Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF PROGRAM SREDA 06. JULIJ 2003 (3306 bralcev)
Sreda, 11. 6. 2003
urban



OFF NAPOVEDNIK 11.6.2003
PODLAGA: Cd 1 Ob 15-ih

Izrael je preložil rušenje treh nedovoljenih, še nenaseljenih judovskih naselij na Zahodnem bregu, ker morajo izraelske oblasti počakati do razsodbe vrhovnega sodišča, kamor so se proti rušenju pritožili judovski naseljenci. Vojska naj bi do sedaj porušila 9 od 15-ih naselij, ki so predvidena v prvi fazi rušenja, vendar so eno naselbino znova postavili v okviru Sveta judovskih naseljencev, ki je najpomembnejša organizacija judovskih naseljencev.
Sicer pa se Izraelci držijo stare taktike: “Kam pa kam, Palestineček? … BUMMM!” Vojaški helikopterji so namreč izvedli dva napada, in sicer na avto, ki je prevažal enega od voditeljev militantne skupine Hamas, kasneje pa je iz za zdaj neznanih razlogov še ena raketa ubila tri ljudi. Na Šaronovo žalost so palestinski ekstremistični voditelji precej trpežni in tako jo je Abdel-Aziz al-Rantissi odnesel le z lažjimi poškodbami. Iz bolnišnične postelje v Gazi je zagrozil s povračilnimi ukrepi in pozval palestinske militantneže k atentatom na izraelske politične voditelje.
Na napade se je odzval tudi voditelj svobodnega demokratičnega sveta cesar Bush in dejal, da je zaskrbljen zaradi izraelskih potez in prav genialno pritegnil, da misli, da napadi ne bodo pripomogli k izraelski varnosti. Irak in Afganistan pa v njegovem primeru gotova sta, kajne?

Poslušate do totalitarno-militarističnih izpadov skrajno netolerantni informativni OFF program radio-televizije Študent p.o.!


OFF PROGRAM 11.6.2003
PODLAGA: Cd 5 Ob 15-ih

Predsedstvo konvencije o prihodnosti Evropske unije je končno objavilo kompromisni predlog temeljnega dela prihodnje ustavne pogodbe, katerega osrednji del je institucionalni ustroj razširjene unije.
Skladno s kompromisnim predlogom predsedstva bo Evropska unija dobila predsednika Evropskega sveta z do petletnim mandatom, ki bo nadomestil veljavni sistem rotacije na čelu unije. Predsednik oziroma predsedujoči bo imel jasno zarisane pristojnosti: vodil in usmerjal bo delo Evropskega sveta, unijo predstavljal v svetu, vendar brez poseganja v pristojnosti predsednika Evropske komisije in prihodnjega zunanjega ministra EU.
Kar se ministrskih svetov tiče, naj bi pogodba postavila svet za splošne zadeve in svet za zunanje odnose. Prvega naj bi sestavljali posebej za ta položaj imenovani vladni predstavniki članic, praviloma ministri, in sicer po en iz vsake države. Drugi svet bodo sestavljali vodje diplomacij članic, vodil pa ga bo zunanji minister Evropske unije.
V Evropski komisiji se bo tudi v prihodnji ustavni pogodbi ohranilo načelo, da ima vsaka država svojega komisarja, vendar pa – in tu je glavni kleč reforme, s katero bodo disciplinirali majhne države - jih bo le 15 imelo glasovalno pravico, in sicer na podlagi bomo še videli kako enakopravne rotacije med državami članicami na vsakih pet let.
Predsednika Evropske komisije bo izvolil Evropski parlament, in sicer na predlog Evropskega sveta, torej voditeljev povezave. Parlament bo potrdil tudi vse evropske komisarje z glasovalno pravico, medtem ko bo odgovornost za preostale nosil predsednik. Izjema bo le zunanji minister Evropske unije, ki bo eden od podpredsednikov komisije, vendar ga bo imenoval Evropski svet. Pri odločanju s kvalificirano večino bo morala odločitev podpreti večina držav članic, ki bodo predstavljale 60 odstotkov prebivalstva. Na področjih, kjer se bo Evropska unija šele začela odmikati od soglasja, bo uvedena superkvalificirana večina ali dve tretjini držav članic z 80 odstotki prebivalstva celotne unije. Prenovljeno besedilo preambule se še vedno izogiba omembi krščanskih korenin Evrope.
Za reforme pa se prizadevajo tudi na ulicah Irana. Več tisočglava množica študentov se je zgrnila na ulice Teherana, kjer je na relativno mirnih protestih tulila protivladna gesla. Seveda pošten štrajk ne mine brez policije, zvestih pendrekov njenih pripadnikov in malce vzgojnega pretepanja. Študentje so sicer zažgali nekaj motociklov in razbili par izložb, fasala pa jih je tudi državna banka. Kakih 3000 protestnikov se je odpravilo na ulice v znak protesta proti privatizaciji univerze, potem ko so izvedeli, da je policija obkolila študentski dom, kjer so študentje v torek organizirali protest. Protest se je nato razvil v politično demonstracijo, med katero je bilo nekaj študentov priprtih in za katere sedaj kot za ostale politične zapornike zahtevajo izpustitev. Drugače pa so iranski študentje na splošno nezadovoljni z iransko versko oblastjo. V Iranu je kar 70 odstotkov prebivalstva starega pod 30 let in sploh ne pomni islamske revolucije iz leta 1979.
Slovenska parlamentarna delegacija z nekdanjim mladinskim funkcionarjem Borutom Pahorjem na čelu pa obiskuje Washington. Uganite, kaj so na uradni ravni ugotovili! Tako je! Zavzeli so se za preseganje razlik med ZDA in Evropo in za trdno transatlantsko zavezništvo. Jelko Kacin je bil pri konkretnemu mednarodnemu odnosu zadolžen za vazelin in je zrajcal ZDA s tem, da podpira enotno varnostno in obrambno politiko Evrope, ne pa tudi vzporednih struktur, ker da je zveza NATO s svojo poveljniško strukturo zadosten in učinkovit okvir za zagotavljanje varnosti in stabilnosti. Kot edini predstavnik “opozicije” je na izletu prisoten Rudolf Petan, ki je pohvalil demokratično enotnost slovenske politike do vključevanja v NATO, ki se seveda ne deli na za in proti. Pahor je po lastnih besedah ameriške sogovornike prosil, naj mu iskreno povedo, ali bo razlika v pogledih na reševanje iraške krize vplivala na njihov odnos do Slovenije in dobil odgovor, da ne ter s tem odvalil mlinski kamen od srca trepetajočega slovenskega ljudstva. Kacin pa je Slovenijo na trnih popeljal skozi cvetočo livado svetle prihodnosti, ko je povedal, da tudi odnos Slovenije do Mednarodnega kazenskega sodišča ne bo izzval maščevanja s strani velesile.
Obisk starejšega, rahlo infantilnega brata je bil torej jako uspešen in Slovenije ZDA ne bodo kaznovale. Delegacija pa se bo danes srečala tudi z republikanskim senatorjem iz Kolorada, Benom “Nočnim konjem” Campbellom. Kdo hudiča je “nočni konj”?
Liberija, v katero so se naselili osvobojeni črnski sužnji iz Amerike, zaenkrat nezadržno drsi v resno državljansko vojno, ki se načeloma vleče že 14 let. Uporniki so predsedniku Charlesu Taylorju postavili ultimat, naj se pobere iz države ali pa ga bodo odstranili s tega sveta. Uporniki se trenutno nahajajo v neposredni bližini glavnega mesta Monrovie, vladne sile pa naj bi zaenkrat uspešno nadzorovale strateško pomemben most, ki loči glavno mesto od ostale države. V mesto se množično zgrinjajo begunci iz notranjosti države, od koder so jih pregnali uporniki. Približno 100.000 ljudi že živi brez strehe nad glavo, pojavljajo pa se že znaki prihajajočih epidemij in lakote. Uradna liberijska vlada je zaprosila za mednarodno pomoč v okviru Združenih narodov, medtem ko so Francozi že s pomočjo vojske in njenih helikopterjev evakuirali svoje prebivalce iz države. Za dodatne evakuacije tujcev iz Liberije pa so poskrbele napovedi iz Gane, ki namerava svoje prebivalce odpeljati s pomočjo vojaške ladje in letal. Ali bodo ta letala in ladja prispeli prazni ali bodo še kaj prinesli s seboj, pa ni znano.
(Janez)


Komentarji
komentiraj >>