Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Guantanamo - 7. obletnica (3215 bralcev)
Petek, 9. 1. 2009
Urh



Na jutrišnjo soboto minilo 7 let, kar so ZDA pod vodstvom Busha mlajšega, na krilih post-enajsto-septembrske protiteroristične ihte ter t.i. domoljubne zakonodaje, v kubanski Guantanamo poslali prvo pošiljko »evil-doerjev«. Z za lase privlečeno kategorizacijo med t. i. »sovražne bojevnike, je ameriški režim brez pravne podlage, obtožnice, transparentnega sodnega postopka, konec koncev pa tudi obsodbe, v posmeh že tako luknjastemu mednarodnemu pravnemu redu, obšel Ženevsko konvencijo.

Od 10. januarja je nastanitvene zmogljivosti oporišča v Guantanamu izkusilo dobrih 800 priprtih. Okoli 250 jih tam do nadaljnjega ostaja.

Oči so tako uprte v prihajajočega ameriškega predsednika Baracka Obamo. Pred časom je takole javno napovedal:









Na domači sceni je glas proti novodobnemu lagerju najglasneje in najbolj vztrajno dvigovala slovenska sekcija mednarodne organizacije ASmnesty International. V njenem imenu je več za Kultivator povedala njena vodja projektov, Jerneja Turin:









Uradna domača politika je bila, kot smo slišali, do ostrejših pobud pri obsodbah početja na Kubi, praviloma zadržana. Mnenje nevladne organizacije deli tudi podpredsednik državnozborske komisije za peticije in človekove pravice ter enake možnosti, poslanec SD-ja, Andrej Magajna:









Začetek mednarodnopravne blamaže pod ameriško taktirko je sovpadal tudi z začetkom mandata takratnega varuha človekovih pravic, Matjaža Hanžka. Ta se tistega časa spominja takole:










ODPOVED: Ob sedmi obletnici sramote v Guantanumu sta kultivator kurblala Urh in Lan.

ODVIZZO: MD RIP / 48





Komentarji
komentiraj >>