Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF UKINJENEGA AMERIŠKEGA SRANJA (3095 bralcev)
Torek, 28. 7. 2009
tadejla



OFF NAPOVEDNIK

Moški v najboljših letih, ki se je prejšnji teden odpravil na tatinski pohod, se verjetno ni zavedal, da bo njegovo delovno mesto postalo obenem kraj njegovega zadnjega počitka.

Na jugozahodu Francije je ženička na vaškem pokopališču našla truplo moškega, zraven pa je ležalo še nekaj rekvizitov za odstranjevanje vrednejših stvari. Pri skubljenju nagrobnikov v stilu »manj je več«, ga je izdalo srce.

V nekem valižanskem mestu pa sta stalna junaka črne kronike izpraznila skladišče alkoholnih pijač. Prvo steklenico sta odčepila že na izhodu in nato v zmernem pitju nadaljevala do stanja, ki ga priljubljeno imenujemo koma. Zjutraj so ju policisti prijeli še speča. Eden izmed njiju je bil še zmeraj tako pijan, da ga niso spustili niti v mestno sodišče.

Berete OFF program, ki negoduje nad usodo alternativnih poklicev.

OFF PROGRAM

Indija je v nedeljo postala šesta država z lastno jedrsko podmornico. Vojaško prevozno sredstvo z imenom Arihant bo na krov lahko sprejelo do sto mornarjev, izstrelke pa bo zmožno pošiljati do sedemsto kilometrov daleč. Plovilo naj bi bilo namenjeno varovanju teritorialnih voda, čeprav analitiki ocenjujejo, da gre predvsem za indijsko tekmovanje s kitajsko prevladujočo pomorsko navzočnostjo v regiji. Na splovitev se je že odzval uradni Pakistan in jo označil za grožnjo regionalnega miru in varnosti. Napovedal je, da bo sprejel ustrezne varnostne ukrepe, a da se vseeno ne bo spustil v oboroževalno tekmo in pri tem pozabil, da že dolgo pridno tekmuje.

Prebivalce Havane od nedavnega ne razburja več orjaški elektronski zaslon na stavbi ameriške misije, postavljen leta 2006, v času predsedovanja Busha mlajšega. Služil je posredovanju novic in političnih sporočil. Čeprav menda ni dosegel želenega učinka, pa je le najedal živce El Comandantejeve vlade. Ta se ga je zato na vse načine trudila zakriti z zastavami in propagandnimi plakati. Obojestranska obsesija je zato postala znana kot »bitka bilbordov«. Obamova administracija se je v domnevni želji po boljših odnosih s Kubo odločila umakniti zaslon, hkrati pa je komunikacijskim podjetjem dovolila poslovati z otokom. Pretok informacij in posledična demokratizacija naj bi namreč šli z roko v roki.

Maroško sodišče je Abdelkaderja Beliraja, Belgijca z maroškim pedigrejem, obsodilo na dosmrtni zapor. Obtožen je bil vodenja militantne islamistične skupine in šestih umorov v Belgiji. Med procesom je njegov zagovornik trdil, da so bili obtoženčevi obiski Maroka v službi belgijskih obveščevalnih služb, ni pa znal pojasniti, kako se je v njegovih rokah znašlo orožje alžirskih islamistov. Sojenje je sicer povzročilo precej razburjenja med maroškimi političnimi strankami in skupinami za človekove pravice.

Japonska je znova potrdila, da poleg Združenih držav Amerike ostaja edina tako imenovana razvita država, ki izvaja smrtne kazni. Po januarskem obešanju štirih morilcev so tokrat obviseli trije z enako zločinsko preteklostjo. Eksekucije so bile prve po sprejetju novega sistema, ki v posebej resnih sodnih primerih kombinira presojo državljanov in profesionalnih sodnikov.

V Atenah so neznanci ponoči z molotovkami napadli prostore političnih strank. Pri tem so izkazali skrajno nediskriminatornost, saj so zakurili tako vladajoči Novi stranki, kot tudi opozicijskim socialistom in nacionalistom. Žrtev zaradi časa napada ni bilo, policija pa spet sumi levičarske skupine. Te so še posebej od lanskega policijskega umora najstnika precej razkurjene nad državnimi strukturami.

V hrvaških časopisih so se pojavile napovedi o možnih zamenjavah v diplomaciji. Premierka Jadranka Kosor naj bi razmišljala o Hidu Biščeviću kot novem zunanjem ministru. Biščević je sicer profesionalni diplomat in glavni tajnik regionalnega sveta za sodelovanje.

Na dvodnevnem obisku v Združenih državah Amerike se mudi zunanji minister Samuel Žbogar. Poleg srečanja s kolegico Hillary Clinton ga čaka še kup pogovorov v kongresu in z raznimi lobističnimi združenji. Poleg medsebojnih odnosov bo pomembna tema srečanj položaj na Zahodnem Balkanu, minister pa bo verjetno moral odgovoriti na marsikatero vprašanje glede Hrvaške. Združene države si namreč želijo čim prej videti države z območja nekdanje Jugoslavije, pospravljene znotraj Evropske unije in NATO pakta. Za komentar glede morebitnih pritiskov na Slovenijo za umik blokade pri hrvaških pogajanjih z Evropsko unijo smo povprašali Davorja Gjenera, političnega komentatorja:









Podjetje Kolonel v lasti Boška Šrota naj bi bilo prodano italijanskemu kupcu Pierpaolu Ceraniju. Boško Šrot je sicer preko Kolonela posredno obvladoval Pivovarno Laško, preko nje pa tudi večji del trga tiskanih medijev. Pivovarna Laško je lastnik 81 odstotkov Dela, ta pa poseduje nekaj manj kot 80 odstotkov Večera. Več o ozadju nam je povedala novinarka Financ, Petra Sovdat:









Maja letos je evropski parlament potrdil prepoved trgovanja z izdelki iz tjulnovine. Izjema naj bi veljala samo za tradicionalni lov domorodnih skupnosti v Kanadi in Grenlandiji. Že takrat je Kanada napovedala pritožbo, danes pa jo je tudi uresničila. Pred Svetovno trgovinsko organizacijo v Ženevi je sprožila spor zaradi, po njenem mnenju, neznanstvene prepovedi. Ustrelitev ali pobijanje z bodečo gorjačo kakih tristo tisoč tjulnjev letno je Kanadi odrezalo večji del štiri milijone evrov vredne pogače trgovine z izdelki.

OFF je pripravil Tadej.


Komentarji
komentiraj >>