Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF vojaške parade (4038 bralcev)
Torek, 9. 9. 2008
Nejc M.



OFF NAPOVEDNIK

Urbana Anglija počasi, a vztrajno izgublja svojo pristno podobo. Pubi, nekoč skorajšnji turistični ekvivalent Big banu, tower bridge-u in ostalim traparijam, se soočajo s hudimi časi in iz dneva v dan bolj zapirajo svoja vrata.
Britansko združenje pubov in piva – BBPA, ki vestno vodi statistiko, poroča, da na dan pivsko pipico povprečno zapre pet pubov, na teden celo petintrideset. Številka je za kar tretjino večja od enakega obdobja lani. In če je bilo leta 1980 možno iti na pir v 69 000 pubov, vam danes s hmeljevo grenkobo postrežejo v le še 57 000-ih, poraba piva se je izenačila s tisto najnižjo iz tridesetih let prejšnjega stoletja.

Poznavalci ob pivu pametno povedo, da pube do zaprtja prisilita predvsem vedno večji stroški vodenja in zaradi manjše kupne moči manjši obisk, ob tem pa opozarjajo na skrhano turistično podobo Anglije, ki jo utegnejo prinesti zaprte gostilnice.


OFF PROGRAM

Vodja Pakistanske ljudske stranke, Aisf Ali Zardari, je po sobotni izvolitvi prisegel kot novi predsednik Pakistana. Vdovec ubite nekdanje pakistanske premierke, Benazir Buto, je ob glasnem aplavzu in zvoku fanfar nasledil »legendarnega« Perveza Mušarafa in bo skušal stabilizirati razrahljane razmere v državi. Zardari namerava - po lastnih besedah - v naslednjih petih letih Pakistan umestiti na svetovni zemljevid. Ob poglobitvi že tako pod Mušarafom solidnega prijateljstva z ZDA bo to verjetno precej lažja naloge, kot pa urediti domačo gospodarsko situacijo. Slednja je namreč precej kritična, vrednost pakistanske rupije pa ves čas vztrajno pada, ob tem pa tudi priljubljenost Zardarija zaradi domnevnih povezav s korupcijo ni ravno visoka.

Severna Koreja praznuje šestdeseto obletnico ustanovitve, ki jo bo, kot se za državo njenega kova spodobi, obeležila z veliko vojaško parado. Na ulice prestolnice Pjongjanga naj bi Severni Korejci zgrnili vse, kar premorejo, zahodni mediji pa kar tekmujejo v tem, kdo bo korejsko rojstno-dnevno veseljačenje označil za mogočnejše. Vojaško kazanje mišic namreč prihaja v času, ko so se severnokorejsko-zahodni odnosi zaradi govoric o ponovni gradnji jedrskega programa prvih ponovno zaostrili, kot se to pač dogaja v časovnih ciklih. Nesreča pa je, da bo zaradi bolezni ceremonijo po vsej verjetnosti izpustil predsednik Kim Jong drugi.

Poraženka petkovih angolskih parlamentarnih volitev, stranka Unita, je priznala poraz in absolutnemu zmagovalcu Ljudskemu gibanju za osvoboditev Angole - MPLA športno segla v roke. Ta je po 80 odstotkih preštetih glasovnicah prejel 82 odstotkov, medtem ko je za Unito glasovalo deset odstotkov in pol. Volilni opazovalci, okrepljeni tudi z evropskimi kolegi, pri volitvah niso opazili večjih nepravilnosti, komisija pa je zavrnila tudi namigovanja o nepravilnostih pri glasovanju v prestolnici Luandi in zahtevo opozicijske Unite po ponovnem glasovanju. Tokratne volitve so bile prve po šestnajstih letih državljanske vojne, večino časa od njene osamosvojitve iz portugalskega kolonialnega jermena 1975 pa je z državo opravljala prav MPLA.

Po kvazi neuspešnih pogajanjih se je Kongo odločil z ugandsko odporniško vojsko – LRA Jospeha Kony-a ob pomoči pripadnikov Združenih narodov, nesporazum rešiti z vojaškim posredovanjem. Kongoške čete so se tako že napotile na ugandski sever, v Dangu, kjer že več kot dvajset let potekajo boji z uporniško LRA. Vodja ugandskih aktivistov, Joseph Kony, je sicer v aprilu zavrnil podpis dogovora, ki je neuspešno sledil več kot dvoletnim pogajanjem. Prav ta ne-podpis pa je očitno po lastni presoji Konga in Združenih narodov legitimiral njihovo neučakanost in prehod od besed k ½dejanjem½.
Ameriški predsednik Georg Bush se je po več letih trmarjenja odločil prisluhniti svetovalcem in iz okupiranega Iraka umakniti del vojske. Odhajajoči Bush, ki ob izteku mandata s takšnimi in podobnimi bonbončki skuša popraviti vtis pri ameriški in svetovni javnosti, bo po napovedi do februarja prihodnje leto iz Iraka umaknil osem tisoč vojakov. Najprej bi naj marinci zapustili pokrajino Anbar, v začetku leta 2009 pa se bodo umaknile tudi brigade nekaterih drugih enot. Da pa Bush vendarle ne more povsem iz svoje imperialistične kože pa kaže podatek, da bo Amerika povečala število vojakov v Afganistanu.

Srbski parlament je ratificiral sporazum o stabilizaciji in pridruževanju Srbije Evropski uniji. Proti predlogu sta glasovali edino Koštuničeva Demokratska stranka Srbije in Nova Srbija, medtem ko so se poslanci Srbske radikalne stranke - SRS glasovanja vzdržali. Skupščina je k zakonu sprejela tudi pričakovani amandma, ki navaja, da je Kosovo neodtujljiv del Srbije. Prav omenjeno dopolnilo je bilo za nekdanjega vodjo radikalcev Tomislava Nikolića pogoj, da SRS podpre sporazum, s čimer pa se ni strinjal v Haagu zaprti neformalni »oče radikalov«, Vojislav Šešelj. Kot je znano, se je nesporazum končal z Nikolićevim odstopom in ustanovitvijo novega poslanskega kluba.

Na nujni seji se je sešel odbor državnega zbora za zunanjo politiko z namenom obravnavati osnutek skupnega stališča Evropske unije za začasno zaprtje 30-ega poglavja v pristopnih pogajanjih s Hrvaško in pobudo za sklenitev sporazuma o slovensko-ruskem sodelovanju pri izgradnji in uporabi plinovoda na slovenskem ozemlju. Toda tudi tu ni šlo brez Patrie. Poslanska skupina Zares je predlagala razširitev seje s točko o zlorabi slovenske diplomacije v osebne in strankarske namene. Več o pobudi, ki je bila zavrnjena, poslanec Zares-a, Matej Lahovnik:



Igračkam na osmih kolesih so sicer predstavniki ljudstva in v predvolilnem času predvsem sebe namenili enajst današnjih ur. Nekonstruktivni debati o patriah, pogodbah, posrednikih, Fincih in korupcijah bodo prisluhnili tudi premier Janez Janša, obrambni minister Karel Erjavec, njegov notranji kolega Dragutin Mate, večni zunanji minister Dimitrij Rupel in minister za javno upravo Gregor Virant. Na izredni seji oziroma tej komediji pa lahko slišite tudi genialne teorije naslednjega kova.




V domačih volilnih logih se je že pred ½dnevom D½ in volitvami v težavah znaša Lista za čisto pitno vodo. Najprej jim jo je zagodla volilna komisija kranjske volilne enote, ki je zavrnila njihovo listo v tej volilni enoti, nato pa še vrhovno sodišče, ki je zavrnilo pritožbo Liste za čisto pitno vodo. Lista je vložila še pritožbo na ustavno sodišče, čistega vina pa nam je v skopi izjavi skušal s pojasnili naliti predsednik stranke, Mihael Jarc:











Komentarji
komentiraj >>

Re: OFF vojaške parade
bojan [09/09/2008]

ni slike in bookmark-ov!
odgovori >>