Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF imen in (3282 bralcev)
Torek, 25. 11. 2008
igork



OFF NAPOVEDNIK

Skrajna desničarska italijanska stranka Socialno gibanje – tribarvni plamen ponuja vsem nadobudnim staršem, ki bodo potomstvo poimenovali po diktatorju Mussoliniju ali njegovi ženi, tisoč petsto evrov. Stranka, še ena izmed tistih v Italiji, ki se odkrito spogleduje s fašistično politiko, zanika, da bi bila pobuda rasistično naravnana. Od staršev stranka namreč pričakuje, da bodo z denarjem kupovali obleko in hrano za otroke. Denarja sicer ne podeljujejo po vsej Italiji, temveč samo v petih južnih pokrajinah, kjer je rodnost najnižja v državi.

Po prepričanju stranke sta ime Benito in Rachele lepi, vsakdanji imeni. A vseeno v italijanski zavesti imeni, ko nastopata v istem stavku, spominjata na fašistično obdobje. Kljub zagotovilom članov stranke, da pobuda ni fašistična oziroma rasistična, temu vsaj delno oporeka dejstvo, da mora biti vsaj eden od staršev italijanskega rodu.

Vi pa berete OFF program, ki mu je povsem vseeno, kako je človeku ime, je pa proti zlorabljanju nekaterih imen za fašistične cilje.


OFF PROGRAM

Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon je predstavil poročilo o humanitarni katastrofi v Demokratični republiki Kongo. Po besedah sekretarja je več kot jasno, da so vse vpletene strani v konfliktu, milice Tutsijev, Hutujcev in uradna vojska, zagrešile zločine proti človeštvu, med katerimi izstopajo masovne usmrtitve, posilstva in mučenje. Zadnji val spopadov je 250.000 ljudi poslal v beg. Da prebivalci pokrajine Kivu, kjer potekajo spopadi, niso zadovoljni z vlogo Združenih narodov, je pokazal zadnji incident, ko je množica civilistov kamenjala konvoj mirovnih enot.

Iz ZDA pa prihajajo ugibanja, da bo dosedanji ameriški predsednik George Bush še pred koncem mandata pomilostil obsojence, ki so se v zaporu znašli zaradi spornih tehnik zasliševanja. Mučenja so javnosti najbolj poznana iz iraškega zapora Abu Ghraib, zaradi katerega je bilo obsojenih sedem ameriških vojakov. Predsednik je do zdaj izrekel 171 pomilostitev, za polovico manj kot njegova bivša kolega Reagan in Clinton.

Za javnost ponovno odprto sojenje proti štirim moškim, obtoženim umora novinarke Ane Politkovske, je postreglo s prvim presenečenjem. Odvetnik četverice je obtožil neimenovanega ruskega politika, da naj bi stal za umorom. Ime, ki ga odvetnik seveda ni izrekel, naj bi se skrivalo v ravno tako neimenovanih dokumentih. Farsa okoli Ane Politkovske se torej nadaljuje. Naj spomnimo, da je tožilec v uvodnem govoru naročilo za atentat pripisal zunanjemu političnemu sovražniku, čemur pa seveda nihče ne verjame.

Pet indijskih mornarjev, ki so se srečno vrnili v domovino, potem ko je bila njihova ladja ugrabljena pred somalijsko obalo, je pirate označila za nečloveške. Pomorščaki so v dvomesečnem ujetništvu živeli na lastni ladji v slabih razmerah in pod stalnimi grožnjami. Odškodnina za japonsko ladjo, na kateri so službovali Indijci, je znašala 2,5 milijona dolarjev, ki jo Japonska tudi plačala. Iz Somalije pa prihaja novica o novi ugrabitvi s strani tamkajšnjih piratov, in sicer je letošnja devetintrideseta žrtev tovorna ladja iz Jemna, na kateri službujejo poljski mornarji.

Zaradi nedavnega obiska enega od neimenovanih iranskih šiitskih verskih vodij v Kuvajtu, ki naj bi žalil sunitske muslimane, je odstopila vlada te majhne zalivske države. Vlada, ki jo vodi šejk Nasser Mohammed al-Ahmad al-Sabah, se je zaradi omenjenega obiska znašla pod pritiski nekaterih članov parlamenta, ki so zahtevali nastop premierja pred parlamentom, in je tako že tretja v zadnjem letu, ki je odstopila. Med obtožbami o korupciji in neučinkoviti javni upravi je svoj konec vlada tlakovala s sprejemom spornega iranskega verskega vodje. Kuvajtski parlament ima sicer v Kuvajtu dokaj močno in samostojno vlogo glede na vlogo parlamentov v arabski regiji, a trdne vlade vseeno ni sposoben sproducirati.


Društva hrvaških vojnih veteranov so se ostro odzvala na izjavo predsednika Stipeta Mesića, ki je v času globalne finančne krize pozval k zmanjšanju stroškov pri pogrebih hrvaških vojnih veteranov. Vojska naj bi tako letno na ta račun morala plačati trinajst tisoč dnevnic. Po besedah osrednjega društva vojnih veteranov Josipa Đakića je izjava predsednika neprimerna ter sramotna in da gre v vsem iskati poskus zmanjševanja pravic tistim, ki so pomagali ustvariti današnjo Hrvaško.

Naj še omenimo, da bo predsednik Slovenije Danilo Türk jutri prvič uradno obiskal našo južno sosedo. Türka na obisku spremlja novi slovenski zunanji minister Samuel Žbogar. V središču pogovorov s predsednikom Mesićem, premierjem Ivom Sanaderjem in predsednikom sabora Lukom Bebičem pa bodo verjetno medsosedski odnosi.

Dijaška organizacija Slovenije je s pismom na mestu ministrstva za šolstvo pozdravila novega vodjo resorja Igorja Lukšiča. Kakšna je vsebina pisma oziroma kaj dijaška organizacija pričakuje od novega ministra, pa smo povprašali predsednika DOS, Andreja Čuša:



Pismo novi vladi pa je poslala tudi evangeličanska skupnost. Ob čestitki, polni lepih želja, pa smo škofa cerkve Gezo Ernišo povprašali, kaj dejansko pričakujejo od nove vlade:




OFF je pripravil Igor




Komentarji
komentiraj >>