Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF BREZ ZAJCEV IN JAJC (3025 bralcev)
Ponedeljek, 13. 4. 2009
Nejc M.



OFF NAPOVEDNIK

Obeleževanje nekega vstajenja, začinjeno z jajci, zajci in šunko, se razteguje tudi v zdolgočaseni ponedeljek. Več o bizarnosti praznika, ki ga praznujemo te dni in ki med drugim na nacionalki ukinja tudi satirične oddaje, pa stand-up komik Bill Hicks:









OFF PROGRAM

Že več kot dva tedna trajajoči protesti na Tajskem, naperjeni proti premierju Abhisitu Vejjajivo, so prešli v skrajno fazo. Potem ko je Vejjajiva že včeraj razglasil izredne razmere, je nad več deset tisoč glavo množično poslal še vojsko. Več sto oboroženih vojakov je protestnike, ki predsedniku vlade očitajo nedemokratičen prihod na oblast, plašilo s streli v zrak ter jih razgnalo s solzivcem. Ranjenih je 70 ljudi, okoli 10 tisoč protestnikov pa kljub izrednim razmeram še vedno vztraja pred vladnim poslopjem v središču Bangkoka. Vlada naj bi v nadaljevanju z vojsko zavarovala še glavna pristanišča, letališča in drugo pomembno infrastrukturo v državi.

Šrilanški predsednik Mahinde Rajapakseja je ob sinhalskem in tamilskem novem letu vojski zaukazal dvodnevno prekinitev spopadov s tamilskimi tigri. Varnostne sile so ob tem upornike pozvale, naj civilistom, živečim na območju pod nadzorom tigrov, omogočijo odhod. Teh naj bi bilo na severovzhodu Šri Lanke, kamor so vladne sile v minulih spopadih stisnile tamilske tigre, še okoli sto tisoč. Prekinitev spopadov, ki so v zadnjih dveh mesecih pokosili približno 2800 civilistov, upornike pa potisnil pred poraz, je glasno pozdravil tudi generalni sekretar Združenih narodov, Ban Ki Moon.

Fidžijske medije je po obnovitvi vojaške oblasti zajela močna vladna cenzura, ki novinarjem prepoveduje vsakršno prikazovanje vlade in vojske v slabi luči. Do cenzure je prišlo potem, ko je položaj premiera - po posredovanju vojski naklonjenega predsednika Rata Josefa Iloile - ponovno zasedel generalni poveljnik vojske, Frank Bainimarama. Na nezakonitost njegovega vladanja je pretekli teden sicer opozorilo prizivno sodišče ter ga prisilo k takojšnemu odstopu, a je predsednik Iloilo kmalu razveljavil ustavo in ignoriral sodišče ter Bainimaramo ponovno posadil na čelo vlade. Cenzurirani mediji so se na nove vladne ukrepe odzvali s praznimi naslovnicami in odpovedjo novic.

Ameriški mornariški ostrostrelci so s tremi smrtonosnimi streli iz piratskih krempljev ob obalah Somalije rešili kapetana Richarda Phillipsa, ki so ga ugrabili minulo sredo. Phillips, za katerega se je bojda pobrigal sam predsednik ZDA, Barack Obama, in v primeru njegove ogroženosti dovolil streljanje na pirate, je že na varnem, somalijski razbojniki pa medtem še vedno zadržujejo 230 mornarjev različnih narodnosti in čakajo na odkupnine. Za preprečevanje razraščajočega se piratstva v Somaliji je mednarodna skupnost sicer že pred časom na krizno območje poslala več vojnih ladij.

Perujski uporniki »Bleščeče poti« so v dveh ločenih napadih iz zasede ubili skupno trinajst vojakov in s tem nadaljevali že lani obnovljene napade proti vladnim silam. Gre za skupino gverilcev, ki se po »orožarski revoluciji« v letu 1992 ni razorožila in izhaja iz let upora posameznih perujskih dežel. Po večletnem mirovanju so samo lani ubili 25 vojakov in policistov.

Profesorji na več kot 10 gimnazijah in 20 srednjih šolah v Beogradu stavkajo zaradi neizplačanih jubilejnih nagrad. Te naj ne bi bile izplačane le v srbski prestolnici in Kragujevcu, medtem ko so profesorji ostalih srednjih šol v Srbiji nagrade prejeli. Po zagotovilih mestnega sekretariata za izobraževanje naj bi profesorji obljubljeni denar prejeli do konca šolskega leta, kar pa jih ni zadovoljilo. V času stavke so šolske ure skrajšane na 30 minut.

Evropska unija želi volilno udeležbo mladih na zadnjih volitvah v evropski parlament pred prihajajočim izbiranjem evro-poslancev izboljšati tudi z različnimi bizarnimi projekti. Tako bo evropska komisija v sodelovanju s cenenim MTV-jem rolala oglase, ki bodo mlade pozivali najprej k izražanju stališča do Evropske unije, kasneje pa tudi k udeležbi na volitvah. Leta 2004 se je volitev udeležilo 40 odstotkov volilnih upravičencev med 18. in 24. letom starosti.

V okviru 40. obletnice Radia Študent se bo drevi v Kinu Dvor odvijal filmski večer, na katerem bodo predvajali kratki animirani film »Kako se znebiti Mačota?«, prvi dokumentarni film o radiu Študent »Radio« in dokumentarni film »Študentsko gibanje 1968-1972«. Slednji je nastal v avtorstvu Majde Širce in v režiji Slavka Hrena, ki bosta tudi udeleženca pogovora pred samim predvajanjem. Širci in Hrenu se bo pri debati pridružil še Igor Brlek, ki nam bo povedal več o prvem dokumentarnem filmu o Radiu Študent, ki ga je posnel Simon Obleščak leta 1994, Brlek pa je pri filmu tudi sodeloval:















Komentarji
komentiraj >>