Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
ALEKSANDROV BritOff (5897 bralcev)
Ponedeljek, 18. 5. 2009
Nejc M.



SEDMA:

»Želimo ustaviti spopade in končati vojno,« je preko svojega predstavnika pripravljenost na začetek mirovnih pogajanj s šrilanškimi vladnimi silami sporočil vodja tamilskih tigrov Velupillai Prabhakaran in ob tem opozoril na nevzdržne razmere, ki vladajo na severovzhodnem, tamilskem, delu Šrilanke. Tamilski aktivisti, ki skupaj z vodjo ostajajo obkoljeni na manj kot kvadratni meter velikem ozemlju, so ob tem pripravljeni na takojšnjo položitev orožja.

Na Hrvaškem so potekali »lokalni izbori«, po prvih izidih vzporednih volitev pa se zmaga nasmiha opozicijski Socialdemokratski stranki – SDP. Kot kaže, bo ta še naprej imela župana v Zagrebu in na Reki, njihov kandidat pa se je dobro odrezal tudi v Splitu ter uvrstil v drug krog. Volilna udeležba do šestnajste ure je bila 33-odstotna, drugi krog volitev pa bo potekal 31. maja. Štiri milijone volilnih upravičencev načelnike občin, župane mest in predsednike županij prvič izbira neposredno po večinskem sistemu.

V Velenju nimajo samo katastra požigalcev in prebivalstva pač pa poslej tudi kataster urbanega drevja. V njem je evidentiranih več kot 7200 dreves, ki so razvrščena 116 vrst in 62 rodov. Velenjčanom in ostalim ljubiteljem lubja je prvi tovrstni kataster pri nas dostopen na občinski spletni strani.

Ljubiteljski zbiratelj olimpijskega zlata in svetovnih rekordov, jamajski sprinter Usain Bolt, je postavil še en najhitrejši čas na planetu. V »cestnem teku« v središču Manchestra na razdalji 150 metrov je s časom 14,35 sekunde za štiri desetinke in pol izboljšal dosedanjo najboljšo znamko Italijana Pietra Mennea-e.

OSMA:

Po prevzemu položaja pred slabim tednom, se novi makedonski predsednik Gjorge Ivanov odpravlja na drugi izlet v tujino, njegova tokratna destinacija je, ne boste verjeli, Slovenija. S tukajšnjim predsednikom Danilom Türkom bosta razpravljala o gospodarskem sodelovanju med državama, približevanju Makedonije Evropski uniji ter zvezi Nato in razmerah v regiji. Ivanov bo obiskal tudi predsednika državnega zbora Pavla Gantarja in premiera Boruta Pahorja, že včeraj pa se je srečal z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem.

Ob Ivanovem obisku v Sloveniji pa še ni znano ali bo slednji spregovoril tudi o najnovejšem makedonsko-grškem sporu. Ta se je razvnel potem ko je Makedonija obelodanila namene, da na glavnem trgu v Skopju postavi kip Aleksandra Velikega. Kip antičnega imperatorja, ki si ga lastita obe sosedi, je Grke hudo razkačil, pri bodočem Aleksandrovem spomeniku pa bi jih naj motili predvsem njegova velikost, teža in višina.

Dalia Grybauskaite, sicer evropska komisarska za proračun, je zmagovalka prvega kroga predsedniških volitev v Litvi. V konkurenci šestih sokandidatov so Grybauskaiteovi volivci namenili 67,9 odstotka glasov, kljub temu pa nizka volilna udeležba sili Litovce v vnovično odločanje med prvouvrščenima kandidatoma. Po zakonodaji mora biti volilna udeležba za zmago v prvem krogu namreč najmanj 50-odstotna. Drugi krog bo izveden hkrati z volitvami evropski parlament, 7. junija.

Ob robu Svetovnega gospodarskega foruma v Akbai sta se srečala jordanski kralj Abdulah drugi in izraelski predsednik Šimon Peres ter spregovorila o izraelsko-palestinskih odnosih. Jordanski kralj se je pri tem zavzel za čimprejšnjo obnovitev pogovorov med bližnjevzhodnima nasprotnikoma, hkrati pa podprl vzpostavitev palestinske države. Podobna razmišljanja je sicer Abdulah drugi pred dnevi predstavil že tudi novemu izraelskemu premieru Benjaminu Netanjahuju.

DEVETA:

Parlamentarni odbor za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje se bo soočil z novelo zakona o policiji. Ta predvideva nov postopek pri imenovanju vodstva policije, zakonska dopolnila pa naj bi zagotovila tudi večjo število policistov. Vlada je predlaga sprejetje novele po hitrem postopku.

Švicarji so na referendumu izpolnili zahteve pravil schengenskega prostora in tesno, z le dobrimi 50 odstotki, potrdili uvedbo biometričnih potnih listov. Referendum je zaradi nestrinjanja s tem, da bi bile podrobnosti iz potnih listov vključene v centralni register, sklicala politična levica, novi »pasoši« pa morajo biti uvedeni najkasneje do prvega marca prihodnje leto. Švica je v schengenski prostor sicer vstopila decembra lani.

V Bruslju se začenja široko, dvodnevno, zasedanje zunanjih, obrambnih in razvojnih ministrov Evropske unije. Največ časa bo namenjenega modrovanju o dogajanju v Mjanmaru, na Šrilanki ter Bosni in Hercegovini, Slovenijo pa bosta v evropski prestolnici zastopala zunanji minister Samuel Žbogar in obrambna ministrica Ljubica Jelušič. Kot vedno, se bo ob robu srečanja tudi tokrat predvidoma našel čas za besedo o južni meji in Hrvaški.

S koncertom Victorja Demeja se popoldan začenja 25. festival Druga godba, ki bo v Ljubljani potekal vse do sedmega junija. V tem času se bo zvrstilo 13 koncertov, festival pa se letos prvič seli tudi na Metelkovo in Kinodvor, kjer bo prikazana aktualna filmska produkcija na temo glasb sveta.

DESETA:

V državnem zboru je ponovno prišel dan, ko poslanci dajo na rešeto predsednika vlada. Izvirnost predstavnikov ljudstva pri zasliševanju premiera Boruta Pahorja pa je tudi tokrat precej mizerna in tako se nam obeta dolgočasje ob vprašanjih o proti-kriznih ukrepih, Falconu, varčevanju tu in tam ter sodni zakonodaji. Če boste televizor pomotoma imeli na drugem ali tretjem programu nacionalke, prestavite.

Vladajoča Hrvaška demokratska stranka – HDZ je, kljub nekoliko drugačnim prvim merjenjem vzporednih volitev, vendarle zmagovalka »lokalnih izborov« na sosednjem Hrvaškem. Po še nedokončnih rezultatih je HDZ dobila večino v 14 županijah, opozicijska Socialdemokratska stranka – SDP pa v petih. Ob tem bo SDP imela tudi župane v največjih mestih.

Vse preštete glasovnice predsedniških volitev v Litvi so odpihnile drugi volilni krog. Volilna udeležba je poskočila na končnih 52 odstotkov in evropski komisarki za proračun Daliji Grybauskaite – prejela je skoraj 70 odstotkov glasov - omogočila hitrejše slavje kot je bilo sprva predvideno. Na drugo mesto se je z 11 odstotno podporo uvrstil kandidat socialdemokratov Algirdas Butkevicius. Grybauskaitejeva je s tem postala prva ženska predsednica v zgodovini Litve.


Komentarji
komentiraj >>