Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF kraljev in raje (3281 bralcev)
Petek, 3. 10. 2008
igork



OB sedmih in pet minut

Letošnja dobitnica alternativne Nobelove nagrade za mir, ki jo podeljuje švedska vlada, je somalijska aktivistka Asha Hagi, soustanoviteljica skupine Somalijske ženske in otroci, ki si že od 1992 leta prizadeva za končanje nasilja nad ženskami. Gospa Hagi si bo nagrado v višini dveh milijonov kron, ali poldrugih sto tisoč evrov razdelila z ameriškim zdravnikom in indijskim aktivistom. Alternativno Nobelovo nagrado je leta 1980 ustanovil filantrop Jakob von Uexkull, in je namenjena vsem tistim,ki jih Nobelova nagrada neupravičeno zaobšla.

Nemška agencija GEZ, ki od državljanov terja davščine za uporabo televizijskih in radijskih programov, je zamajala pregovorno nemški pojem natančnosti. Agencija je namreč na naslov gospoda Fridricha Schillerja, domnevnega lastnika osnovne šole Fridricha Schillerja v mestu Weigsdorf Koeblitz pošiljala opomine za neplačevanje televizijskih prispevkov. Dejstvo, da je eden od največjih pesnikov romantičnega obdobja pokojen že dobrih dvesto let, mu očitno pri vestnih popisovalcih državljanskih grehov neplačevanja računov ni bilo prav nič v pomoč.

Raziskovalci so v mestu Kinšasa v demokratični republiki Kongo odkrili petdeset let stare vzorce tkiv že davno pokojnih ljudi, ki vsebujejo genom virusa HIV. Raziskovalci želijo z odkrivanjem prvih krajev, kjer je virus začel svoj pohod nad homo sapiensom, določiti vzroke za prehod na človeka kot genetsko izhodišče virusa. Z najdbo tkiv so možje v belem dokazali prisotnost virusa, ki je svoje uradno ime dobilo šele v osemdesetih letih.

OB osmih in pet minut

Nedavno uspešno izvedene ugrabitve ob Somalijski obali je združene države Evrope prisililo v oblikovanje proti piratske oborožene operacije, ki naj bi luč dneva ugledala v novembru. Dejstvo, da so zahodne države zanimanje za rešitev omenjenega problema pokazale šele po ugrabitvi ukrajinske ladje, ki je prevažala nekaj deset težkih tankov, pri vsej stvari verjetno ne igra posebne vloge.

Rusijo in njene vrhovne politične predstavnike zelo skrbi kaj njene sosednje države počnejo z orožjem. Na včerajšnjem srečanju je namreč premier Vladimir Putin premierki Ukrajine Juliji Timošenko očital, da je Ukrajina v preteklih mesecih ruskega konflikta z Gruzijo to kavkaško državo oskrbovala z orožjem. Dejstvo oboroževanja je Putin označil kot zločin, ki bo, če bodo obtožbe dokazane, kot povračilo izrazilo v količini dostavljenega plina. Vrsta zločina in kazen sta tako vedno določena s strani močnejšega.

Odkar je pred dobrim letom milijonar in pustolovec Steve Fosset s svojim lahkim letalom izginil iz radarskih zaslonov je bila njegova usoda pričakovana. Tako so končno našli ostanke njegovega letala kot tudi posmrtne ostanke s katerimi bo moč potrditi njegovo identiteto. Fosset je bil leta 2002 prvi, ki je sam z balonom obkrožil zemeljsko oblo.


OB devetih in pet minut

Kljub temu, da je v letu 2002 župan New Yorka Michael Bloomberg podal veto na podaljšanje izvoljenih mandatov v mestu iz dveh na tri, torej iz osmih na dvanajst let, je včeraj potrdil govorice, da si bo prizadeval spremeniti mestno zakonodajo in tako še tretjič zasesti županski stolček. Z njegovim predlogom se strinja tudi večina v mestnem svetu, saj bi s spremembo zakonodaje tudi sami svetniki še tretjič lahko vstopili v mestni svet. Večina ameriških mest ima namreč omejitev trajanja mandatov zaradi primera predsednika Franklina Roosevelta, ki je kar štirikrat zasedel predsedniško mesto.

Kako se ustaljene navade hitro spreminjajo je dokazal nekdanji nepalski kralj Gyanendra, ki je v svojem prvem javnem nastopu po abdikaciji s prestola obiskal hindujski tempelj. Do svetišča se je danes navadni državljan Gyanendra, ki je s svojimi predniki z božanskimi pooblastili državi vladal dobrih sto let, pripeljal sam in brez spremstva varnostnikov.


Slovenija je s strani Evropske komisije prejela opomin, da s trenutnim sistemom vinjetnega cestninjenja nepravično obravnava tuje državljane, ki naše razrite avtoceste uporabljajo zgolj občasno. Tuji državljan naj bi bil v slabšem položaju kot domorodec. Odgovor, ki ga pričakujejo v Bruslju v roku enega meseca, pa naj bi bil zadovoljiv zgolj v primeru, če bo Slovenija uvedla nekajdnevne vinjete. Zaradi prepogostih nevšečnosti, ki tarejo uporabnika naših avtocest pa predlagamo splošno amnestijo plačevanja kakršnihkoli prispevkov.


OB desetih in pet minut

Ob obletnici pokola, ki se je zgodil med študentskimi demonstracijami leta 1968, je v glavnem mestu Mehike Cuidad de Mexicu prišlo do spopadov med protestniki in policisti. Protestniki vsako leto opozarjajo na krvave dogodke pred štiridesetimi leti, ko so varnostne sile ubile neznano število študentov. Oblasti so uspešno prikrile število smrtnih žrtev in zaščitile krivce za pokol, saj so se le nekaj dni kasneje v mestu pričele olimpijske igre. Na včerajšnjih nemirih v mehiški prestolnici je bilo ranjenih 18 policistov in 20 protestnikov.

Poleg somalijske aktivistke Ashe Hagi je alternativno nobelovo nagrado, imenovano tudi Right Livelihood Award prejel indijski par, ki si prizadeva za izboljšanje socialnega statusa revnega prebivalstva, imenovanega tudi nedotakljivi. Organizacija, ki jo vodila Sankaralingam Jagannathan in njegova žena Krishnammal, si prizadeva za delitev zemlje med revne prebivalce, ki ne posedujejo obdelovalne zemlje.

Ugrabljena in domnevno rešena skupina italijanskih in nemških turistov, ki je popotovala po puščavah Egipta in Sudana je zavrnila navedbe egiptovske vlade, po katerih naj bi jih vladni vojaki rešili iz rok pogoltnih ugrabiteljev. Ugrabitelji naj bi turiste izpustili zaradi smrti svojih kameradov, ki jih je ubila egiptovska vojska. Sami ugrabitelji so pokazali večjo mero humanosti, saj se niso odločili za maščevanje nad turisti. Turiste so preprosto naložili na eno vozilo in izpustili.

Posebni odposlanec Združenih narodov za Irak Staffan de Mistura je kritiziral odločitev iraške vlade, ki ni sprejela posebnega volilnega zakona s katerim bi bile zaščitene pravice manjšin. Člen 50 v volilnem zakonu bi moral manjšinam zagotoviti določeno število sedežev v svetih po različnih provincah. Sistem kvot je bilo eno redkih zagotovil, da bodo manjšine zastopane v zakonodajni oblasti. Kot je poudaril posebni odposlanec je sprejetje člena nujno za mirno prihodnost države.







Na BritOFF-u je postaval Igor.















Komentarji
komentiraj >>