Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
VLADA vs. SINDIKATI JAVNEGA SEKTORJA (3783 bralcev)
Petek, 6. 2. 2009
igork



KULTIVATOR 6. februar 2009

VLADA vs. SINDIKATI JAVNEGA SEKTORJA

Vlada Republike Slovenije je sindikatom v javnem sektorju podala predloge s katerimi želi zmanjšati državne odhodke. Predlog, ki je na noge dvignil vse sindikate javnega sektorja, predvideva, da se splošna uskladitev plač s prvim julijem 2009 ne izvede, da se tretja četrtina uskladitve plač s prvim devetim 2009 premakne na prvi januar 2010, da se četrta četrtina uskladitve plač s 1. marca 2010 premakne na prvi januar leta 2011 in da se spremenijo pogoji za napredovanje v plačne razrede za javne uslužbence in funkcionarje za leti 2009 in 2010. Vlada je kot glavni razlog navedla spremenjene makroekonomske razmere. Od sindikatov pa vlada pričakuje, da bodo dogovor podpisali do 15. februarja. Prihranek predlaganih sprememb naj bi po izračunih vlade znašal 137 milijonov evrov.

Potem, ko je vlada javno z retoriko ultimata predstavila svoja pogajalska izhodišča, so se pričeli oglašati sindikati, združeni v konfederaciji sindikatov javnega sektorja. Za vas smo zbrali odzive sindikatov, ki so na novinarskih konferencah in srečanjih izražali nestrinjanje s predlaganimi ukrepi, nekateri so celo napovedali možne stavke. Ker v vladi nismo dobili sogovornika, prisluhnimo posnetku z novinarske konference ministrice za javno upravo Irme Pavlinič Krebs, ki je bila tridesetega januarja:










Kaj si misli o predlogu aktualne vlade, nam je povedal bivši minister za javno upravo in glavni vladni pogajalec v prejšnjem mandatu Gregor Virant:









Sekretar SVIZ-a in Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj se z obema predhodnikoma očitno ne strinja:










Razmere med zaposlenimi v upravi za izvrševanje kazenskih sankcij so po besedah sindikalnega predstavnika Frančiška Verka nevzdržne. Z Verkom smo spregovorili o predlogih vlade:









Na novinarski konferenci Sindikata zdravstva in socialnega varstva je predsednik Zvonko Vukadinovič predstavil težak socialni položaj zaposlenih v tem sektorju:









Ob neuspelih pogajanjih pa je Vukadinovič omenil možnost stavke:









Udeležili smo se tudi današnje novinarske konference sindikata kulturnih delavcev GLOSA, kjer je Dora Hvalica izrazil kritiko javnega finančnega sektorja:









Da pa poslušalec ne bi dobil vtisa, da se sindikati do zadnjega moža borijo za malega človeka, naj omenimo naslednji podatek. Vlada je poleg vseh naštetih predlogov, ki so bili podani sindikatom navedla tudi, da je skupni budžet za izplačilo regresa v letu 2009 manjši za 25 odstotkov. Pri tem je vlada sindikatom predlagala, naj se manjši regres izplača tistim zaposlenim v javnih službah, ki niso socialno ogroženi.
Več o stališču do predloga zmanjšanja višine regresa smo vprašali Branimirja Štruklja.









Naj ponovimo. Vsi člani sindikatov javnih služb so sprejeli neformalni sklep po katerem bodo delavci, ki niso člani sindikatov v javnih službah prejeli regres v višini najmanjše plače, medtem ko bo 60 odstotkov zaposlenih, ki so člani sindikatov, prejelo regres v višini 700 evrov.

Končajmo s pesniško intervencijo Dore Hvalice:









Kultivator o ponovno izigranem dogovoru o uskladitvi plač v javnem sektorju sta pripravila Igor in Tadej.





Komentarji
komentiraj >>

Re: VLADA vs. SINDIKATI JAVNEGA SEKTORJA
je irelevantno [06/02/2009]

zelo u redu!
odgovori >>