Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Afriški OFF (3500 bralcev)
Ponedeljek, 2. 2. 2009
Nejc M.



OFF NAPOVEDNIK:

Ves trud in emancipacija žensk, da bi v možeh ob domačem štedilniku, sesalcu in likalniku dobile enakovrednega partnerja tudi v letu 2009, ne prinaša sadov. Raziskava o delitvi dela po spolu znotraj domačih zidov, ki so jo opravili v Španiji, Franciji, Italiji in Veliki Britaniji, namreč potrjuje zlajnane stereotipe o ženi kuharici in možu hišniku.
Tako je med 60 in 70 odstotki moških potarnalo, da jim je doma najtežje sčistiti stranišče, likati in prati perilo. Še večjo »neprilagojenost« za domnevno ženska opravila svojim možem očitajo žene. Te menijo, da se jih kar 80 odstotkov brani likanja, dobrih 70 »boji« čiščenja veceja in 68 prati perilo.

Generalno gledano; 73 odstotkov žensk opaža, da je breme gospodinjskih opravil na njihovih plečih, ob tem pa kar slabih šestdeset odstotkov moških skesano priznava, da bi lahko v hiši postorili več. Za štedilnikom in pralnim strojem bi naj bili sicer najbolj nespretni Italijani.

O tem, kako se znajdejo ženske na vrtu s kosilnico, pri menjavi žarnic v avtomobilu in žaganju dreves, pa raziskava ne poroča.
Vi pa poslušate tako ženskih kot moških opravil otepajoč se OFF Program.


OFF PROGRAM

Kenijska vlada je po tragičnem požaru in eksploziji cestnega tankerja, ki sta skupaj odnesla skoraj 140 življenj, razglasila teden žalovanja. Ob žalovanju pa bo morala vlada polagati račune pred javnostjo, ki jo upravičeno bremenijo slabe javne varnosti in poznega ukrepanja tako reševalcev kot gasilcev. Oblasti na kritike zaenkrat ne odgovarjajo, svoj del krivde pa nehote priznavajo z obljubo, da bodo poskrbeli za celotno zdravljenje poškodovanih pri eksploziji cisterne z nafto. Vzroki še vedno niso povsem pojasnjeni. Medtem ko naj bi po prvotni različici eksplozijo povzročil odvržen cigaret, pa nekateri menijo, da je ljudi v smrt pognal eden izmed množice, ki so po cesti nabirali razlito nafto.

Somalija in afriške oči javnosti z velikimi pričakovanji pogledujejo proti v soboto izvoljenemu novemu predsedniku Somalije, šejku Sharifu Ahmedu. Nekdanji vodja opozicije, ki so ga povezovali tudi z zloglasno Al-kaido, je v drugem krogu volitev močno slavil, potem ko je iz tekme predčasno izstopil premier Nur Hassan Hussein. Ahmed bo skušal v politično povsem razklano in nemirno Somalijo vrniti red ter spraviti sekulariste dosedanje vlade na eni strani in islamiste al-Shabab na drugi. Toda slednji so že dejali, da prihajajoče vlade ne nameravajo priznati, pred Ahmedove načrte pa so s tem postavili prvo prepreko ter naznanili nadaljevanje agonije. Sharif Ahmed je na predsedniškem mestu sicer nasledil Abdullahija Yusufa Ahmeda, ki je odstopil v decembru.

Libijski predsednik Moamer Gadafi bo v naslednjem letu vodil Afriško unijo, so sklenili voditelji članic te vseafriške organizacije. Gadafi je na mestu predsednika zamenjal tanzanijskega voditelja Jakayo Kikiweteja. Ob tem so afriški voditelji razpravljali še o razvoju infrastrukture na kontinentu. Članice Afriške unije so sicer vse afriške države z izjemo Maroka, ki je iz organizacije izstopil leta 1982.

Potem ko je Izrael sinoči ponovno napadal Hamasove cilje v mestu Gaza in mejna območja z Egiptom, se je palestinski predsednik s pretečenim rokom, Mahmud Abbas odpravil v Kairo, kjer se bo srečal z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom. Kot je znano, si Egipt že dlje časa prizadeva za sklenitev trajnega miru, v tam namen pa se je pogovarjal tudi z vsemi vpletenimi stranmi. Kaj lahko pri tem doseže Abas, ki je s političnimi akrobacijami med Palestinci izgubil še tisto pičlo podporo kot jo je imel, je seveda vprašanje. Toliko večje ob dejstvu, da vodja Fataha vztrajno zavrača dogovore s Hamasom, mu odreka pravico legitimnega predstavnika Palestincev in ga z izraelsko retoriko obtožuje, da je s svojimi cilji soodgovoren za smrti številnih civilistov v Gazi. Hamas je pri tem pripravljen na enoletno premierje z znanim pogojem, da Izrael odpre vse mejne prehode Gaze.
Medtem so izraelske sile nadaljevale z včeraj začetimi letalskimi napadi na območju Gaze. Pri mestu Rafa je bilo zadeto vozilo, pri čemer je umrl en Palestinec.

Posebni odposlanec združenih narodov, Ibrahim Gambari, je med ponovnim obiskom Mjanmara obiskal voditeljico opozicije, Aung San Suu Kyi. In odšel z jasnim opozorilom Nobelove nagrajenke za mir, naj generalni sekretar Združenih narodov, Ban Ki Moon, o obisku Mjanmara začne razmišljati le, ko bodo vojaške oblasti izpustile politične zapornike na prostost. Suu Kyijeva je ob tem opozorila na visoke kazni, izrečene več kot 250 političnim pripornikom v zadnjem času, brez možnosti pritožbe. Gambari je sogovornici obljubil nadaljevanje prizadevanj za politične reforme, do napredovanja katerih je vodja opozicije sicer skeptična.

V Pakistanu so ugrabili predstavnika Združenih narodov Johna Soleckega, njegov voznik pa je bil pri tem ubit. Do ugrabitve je prišlo v sicer - glede podobnih incidentov - mirni provinci Balučistan, a zato toliko bolj polni sektaškega nasilja in uporov. Solecki je najvišji ugrabljeni predstavnik zahodne države v Pakistanu v zadnjem času.


Hkrati z OFF-om bodo s sestankom pri predsedniku vlade, Borutu Pahorju, začeli tudi predsedniki parlamentarnih strank, vodje poslanskih skupin in poslancev narodne skupnosti o noveli zakona o žrtvah vojnega nasilja. »Lajt motiv« slovenske politike bodo stranke po napovedih skušale končati s soglasjem, kljub načelni pripravljenosti za kompromis pa uskladitev najverjetneje tudi tokrat čaka dolga pot. Kako gledajo na Pahorjev predlog njegovi Socialni demokrati, smo povprašali vodjo poslanske skupine, Bojana Kontiča:









Poklicali pa smo tudi opozicijsko SLS. Pričakovanja je strnil vodja poslanske skupine, Jakob Presečnik:









Mirovni inštitut iz Ljubljane v sodelovanju s Centrom za mirovne studije iz Zagreba organizira omizji z naslovom Se slišimo? – Čujemo li se? Več o omizju je povedala Lana Zdravkovič z Mirovnega inštituta:















Komentarji
komentiraj >>