Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Infoblok (3209 bralcev)
Ponedeljek, 15. 6. 2009
Juliette



Visokošolsko področje je bilo obogateno s kritično mislijo poslanke tiste stranke, ki meni, da Slovenija zmore več. Eva Irgl je začutila potrebo po širjenju mnenja o nedavnem dogajanju na primorski univerzi. Kot že vemo, so primorski študentje in pa njihov svet zahtevali odstop dekana Fakultete za management, Egona Žižmonda, ter rektorja Univerze na Primorskem, Rada Bohinca. K tej želji so jih pripeljale ugotovljene nepravilnosti v delovanju omenjene fakultete. Skrajno eleganten izraz, ki ponavadi šele s časom odkrije svoje številne in globoke plasti.

Irglova Eva je prej navedene kritične misli namenila primorskemu rektorju, za katerega je dejala, da “kot kaže, ne sledi načelu neodvisnosti politike od akademske sfere”. Njeno kritično misel smo si dovolili citirati. Poslanka je mnenja, da Rado Bohinc ne bi smel popustiti pritiskom manjše skupine študentov -od kdaj sta cel študentski svet in študentska organizacija manjša skupina, še raziskujemo- ter razrešiti dekana Žižmonda.

Potrebo po širjenju mnenja je začutila tudi skupina visokošolskih učiteljev/učiteljic ter raziskovalcev in raziskovalk, ki so v kratkem pisemcu izrazili javno podporo visokošolskemu ministru Gregorju Golobiču, v nadaljevanju GG. Ta se je v nedavnih časih zapletel v kolobocije zaradi javnosti zamolčanega delnega lastništva podjetja Ultra. To pa ni bilo zamolčano Dragu Kosu, kar je verjetno botrovalo k odločitvi GGja, da s svojega ministrskega položaja ni odstopil. Pa čeprav ga je k temu pozvala sama predsednica Nove Slovenije, Ljudmila Novak.

Da ne bomo prehitro odplavali iz političnih brzic, pa še eno zanimivo. V torek prejšnjega tedna je Odbor državnega zbora za visoko šolstvo, znanost in tehnološki razvoj zasedal na Univerzi v Mariboru. Vodstvo univerze je srečanje izkoristilo za omembo težav, ki jih pestijo. Med njimi je ravno tista težava, ki nas je v zadnjem času vse užalostila. »Money, money, money... must be funny« so opozorili z mariborske univerze, da njihovo sedanje stanje ni nič kaj »funny«.

Tudi oni so navrgli nekaj kritičnih misli, ki pa so letele na račun zakona o visokem šolstvu. Dobrodušno so predlagali osvežitev in prenovitev sedanjega zakona. Po končanem naštevanju njihovih tegob, problemov in težav so člani odbora državnega zbora izrazili razumevanje za vse našteto in vodstvo univerze pohvalili. Nihče se ni skregal, nihče ni zahteval odstopa kogarkoli, nihče ni nikogar lopnil s časopisom, nihče ni zahteval pregleda kakršnegakoli telesnega dela prisotnih in podobnih anomalij, ki vedno znova popestrijo politično oazo… Iskreno smo navdušeni.

Naših pozitivnih občutkov pa je bila deležna tudi »raziskovalna tržnica«, ki se je zgodila pretekli teden. Omenjena tržnica je bila speljana zavoljo prve obletnice Evro-sredozemske univerze s sedežem v Portorožu. Sama univerza naj bi predstavljala most med sredozemskimi državami, tržnica pa je bila lepa priložnost za medkulturni dialog in izmenjavo izkušenj med raziskovalci sedemnajstih različnih držav.
Kaj več o samem dogodku nam bo povedala direktorica Centra EMUNI, Nada Trunk Širca.










Sedaj pa je čas za »Zdrahe primorske univerze« - 2. del. Danes večkrat navedeni rektor Univerze na Primorskem, Rado Bohinc, se je na predloge o dostopu dekana Fakultete za management odzval s temeljitim premislekom o pravni podlagi za to usodno dejanje. Skupina za nadzor nad poslovanjem Fakultete za management je zaznala "določene postopkovne nepravilnosti in nepravilnosti pri izvrševanju predpisov". Po mnenju predsednika nadzorne skupine, Davida Darovca, pa odgovornost za take lumparije nosi dekan.

Želje po odstopu samega rektorja so že malce popustile, kar je sprožilo govorice o političnih pritiskih stranke Socialnih demokratov. Bohinc je to označil za neumnost, Študentska organizacija na Primorskem pa je take špekulacije označila za zavajajoče. In komu naj mi verjamemo? Tudi mi bomo temeljito razmislili.
Študentje so sedaj očitno v pričakovanju rektorjevih potez, s tem pa zaključujemo 2. del »primorskih zdrah«. Dramatične poteze ali nenadni preobrati očitno sledijo v tretjem delu.

Hrvaški študentje so pred časom zaključili več kot enomesečno zasedanje fakultet in akcij okoli visokošolskih zadev. V soboto pa so študentje iz Zadra razobesili transparente, ki so nosili napis: »En svet, ena borba – Brezplačno izobraževanje za vse.
S tako okrasitvijo mestnega obzidja so želeli dati vedeti, da njihove borbe za omenjeni cilj kljub izpitnemu obdobju še zdaleč ni konec. Le tako dalje!!!

Prehrana študentskega življa dobiva že nadzemeljske razsežnosti in moči. Samostojna akademska skupina je na torkovi seji študentskega zbora Študentske organizacije Univerze v Ljubljani predsedstvo pozvala k treznemu razmisleku.
Ta naj bi bil namenjen razpisu za elektronizacijo subvencionirane študentske prehrane, ki po mnenju SAS-a ni potekal na ustrezen način. Opozorilo pa so obelodanili zgolj zaradi zaskrbljenosti za študentski dobrobit.

To pa je tudi naša skrb, zato imamo za vas nekaj predlogov, kako zabiti čas tega tedna. Če vam ga je med divjim učenjem za izpite še sploh kaj ostalo.

--------------------------------------------------------------
ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK


Danes ob 19.30 uri si lahko v Kinodvoru ogledate film Planet prihodnosti in ugotovite, kako lahko Zemljani malce omilimo propad naše bivanjske gostiteljice Zemlje.

Jutri se učite.

Tudi v sredo in četrtek se učite.

V petek pa se lahko končno tudi malo sprostite, na primer ob poletnem glasbenem srečanju v hostlu Celica, kjer vas bo zabavala skupina Nidja Vale od 20:30 ure dalje.

Vročinski infoblok v vročinskem navalu spisala Julija Somrak.



Komentarji
komentiraj >>