Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Univerzitetni infoblok (3250 bralcev)
Ponedeljek, 20. 4. 2009
Slavc



13. aprila je Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo na svoji spletni strani objavilo izhodišča za spremembo zakona o visokem šolstvu. Nastala so na podlagi diskusij Strokovnega sveta, ki se je ukvarjal s pripravo predlogov za spremembe zakonodaje, ki bi med drugim omogočile tudi ustanovitev Javne agencije za kakovost v visokem šolstvu. Agencija, ki naj bi se ustanovila v roku treh mesecev po sprejetju nove zakonodaje, naj bi prevzela večino nalog dosedanjega sveta za visoko šolstvo. Sistem zagotavljanja kakovosti v visokem šolstvu, ki je prvotna skrb agencije, bi bil tako zagotovljen skozi različne postopke in merila za zunanje evalvacije in akreditacije. Za ta namen bo, ako bog da, agencija vzpostavila register strokovnjakov, ki bodo sestavljali tako imenovane zunanje ekspertne skupine. Objavljena izhodišča poleg tega opredeljujejo postopek prve akreditacije visokošolskih zavodov in študijskih programov, določajo njihovo zunanjo evalvacijo najmanj na vsakih sedem let ter možnost izredne evalvacije zavoda oz. evalvacije izvajanja študijskega programa.

Na drugi strani je predlog rektorske konference o posebnem zakonu o univerzi pri študentih naletel na hladen sprejem. Na ŠOS-u namreč menijo, da je predlog zakona enostranski pogled rektorske konference in se ni usklajeval med visokošolskimi partnerji. To kaže na osnovno nerazumevanje partnerskega odnosa, so povedali na ŠOS-u in opozorili, da je pred sprejemanjem takšnih sprememb nujno treba doseči soglasje vseh visokošolskih partnerjev. Od nekaterih vsebinsko neustreznih rešitev so izpostavili širjenje pristojnosti univerz na področje, ki naj bi bilo urejeno na državni ravni. Med drugim naj bi to veljalo za akreditacijo študijskih programov v Sloveniji, ki mora biti v pristojnosti že prej omenjene agencije za zagotavljanje kakovosti. ŠOS moti tudi uvajanje tržnih elementov v visokošolski prostor in nove organizacijske strukture, ki v sebi vsebujejo resen deficit demokratičnega upravljanja. Poleg tega predlagani sistem financiranja omogoča vpliv politike na visoko šolstvo.

V sredo, 15. aprila, se je končno zaključila žalostna kalvarija ŠOU-a. Na seji predsedstva ŠOS-a je bil namreč sprejet sklep o ponovnem vpisu Študentske organizacije Univerze v Ljubljani v register organizacijskih oblik ŠOS. ŠOS je decembra lani zaradi "ogrožanja demokratičnosti študentskega organiziranja pri volitvah" ŠOU v Ljubljani izbrisal iz registra organizacijskih oblik ŠOS. ŠOU v Ljubljani je februarja letos izvedel nadomestne volitve, na podlagi katerih se je konstituiral študentski zbor in vodstvo ŠOU v Ljubljani. Očitno je, da je bil finančni pritisk izbrisa pač prevelik in da so se ponovne volitve morale zgoditi prej ali slej. Danijel Bandelj, predsednik ŠOS-a, vidi v tem dejstvo, da znajo študentje težave znotraj njihove avtonomije z zadostno mero samokritičnosti in odgovornosti učinkovito reševati sami. ŠOU Ljubljana naj bi sedaj deloval bolj transparentno in demokratično, pomembno pa je predvsem to, da bo dobil tudi koncesijska sredstva, zamrznjena v času izbrisa.

V duhu zdravih financ se je v okviru meseca sociale in zdravja zgodil že četrti tek Misli na srce, ki deluje znotraj Društva študentov medicine Slovenije. Prireditev je potekala pod okriljem Študentske organizacije univerze v Ljubljani (ŠOU) s podporo nekaterih večjih korporacij, kar daje misliti, da se tudi na ŠOU spogledujejo z javno-zasebnim partnerstvom. Glavni namen teka je bil spodbujanje ljudi k zdravemu življenjskemu slogu in osveščanje javnosti o problematiki bolezni srca in ožilja, ki so najpogostejši razlog smrti pri nas.
Pipica za ŠOU je odprta in zdrava, vprašanje pa je, koliko vode bo steklo po pipi za visoko šolstvo. Na seji odbora Državnega Zbora za visoko šolstvo je rektorica Univerze v Ljubljani, Andreja Kocijančič, dejala, da prihodki univerze še zdaleč ne bodo zadostovali za izpolnitev vseh načrtov, ki jih prinaša famozna in osovražena bolonjska prenova študija. Poleg tega je izpostavila bolečo točko, in sicer število absolventov, ki pri nas ne pada. Žebljico na glavico pa je zadela z izjavo, da je to po vsej verjetnosti povezano z socialnim statusom, ki ga absolventski staž nudi mladim. Poleg mrščenja nad počasnostjo slovenskih študentov, ki bi jih država čim prej rada spravila z grbe, je imela Kocijančičeva na seji polna usta hvale Univerze v Ljubljani, ki se nahaja, verjeli ali ne, med tremi odstotki najboljših univerz na svetu.

Ekonomsko-poslovna fakulteta Maribor, ki sicer ne spada med famozne tri odstotke, je v teh dneh praznovala petdeseto obletnico delovanja. V tem sklopu so njeni študentje v začetku aprila obiskali razvojni center majhnih in nežnih v Koebenhavnu na Danskem. Tam zaposleni so jim predstavili najnovejše poslovne rešitve in tudi razvoj prihajajočih programskih aplikacij. Tako obogateni so študentje imeli čast doživeti vpogled v delo svetovno uveljavljenih strokovnjakov na različnih področjih, je povedal vodja programa Dynamics v slovenski podružnici multikorporacije, Pavle Rebič.

Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti je 17. aprila že petnajsto leto zapored v okviru prireditve Generacije znanosti podelil nagrade za znanstvene dosežke v preteklem letu. Prireditev je posvečena raziskovalcem s področja humanistike iz ZRC SAZU ter iz drugih raziskovalnih ustanov doma in po svetu. Nagrade sta dobila raziskovalec na Inštitutu za kulturno zgodovino ZRC SAZU, Igor Grdina, in mladi raziskovalec na Inštitutu za slovensko literaturo in literarne vede ZRC SAZU, Marijan Dovč. Za častnega člana ZRC SAZU pa so izbrali strokovnjaka historične muzikologije, Reinharda Strohma.

Študentski obvestilnik

Društvo študentov invalidov Slovenije je začelo izvajati leto in pol trajajoči projekt StuDis - razvijanje inkluzivnega visokega šolstva. Namen projekta je identificirati potrebe po razvoju dostopnejšega učnega in študijskega okolja ter izboljšati možnosti visokošolskega izobraževanja invalidov. V projektu sodelujejo štiri mariborske fakultete.

Zavod PIP - Pravni in informacijski center Maribor v okviru projekta Regionalno stičišče nevladnih organizacij Podravja, delno financiranega s sredstvi Evropskega socialnega sklada, pripravlja 20. maja 2009 1. sejem nevladnih organizacij Podravja.

Študentska organizacija Univerze v Mariboru (ŠOUM) nadaljuje z novo sezono študentskega natečaja za najboljšo študentsko/dijaško rock skupino ŠOUROCK '09. Zadnji, peti koncertni predizbor bo v ponedeljek, 20. aprila 2009, ob 21. uri v Študentskem kulturno prireditvenem centru (Štuk), kjer bodo nastopile glasbene skupine: De Vice, Smokin' Blue, The Ghen, White Night in Ninurta.

Na Ekonomski fakulteti se lahko v sredo, 22. aprila, ob 18. uri, udeležite menda zastonjskega seminarja na temo gospodarske krize, ki je bojda zakon, kar bo poskušal obrazložiti Franjo Štiblar. Kogar kriza zanima, se naj ob omenjenem času nariše v lila dvorani ekonomske fakultete.

Le uro kasneje, torej ob 19. zvečer, in le nekaj korakov proč, torej na FDV, pa se lahko udeležite okrogle mize na temo apatije med mladimi v predavalnici 2. Zadevo seveda organizira Polituss v sodelovanju z Za in Proti.

Infoblok v post-travmatskih mukah med dvema ognjema spisal Slaviša.

 



Komentarji
komentiraj >>