Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Univerzitetni infoblok (3455 bralcev)
Ponedeljek, 25. 5. 2009
Slavc



Novela zakona o štipendiranju je po dolgem in problematičnem nosečniškem obdobju končno porojena. Državni zbor je to opravil celo po skrajšanem postopku. Novorojena novela naj bi tako prinašala 4.900 novih štipendij. Za to velikodušnost je kriv predvsem dvig cenzusa za pridobitev državne štipendije s 60 na 65 odstotkov minimalne plače na družinskega člana, oziroma 66 do 68 odstotkov za kandidate, ki študirajo zunaj kraja stalnega prebivališča. Kandidati iz enostarševskih družin padejo pod 70-odstotni cenzus, medtem ko pametne glavce oziroma zlati maturantje dobijo štipendijo neposredno. Za sprejetje predloga novele je glasovalo 66 poslancev, nihče ni bil proti.

Študentska organizacija Slovenije je - spomnimo - odtegnila podporo noveli, saj je po njihovem mnenju cenzus še vedno postavljen prenizko. Zato je predstavila svoj predlog, ki predvideva povišanje cenzusa za študente, ki študirajo zunaj kraja stalnega bivališča, in sicer na 70 odstotkov. To dopolnilo naj bi prineslo od 2.000 do 3.000 novih štipendij. Tukaj pa se začne zona somraka. Vlogo predstavnikov študentske populacije v DZ-ju je presenetljivo prevzela SDS, ki je predlagala dopolnilo noveli, ki je praktično povzemalo predlog ŠOS-a. Predlog je seveda pogorel, zanj je glasovalo 33 poslancev, 41 jih je bilo proti. Bizarnost, ki jo boste - upamo - znali ceniti, leži v tem, da je taista politična opcija v obdobju, ko je imela politično oblast, zmanjšala postavke za socialne transferje in tako priprla štipendijsko pipico - tudi s postavitvijo prenizkih cenzusov. Za komentar dogajanja v DZ-ju smo prosili Andreja Božiča, predsednika Odbora za socialo in zdravstvo na ŠOS-u-

Kakorkoli že, vse poslanske skupine so že vnaprej napovedale podporo noveli. Po besedah predstavnikov vladnih strank novi zakon sicer ni idealen, kljub temu pa vsaj popravlja nepravilnosti, ki so se porodile v času mandata prejšnje vlade. Z drugimi besedami - dobri stari politični ping-pong. Tako je torej slovenski državni zbor trdo podelal novo pridobitev za lačne študente.
Tudi Mariborčani se lahko veselijo nove pridobitve. Senat mariborske univerze je podal soglasje k vlogi za akreditacijo novega študijskega programa za pedagoško-andragoško izobraževanje na Pedagoški fakulteti. Vlogo mora potrditi še Svet RS za visoko šolstvo, toda kot vse kaže, bo mariborska univerza bogatejša za nov študijski program. Kar seveda niso spregledali v Celju. Celjska fakulteta za komercialne in poslovne vede je takoj sporočila, da bo ob peti obletnici obstoja uvedla nov dodiplomski program turizem I, podiplomski program turizem II in poslovno informatika II. V soboto bo fakulteta odprla tudi tri nove predavalnice za 90, 60 in 40 študentov.

To vse so slišali tudi ljubljanski medicinci, ki letos praznujejo 90. obletnico včlanitve medicinske fakultete v Univerzo v Ljubljani. Ob tem - in zaradi dobronamerne sosedske zavisti - so napovedali, do bodo s prihodnjim študijskim letom popolnoma prenovili študijski program in vanj vključili več prakse. Sedaj bodo študentje uživali v učenju praktičnih znanj že v prvih letnikih, med drugim se bodo učili sporazumevanja z bolniki in svojci ter osnov etike in javnega zdravstva. Ostaja pa vprašanje, kako se bo ta prenova odrazila na dolžini čakalnih vrst v naših zdravstvenih ustanovah.

Mednarodna podiplomska šola Jožefa Stefana je ob petletnici svojega delovanja videla priložnost, da se malo pohvali. Predstavnikom gospodarskih družb je pripravila predstavitev svojih dosežkov in jim obenem položila na dušo, da je v sedanji gospodarski, ekološki in socialni krizi prav ustvarjanje znanja, ki je neposredno povezano s prenosom v procese dela in odločanja, tisti veliki obet, ki ni omejen. Obenem so najavili - ne boste verjeli - še novih doktorjev znanosti in magistrov, natančneje - dva magistra in kar deset doktorjev znanosti. Med doktorji je tudi sedem tujih državljanov, kar naj bi dokazovalo mednarodno vlogo in ugled mednarodne podiplomske šole.

Vlada je na današnji seji dala soglasje k razpisom za vpis v podiplomske študijske programe na Univerzi v Ljubljani, Univerzi v Mariboru, Univerzi na Primorskem, Fakulteti za informacijske študije v Novem mestu, Univerzi v Novi Gorici, Fakulteti za državne in evropske študije, Evropski pravni fakulteti v Novi Gorici, Fakulteti za uporabne družbene študije v Novi Gorici in na Mednarodni fakulteti za družbene in poslovne študije. Visokošolske institucije skupno razpisujejo 14.103 vpisna mesta, od katerih jih je skoraj tri četrtine namenjenih za študij po programih 2. stopnje, slaba četrtina pa po programih 3. stopnje.

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Na Rogli bo od 4. do 6. junija zbranih okoli 200 udeležencev 7. študijskih dni za psihoterapijo. Dneve organizira Slovenska krovna zveza za psihoterapijo, ustanovljena leta 1998, ki si zelo prizadeva, da bi se psihoterapija uveljavila kot avtonomna, znanstveno utemeljena in družbeno priznana dejavnost.

Študentska organizacija Univerze v Mariboru (ŠOUM) med 25. in 28. majem 2009 organizira Veliki umetnostno-kulturni festival (VUK Fest), ki bo ponujal številne prireditve, kulturnega, izobraževalnega, kot tudi zabavnega tipa. Rdeča nit letošnjega festivala je moderna kultura - URBANA DŽUNGLA.

Zavod Krog v mesecu maju v Ljubljani organizira dogodke pred uradno obeležitvijo Evropskega dneva spomina na žrtve genocida v Srebrenici 11. julija 1995. Tako bo v sredo, 27. maja, ob 18.00 uri v Centru Evropa potekala okrogla miza z naslovom Ženske in otroci, žrtve vojne.

Za konec pa še ena v duhu dana mladosti. Bodite mladi, lepi in pametni.

Infoblok porodil SlavišaM

 



Komentarji
komentiraj >>