Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Matej Andraž Vogrinčič (4342 bralcev)
Sobota, 20. 9. 2008
tanjap



Mateja Andraža Vogrinčiča se slovenska javnost verjetno najbolj spominja po projektu Oblečena hiša, v sklopu katere je leta 1993 naredil inštalacijo na fasadi hiše ob reki Ljubljanici. Zadnja leta je veliko ustvarjal v tujini, njegova najbolj odmevna projekta pa sta inštalacija odlitkov kanglic v puščavi Moon Plain v Avstraliji leta 2002 in napolnitev gradbene jame z 10.000 žogami v Perthu leto kasneje. Leta 2005 je sodeloval na liverpoolskem bienalu, kjer je ruševine cerkve sv. Luka napolnil z zelenimi čolni. Dve leti kasneje pa je v ameriškem New Havnu tla zapuščenega kanala napolnil z lubjem in nanj položil kovinske elemente abstraktnih oblik, ki spominjajo na ladje.

V torek, 23. septembra, pripravlja Vogrinčič z Vukom Čosićem v centru Ljubljane najnovejšo intervencijo v prostoru. Postavitev, vezana na Plečnikovo rojstno hišo, bo nastala na povabilo Moderne galerije. Ta je k projektu Muzej na cesti povabila številne slovenske sodobne umetnice, umetnike, teoretike in aktivistke ter kolektive, da s svojimi deli raziskujejo in intervenirajo v tako imenovane mestne antagonizme. Ti so večkrat tako zelo prisotni, da postanejo že skoraj nevidni oziroma potisnjeni v podzavest. Tri glavne teme projekta bodo ekstremi mesta, mestne margine in urbani antagonizmi.

Vogrinčič je v začetku septembra skupaj z režiserjem Matjažem Pograjcem, gibalno ekipo Betontanca in skupino Ezekiel Ljubljani predstavil tudi plesno predstavo Marš Ljubezni. Za projekt je naredil scenografijo. Drvenje skoraj 7000 vzmetenih Slinkyjev po zeleni klančini, pospremljeno s plesno-zvočnimi vibracijami v metežu urbanih podob, je bilo impresivno. Izhodiščna ideja za predstavo, ki je premiero sicer doživela na festivalu v francoskem Aurillacu 20. avgusta, oktobra pa bo gostovala tudi v Marseillu, je Pograjc našel pri ruskem režiserju Sergeju Eisensteinu.

Z Matejem Andražem Vogrinčičem smo se pogovarjali o tem, kako je ideja za scenografijo sploh nastala ter o najnovejšem projektu z Vukom Čosićem.



Komentarji
komentiraj >>