Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
sreda, 14.5.2003 (3151 bralcev)
Sreda, 14. 5. 2003
Anja



OFF PROGRAM NAPOVEDNIK

Sadama Huseina so začeli opevati glasbeniki. Kontraverzni egiptovski pevec Shabban Abderrahim, ki se je na vrh glasbenih lestvic povzpel s pesmijo »Sovražim Izrael« je spisal nov hit, s katerim spet namerava osvojiti glasbene lestvice. Nova pesem ima naslov »Bolje Sadamov pekel kot ameriški raj«, z njo pa se obrača na »nehvaležne« Iračane, ki so porušili spomenike bivšega predsednika. Abderrahim in njegovi politično obarvani teksti so strah in trepet številnih egiptovskih intelektualcev, vendar se ljudstvo ne more upreti plesnim ritmom in enostavnim sporočilom pesmi.

V primeru, da bo tudi Egipt zapadel pod demokratično ameriško roko je lahko Abderrahimova glasbena kariera je ogrožena, saj ga bodo zaradi anti-ameriškega sporočila Američani uvrstili na seznam politično nekorektnih glasbenikov. Egipčani ne bodo več dolgo poplesavali...


OFF PROGRAM

V naši deželici se vrstijo praznovanja takšne in drugačne vrste. Šefi so prejšnji teden praznovali ratifikacijo pristopne pogodbe Republike Slovenije za članstvo v NATU v senatu velecenjene glasnice demokracije ZDA, danes pa je razlog za praznovanje bolj evropskega in nemilitantnega značaja. Naša deželica namreč praznuje deseto obletnico članstva v Svetu Evrope. Ja, naše sodelovanje z Evropo se ne bo začelo z letom 2005, saj predstavniki našega podalpskega ponosa z imenom Slovenija v organih, odborih in komisijah Sveta Evrope zdaj sodelujejo in nas zastopajo že celo desetletje.

Pristopne dokumente o članstvu je podpisal takratni zunanji minister Lojze Peterle, ki je tedaj poudaril, da je vstop za Slovenijo zgodovinski dogodek, saj se je pridružila evropskim državam, ki so se zavezale, da bodo spoštovale temeljna načela Sveta Evrope. Te so same nobel zadeve. Pluralistična demokracija, pravna država in varovanje človekovih pravic. Dragi šefi, po desetletju se zdi, da smo pod Alpami šele na začetku poti...


Ekscelenca naših sosedov, Stipe Mesić se še vedno mudi po naših krajih. Potem, ko se je včeraj srečal z gostiteljem, našo ekscelenco Janezom Drnovškom, in njegovim predhodnikom Milanom Kučanom, bo danes sosed srečal še dve figuri slovenske politične scene in sicer premiera Antona Ropa in predsednika državnega zbora Boruta Pahorja. Danes je Stipe v državnem zboru tudi nagovoril člane odborov za zunanjo politiko in evropske zadeve. V čisto prijateljski litaniji je sosed poudaril, da v slovensko-hrvaških odnosih ni vprašanja, ki ga ne bi bilo moč rešiti. Ampak vprašanja ostajajo in to nerešena. Najbolj odmevni od vseh sta meja med državicama in pa vračanje denarja Ljubljanske Banke hrvaškim državljanom. Stipe meni, daje dobra volja še vedno najbolja in v njej vidi ključ za reševanje disputov. Sodobni Kekec pa seveda ni pozabil opomniti naše šefe na pripravljenost sodelovanja in pa sklepanja kompromisov.

Medtem, ko se Stipe mudi pri nas, se naš znani svetovni popotnik, zunanji minister Dimitrij Rupel mudi na uradnem obisku v državi, katero ime na zahodu radi zamenjajo s Slovenijo. Prav ste uganili, Rupel je danes na Slovaškem. Obe državi, ki sta pred vstopom v Evropsko unijo sta uvideli prednosti sodelovanja. Zunanja ministra obeh držav bosta namreč podpisala Konvencijo med slovensko in slovaško vlado o izogibanju dvojnem obdavčevanju in preprečevanju davčnih utaj v zvezi z davki na dohodek in premoženje. Upamo, da sodelovanje obeh držav ne bo zmedlo vrhovnih na drugi strani luže in poslednično povzročilo kakšnega nomenklaturnega lapsusa.

Šef zunanjega ministrstva debatira v sorodno slovanski nam deželi, njegov kabinet pa se ukvarja z perečimi vprašanji Iraka. Ministrstvi za zunanje zadeve je danes izrazilo zadovoljstvo, da se reševenje iraške problematike vrača pod okrilje dolgo na stranski tir postavljenih Združenih narodov. Na zunanjem ministrstvu so še posebej navdušeni nad odpravo sankcij, ki jo predvideva osnutek resolucija Združenih narodov. Vloga ZN v Iraku je sicer še vedno predmet pogajanj med članicami Varnostnega sveta, slovensko zunanje ministrstvo pa pričakuje, da bodo ZN dobili ključno vlogo v povojenm Iraku na področju humanitarne pomoč in pri obnovi in oblikovanju nove iraške oblasti. Slovenska vlada že pridno podpira nekater dejavnosti, ki se odvijajo v Iraku in imajo humanitaren značaj. Pa naj še kdo reče, da nimamo velikega srca.

Vplivni londonski Mednarodni inšitut za strateške študije je v poročilu za obdobje 2002/2003 izpostavil v nebo vpijočo neenotnost Evropskih držav v vprašanjih zunanje in varnostne politike Evropske unije. Shizoidna Evropska unija v primeru iraške krize ni imela nikakršne skupne zunanje in varnostne politike. Nemoč, da bi o tako ključnem vprašanju EU govorila z enim glasom, zbuja resne dvome o zunanji in varnostni politiki. Posebej oštet je v poročilu bil francosko-nemški motor, ki se je v času iraške krize zoperstavljal ameriško-britanski mašini. V prihodnosti pričakujemo kakšno poročilo nemškega ali francoskega vplivnega inštituta...

Varnostni svet Združenih narodov je na francosko pobudo sprejel še eno izmed svojih neštetih resolucij in v njej zapisal, da je Slonokoščena obala grožnja mednarodnemu miru in varnosti. Po neuspešno izvedenem državnem udaru v tej zahodnoafriški državi že osem mesecev divja državljanska vojna med vlado in uporniki, ki si želijo drugačnih razmer. Svetovni varnostniki bodo za vzpostavitev premirja med Slonokoščence poslala 26 vojaških opazovalcev, katerim se bo kasneje pridružilo še 50 opazovalcev. Generalni sekretar Kofi si je tja želel poslati precej večjo misijo, ki bi štela vsaj 200 ekspertnih opazovalcev, vendar to ni bilo po volji Združenih držav. Menile so namreč, da bi bilo za tolikšno število opazovalcev potrebno odšteti preveč denarja, nevrednega države, ki se ne more ponašati z velikimi količinami nafte.

Glavni mož State Departmenta Colin Powell se je podal v Rusijo, kjer je danes zjutraj v Moskvi začel prve pogovore in sicer z ruskim kolegom Igorjem Ivanovom. Tema pogovorov naj bi bil povojni Irak, predvsem pa bo diplomata zaposloval osnutek resolucije o povojnem Iraku, ki so ga Varnostnemu svetu Združenih narodov predložile ZDA. Osnutek, ki je že dobil prve oboževalce v Veliki Britaniji in Španiji, med drugim predvideva takojšnjo ukinitev sankcij, ki so jih Združeni narodi leta 1990 vzpostavili proti Iraku. V Moskvi pa še vedno niso pozabili na hipotetično prisotnost orožja za množično uničevanje v Iraku in zato vztrajajo, da bi morali inšpektorji ZN pred ukinitvijo sankcij končno razjasniti fantomski značaj orožja.

Še vedno smo pri orožju... Ruska duma je ratificirala najnovejši ameriško-ruski sporazum o jedrski razorožitvi. Pogodbo o zmanjšanju števila nameščenih jedrskih konic sta Bush in Putin podpisala maja lani in predvideva zmanjšanje števila jedrskih raket, ki jih premoreta te državi za dve tretjini in sicer od leta 2012. Pogodba sicer ne predvideva uničenja raket, ampak le njihovo uskladiščenje. Začetek je..

Fantom Osame bin Ladna še vedno vztrajno straši po svetu. Savdski notranji minister, princ Najef Ben Aziz Savdski je ocenil, da je skupina 17 mož, ki je zagrešila nočno serijo samomorilskih napadov v Rijadu, dobila navodila od Osame samega.




Komentarji
komentiraj >>