Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
ponedeljek, 16.6.2003 (3033 bralcev)
Ponedeljek, 16. 6. 2003
Karmelina



Off Program NAPOVEDNIK

Naši sosedi Italijani se imajo za najbolj nesrečen narod na svetu. Do tega zaključka so privedli rezultati študije italijanskega Inštituta za socialno politiko – Chensis - ki so jo izvedli v 40 državah po svetu. Kot najpogostejši vzrok nezadovoljstva so anketiranci navedli slabo kvaliteto življenja, skrb za zdravje in posel ter neenako socialno staranje. Po drugi strani pa Italijani še vedno zelo cenijo stari vrednoti - prijateljstvo in solidarnost, saj so ju ankentiranci uvrstili precej visoko.

Najbolj so nezadovoljni na severu Italije, in to kar 29,6 odstotka prebivalcev. Chensis je prišel do zaključka, da so Italijani posebej zaskrbljeni zaradi svoje prihodnosti, odgovornost v službi pa jim prinaša dodaten stres. Kar 65 odstotkov vseh vprašanih meni, da so družine prepuščene same sebi, ker jim institucije, ki so za to zadolžene, ne nudijo zadovoljive pomoči.

V isti raziskavi pa so ugotovili, da je s svojim življenjem nezadovoljnih le 3,6 odstotka Švicarjev, sledijo jim srečna nacija Američanov s 7,85 odstotka "nesrečnežev" in naši severni sosedi Avstrijci z osmimi odstotki.

... od danes naprej je legalno nakupovanje alkoholnih pijač možno le med 7. in 21. uro ...
... Picula zaradi izgredov po vaterpolski tekmi ne bo obiskal Podgorice ...
... v Iranu vre od vročine in protestov ...
... Drnovšek se odpravlja na obisk k Parvanovu v Bolgarijo ...


OFF PROGRAM

»Vaš športni dosežek so zasenčili neljubi dogodki na tribunah.« Tako je Mesić komentiral nedeljski incident na finalni tekmi vaterpola v Kranju. Podivjani hrvaški navijači so športno prizorišče spremenili v krvavo bojišče in tako skušali potešiti svoj nenasitni ego. Dejstvo, da so izgubili proti svojim največjim sovražnikom, je bil hud udarec za hrvaške patriote.

Rivalstvo med dvema, oziroma tremi državami – Hrvaško, Srbijo in Črno goro – pa se je nadaljevalo tudi po zmagi srbsko-črnogorskih vaterpolistov. Pred poslopjem hrvaškega veleposlaništva v Beogradu se je včeraj zvečer zbralo okoli 2000 izgrednikov, ki so z raznimi vzkliki, razbijanjem ter metanjem kamenja kazali, da tudi oni ne marajo svojih severnih sosedov - Hrvatov. Podobni izgredi so sledili tudi drugod po Srbiji in Črni Gori. Zaradi nenadejanega razpleta dogodkov in poraza »vatrenih« pa je hrvaški zunanji minister Toníno Picula odpovedal za danes in jutri napovedani obisk v Podgorici.

Se bodo pa v Luksemburgu sestali zunanji mistri, oprostite, ministri Evropske unije. Poleg debatiranja o tem, kako gre svet po zlu, kako se na Bližnjem vzhodu ne znajo nič zmeniti, kako Evropo čim bolje zavarovati in kakšen odnos z Ameriko bi si želeli v prihodnje, pa je sestanek tudi priprava na evropski vrh v Solunu, ki bo konec tedna. Osrednja tema bo reforma Evropske unije oziroma dogovor o sklicu medvladne konference za njeno dokončno potrditev. Vse to dogajanje pa bo z budnim očesom opazoval tudi slovenski »mister« Dimitrij Rupel.

Na Bližnjem vzhodu se očitno res ne znajo zmeniti. Izraelski zunanji minister Šalom tako ne bo sprejel začasne prekinitve ognja s Palestinci. Meni, da bi to koristilo le palestinskim »nasilnežem«, ki bi si z odlogom zagotovili obnovitev svojih sil. Dejal je, da se Američani strinjajo z njihovo odločitvijo. Kaj pa drugega; ne bi nas začudilo, če bi se izkazalo, da je bila odločitev ameriška in so si jo Izraelci šele naknadno prisvojili. Izraelsko notranje-pollitično usmeritev zunanjega ministra, da oborožene skupine ogrožajo celotno svetovno ravnotežje in ne samo Izrael, pa naj bi po njegovem dojela tudi Evropska unija.

Kdo bolj ogroža svetovni red in mir sploh ni več jasno in konec koncev niti najbolj pomembno. Vsem znano geslo: »Dokler živiš pod mojo hišo, se boš ravnal po mojih pravilih«, bi Bush parafraziral nekako takole: »Dokler si v mojem interesu, se boš ravnal po mojih pravilih!« Vendar Iranci odločno pravijo »NE«. Iransko zunanje ministrstvo je švicarskemu veleposlaništvu v nedeljo predalo uradno protestno pismo za ZDA. Ampak zakaj švicarsko veleposlaništvo? To namreč zastopa ameriške interese v Iranu. Hkrati pa v Teheranu že šest dni potekajo študentski protivladni protesti, na katerih je policija danes aretirala najmanj 30 ljudi. Vendar policija ni prepričana, ali so aretiranci tisti, ki nasprotujejo režimu, ali pa islamski skrajneži, ki so samovoljno in nasilno poskušali prekiniti študentske demonstracije. Število aretiranih demonstrantov v Teheranu pa je naraslo že na okoli 140 novih političnih zapornikov.

V sosednjem ameriškem protektoratu – Afganistanu - pa bodo Združeni Narodi začeli z obnovo kulturnih spomenikov, ki so bili uničeni v ameriških napadih. Unesco namerava obnoviti škodo, ki je nastala na afganistanski kulturni dediščini. O tem, kje in kako začeti, bodo razpravljali na tridnevni konferenci v Parizu. Najprej bo prišel v poštev muzej v Kabulu, ki ga bodo mogoče morali prestaviti. Združeni narodi bodo skušali restavrirati tudi Bamiyan, kjer so nekoč stali veliki Budini spomeniki, ki so jih še pred Američani porušili pravoverni talibani.

Naš predsednik pa bo skušal obnoviti odnose z Bolgarijo. Časa bo imel samo dva dni, kar pa je za hiperproduktivnega Drnovška več kot dovolj. V tem času se bo sestal s predsednikom Georgijem Parvanovem, premierom, predsednikom bolgarske narodne skupščine ter patriarhom bolgarske pravoslavne cerkve. To bo Drnovškov že tretji uradni obisk v tujini, odkar ima funkcijo prve »glave države«. Državi bosta imeli veliko tem za pogovor: Evropska unija, NATO, razmere v JV Evropi, na jedilniku pa se bo zagotovo znašlo še kaj bolj okusnega.

Točno ob polnoči je s 16. junijem stopil v veljavo zakon o omejevanju porabe alkohola. Kot smo bili že seznanjeni, od danes naprej ne bo mogoče kupiti alkohola med 21. in 7. uro zjutraj, vsaj legalno ne. Torej, naj vas ne preseneti, če boste vkorakali v trgovino nekje proti večeru, željni hladnega piva, na hladilniku pa boste zagledali ključavnico. To ni zarota trgovcev, nasprotno, ti so v nekaterih primerih zaradi novega zakona celo prikrojili svoj delovni čas. Mnogi so se že spraševali o smiselnosti prohibicijskega zakona, vendar bodo, po besedah njegovega tvorca in največjega zagovornika, ministra za zdravje Kebra, prave posledice in učinki opazni šele čez nekaj časa.



Komentarji
komentiraj >>