavrnil namige o razklanosti znotraj stranke. Kot je poudaril zadnji demokratski predsednik, je izvolitev Obame edino zagotovilo, da si bodo ZDA povrnile vodilni položaj v svetu. Temnopoltega predsedniškega kandidata sta tako javno podprla oba zakonca Clinton. Hillary Clinton je namreč v svojem govoru prosila svoje privržence, naj glasujejo za Obamo. Cilj demokratske stranke je po njenih besedah zmaga na predsedniških volitvah, ki bodo 4. novembra. Danes pa naj bi na konvenciji uradno nastopil še sam Obama in pred nekaj deset tisoč glavo množico uradno sprejel demokratsko nominacijo.

Obtožbe proti Rusiji s strani mednarodne skupnosti zaradi ruskega priznanje gruzijskih pokrajin južne Osetije in Abhazije se kar vrstijo. Washington je obtožil Rusijo, da je s priznanjem državic napadla gruzijsko suverenost in integriteto. Predsedujoči Evropski uniji, Nicolas Sarkozy, je priznanje označil za nesprejemljiv poizkus spreminjanja meja. Oglasila pa se je tudi sedmerica držav iz kluba najrazvitejših držav G8, da je Rusija ob posredovanju v Gruziji uporabila pretirano silo. Pri vseh odzivih pa vsi vpleteni pozabljajo na primer Kosova in odcepitve pokrajine od Srbije.

Po tem, ko na Tajskem še vedno potekajo mirne demonstracije proti premierju Samaku Sundaraveju, je od začetnih 30 000 protestnikov ostala dobro organizirana tretjina, vodena s strani Ljudskega zavezništva za demokracijo. Policijske sile, ki so obkrožile protestnike okoli vladne palače so se začasno umaknile potem, ko je premier Samak obljubil, da vlada ne bo uporabila sile. Kljub navidezno spravljivim tonom predsednika vlade pa je vojska, odgovorna za odstavitev Samakovega predhodnika Thaksina Shinawatre v letu 2006, že zanikala možnost posredovanja, tako da so premierju Samaku za posredovanje ostale zgolj šibke policijske sile.

Etiopija, ki je leta 2006 pomagala somalijski vladi pregnati islamske milice in ji s tem omogočila nadzor nad večino ozemlja države, se sooča s pomanjkanjem sredstev za urejanje te nemirne države. Kot je sporočil etiopski premier Meles Zenawi, država ni sposobna financirati svoje vojaške prisotnosti v Somaliji in bo kljub nestabilni oblasti prisiljena zapustiti to državo. Premier s prstom kaže predvsem na afriško unijo, ki je od obljubljenih 8000 mirovnikov do sedaj poslala zgolj dobro četrtino vojakov, ter na zahod, ki po fiasku v devetdesetih ne sodeluje pri obnovi Somalije.

Državna volilna komisije je predstavila končne podatke o številu vloženih list za septembrske parlamentarne volitve. Število vseh vloženih list je 17, število strank pa 19. Prvič po parlamentarnih volitvah iz leta 1992 se je zgodilo, da ne bo nastopil noben samostojni kandidat. Od nekaj več kot 1000-ih kandidatov za sedež v parlamentu na listah nastopa ena tretjina kandidatk. Italijanska manjšina bo izbirala med štirimi kandidati, madžarska pa med tremi kandidati in dvema kandidatkama. Kot poudarja volilna komisija, seznam kandidatov ni zaključen, saj je naloga komisije, da preveri vse prispele vloge in da morebitne nepopolne vloge izloči iz volitev.

Na listi SLS-SMS v Tolminu se je na novinarski konferenci predstavil član stranke mladih Slovenije in kandidat v Tolminu, Uroš Brežan. Poslanskega kandidata smo povprašali o osrednjih točkah njegovega programa, problematiki prometne povezave Tolmina z ostalo Slovenijo in o politiki do mladih.



Nova Slovenija je zanikala rezultate raziskave Umanotere o občutljivosti strank za okoljsko problematiko. Stranka je med parlamentarnimi strankami, ki jih je Umanotera vzela v obzir, namreč končala na zadnjem mestu. Zakaj se NSi ne strinja z ugotovitvami Umanotere, je več povedal član stranke, Peter Kralj:



O nesporazumu pa ima predsednica Umanotere, Vida Ogorevec, nekoliko drugačno videnje:



Poslušalce še obveščamo, da bo ob 21:30 zvečer na RŠ-u potekala prva okrogla miza na temo parlamentarnih volitev, na kateri bodo sodelovali predstavniki Zaresa, Nove Slovenije, Krščanskih socialistov, Stranke mladih Slovenije in Zelene koalicije.

Predvolilni čas je zajel tudi sosednjo Avstrijo, tam bodo namreč predčasne volitve v parlament potekale 28. septembra. Edina slovenska stranka na avstrijskem Koroškem Enotna lista v koaliciji z drugimi listami tokrat prvič resno računa na vstop v zvezni parlament. Več o današnjem volilnem zborovanju in pripravah na volitve je povedal Vladimir Smrtnik, predsednik enotne liste:




Množici civilnih družb, ki sodelujejo pri izboljšanju varnosti v prometu, se je letos kakopak pridružila tudi katoliška cerkev. Toda poslušalec naj ne pričakuje, da bodo duhovniki podobno kot upokojenci, gasilci in policija pomagali pri urejanju prometa v prvih šolskih dneh s svojo fizično prisotnostjo, ampak bodo nad vsem bdeli tam nekje iz neba. O vlogi, ki naj bi jo katoliška cerkev pri izboljšanju varnosti na cestah imela, je več povedal tiskovni predstavnik slovenske škofovske konference, Andrej Saje:


Šolarjem bo verjetno v veliko pomoč, če bodo vedeli, da na cestah nad njimi bdi blagoslov presvetle cerkve.

OFF program je postavil Igor.















Komentarji
komentiraj >>