Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Torek, 10. 6. 03, 19h: BRIGITTE FONTAINE - Kekeland (Virgin, 2002) (3057 bralcev)
Torek, 10. 6. 2003
kvisnar



Tolpa bumov
torek 10. junij 2003


Brigitte Fontaine: Kekeland
(Virgin France, 2001)



Ime Brigitte Fontaine sem prvič srečala v navezi z njenimi velikimi občudovalci, skupino Stereolab. Stereolab, ali vsaj Laetitia Sadier, omenja Brigitte Fontaine kot šansonjerko in glasbenico, ki jo je oblikovala in ogromno vplivala nanjo. Stereolab so, s Fontaineovo na vokalu, posneli tudi komad »Calimero«.

Sicer pa je Brigitte Fontaine zagotovo prava alter-eminenca francoske glasbe. Debitirala je leta 1970 in od nekdaj je bila njena glasba raznovrstna, zelo eklektična, gibala se je v razponu od nekakšnega tradicionalističnega orkestriranega french-popa do sodelovanja z Art Ensemble of Chicago. Vmes najdemo še zgodnje acapella posnetke, in ob koncu sedemdesetih tudi kakšne izlete v psihodelične eksperimente podkrepljene z zvoki Moog sintesajzerjev. Vendar pa je kljub izjemni širini horizontov, ki jih je zaobjela glasba Brigitte Fontaine, njena podstat ostala vedno prepoznavna. Vedno je tu dramatičen, temen Brigittein vokal, ki je šansonjerskemu petju odprl čisto nove dimenzije.

Tukaj, na albumu Kekeland jo najdemo v družbi dolgoletnega sodelavca Areskija, in sodobnih godbenih eminenc, kot so Jim O'Rourke, Sonic Youth in celo David Pajo. Vsi omenjeni so Fontaineovi pomagali ustvariti njen najbolj barviti album nasploh, in ta pestrost je presenetljivo navdušujoča. Mešanica toliko različnih stilov zlahka zaide v zmedo, a »Kekeland« nikoli ne zazveni prisiljeno, in celo uspe obdržati tekočo in lahko izsledljivo rdečo nit.

Andi Rowlands v svoji recenziji tega albuma sklene, da je »Kekeland« idealna dopolnitev ponovnega svetovnega odkrivanja Pariza kot izvora umetnosti, in verjetno tudi inspiracije. »Kot vsi dobri spomini«, pravi Rowlands, »pozdravlja preteklost in gleda v prihodnost. In kdo bi bil na tej poti boljši vodič kot Brigitte Fontaine.« Kraljica Kekelanda.


Poslušali bomo izbor skladb z albuma, naslovi pa so sledeči:

1. Demie Clocharde
2. Bis Baby Boum Boum
3. Pipeau
4. Y'a Des Zazous
5. Kekeland
6. Je Fume
7. Je T'aime Encore
8. God's Nightmare
9. Rififi
10. Profond
11. NRV


V nocojšnji tolpi bumov smo poslušali album »Kekeland«, ki ga je leta 2001 izdala francoska umetnica Brigitte Fontaine.
Nocojšnjo recenzijo sem spisala Katarina.


Komentarji
komentiraj >>