Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF ŠE PET LET, Z ZAKONOM ALI BREZ (3304 bralcev)
Četrtek, 8. 10. 2009
tadejla



OB SEDMIH

Italijansko ustavno sodišče je razveljavilo zakon o imuniteti, ki je premiera Silvia Berlusconija med mandatom ščitil pred sodnim preganjanjem. S tem je pritrdilo tožilcem, ki so postopek sprožili z argumentom, da zakon krši princip enakosti vseh državljanov pred zakonom. Berlusconi se je na odločitev pričakovano odzval precej žolčno. Odločitev je zaradi, po njegovem, levo obarvanega sodišča, pričakovana in politično motivirana. Morebiten odstop je zavrnil z izbranimi besedami: „Vladati moramo pet let, z zakonom ali brez“.

V Moskvi se je ob tretji obletnici umora Ane Politkovske zbralo okoli osemsto protestnikov, ki so od oblasti zahtevali prijetje in kaznovanje morilcev ruskih novinarjev in borcev za človekove pravice. Nekaj težkih besed je padlo čez predsednika Vladimirja Putina, protestniki pa so terjali tudi izpustitev bivšega naftnega mogotca Mihaila Hodorkovskega. Preiskovalci so sicer prav ob obletnici sprožili preiskave proti novim osumljenim za umor Politkovske, kar pa gre po besedah odvetnice svojcev umorjene pripisati zgolj pritiskom iz tujine.

Smolo so imeli somalijski pirati, ki so francosko bojno ladjo zamenjali za njeno tovorno sestrično. Ko so včeraj pozno ponoči z lahkim čolni napadli kakih petsto kilometrov od obale, jim je šele oborožen odgovor razkril zablodo, v kateri so živeli. Po kasnejšem zasledovanju je bilo na krovu vojaške ladje pridržanih pet piratov. Če bo šlo po sreči, jim zaradi pravne kompleksnosti vloge mednarodnih patrulj ne bo sojeno.

Kdor ne skače ni Slovence je presunila vest o koncu športne kariere Primoža Kozmusa. Kasneje se je izkazalo, da bo olimpijski in svetovni prvak v metu kladiva vendarle razmišljal do pomladi, ko bo sprejel končno odločitev. Razlog za odložitev kladiva in v kot naj bi bilo stagniranje, pa četudi v samem vrhu.

OB OSMIH

Združeni narodi se še vedno otepajo obtožb o svoji vlogi v nedavnih predsedniških volitvah v Afganistanu. Mediji so namreč razkrili poročilo o volilnih goljufijah, ki pa je moralo po ukazu šefa misije v Afganistanu, Kai Eideja, ostati tajno, niti ni bilo posredovano komisijam, ki so raziskovale volilne prevare. Eideja je zato njegov namestnik, Peter Galbraight, obtožil podpiranja Hamida Karzaja, dosedanjega predsednika, ki si je na volitvah zagotovil še en sporen mandat. Pomembnejše glave v Združenih narodih so se večinoma postavile na Eidejevo stran, češ da organizacija ni imela pooblastil vlagati pritožb na volilni proces in da so razlog za Galbraightove obtožbe njegove osebne ambicije.

Z delom bo začela parlamentarna preiskovalna komisija, ki ugotavlja odgovornost nosilcev javnih funkcij za štetje izbrisanih. Ustanovljena je bila na zahtevo opozicijskih poslancev, glavna naloga pa bo ugotoviti, po čigavem naročilu in po kakšni metodologiji sta bili izvedeni štetji izbrisanih leta 2003 in letos. Podatki se namreč precej oziroma za dobrih sedem tisoč duš razlikujejo. Predlagatelje moti tudi, po njihovem, neustrezno izvrševanje odločb ustavnega sodišča. Ministrica za notranje zadeve, Katarina Kresal, je vse očitke zavrnila že v odzivu na pobudo za ustanovitev komisije marca letos.

Komisija Državnega zbora za peticije bo spet obravnavala poročilo Varuhinje človekovih pravic za leto 2008. Prvič bi ga morala že 30. septembra, a je napovedana odsotnost varuhinje zmotila poslanca Slovenske demokratske stranke, Branka Mariniča, zato je njegova strankarska kolegica in predsednica komisije, Eva Irgl, sejo prekinila.

Švedska akademija bo razglasila prejemnika Nobelove nagrade za literaturo. Po ugibanjih vse mogočih poznavalcev bi slava in slab milijon evrov utegnila po dolgem času spet pripasti praktikantu poezije. Zaradi očitkov o preferiranju evropskih avtorjev pa naj bi veliko možnosti imeli literati iz neevropskih dežel.

OB DEVETIH

V Hondurasu se pod pokroviteljstvom diplomatov z vseh ameriških vetrov nadaljujejo pogajanja med odstavljenim in izgnanim predsednikom Manuelom Zelayo ter začasno vlado Roberta Michelettija. Le ta je pod hudim mednarodnim pritiskom, da zagotovi veljavne predsedniške volitve, ki so načrtovane za konec novembra. Zahteva Zelaye po vrnitvi na predsedniški stolček, ki je še nedolgo tega veljala zgolj za pobožno željo, se sedaj kaže kot vse bolj verjetna. Po prepričanju njegovih nasprotnikov bi namreč odsluženje še zadnjih treh mesecev predsedovanja Zelayo razkrilo kot nesposobnega, medtem ko bi njegovi pristaši povratek razumeli kot zmago demokracije. Takšna rešitev, kjer obe strani lahko trobita svoj prav, pa je mogoče edini izhod iz krize.

Ameriškemu proračunskemu primanjkljaju se je uspelo v letu dni potrojiti do rekordnih tisoč štiristo milijard dolarjev. Novico je sporočil Kongresni proračunski urad, ki je sprva predvideval še za kakih dvesto milijard višji deficit. Za desetino bruto družbenega proizvoda težko luknjo v mošnjičku naj bi bile odgovorne predvsem vladne finančne spodbude, reševanje finančnih institucij in upad pobranih davkov.

Predstavljajte si, da vas žalujoče v krematoriju hladijo klimatske naprave, ki jih napajajo trupla vaših svojcev. Takšna ideja, postati prvi okolju prijazen tajvanski krematorij, ni naletela na kaj dosti razumevanja, saj naj bi bila brezčutna do žalujočih svojcev. Vodstvo, ki je v tehnologijo pretvarjanja izpustov v električno energijo že vložilo 160 000 evrov, sedaj razmišlja, da bi elektriko porabili za druge namene, na primer razsvetljavo.

OB DESETIH

Poljski predsednik Lech Kaczynski bo Lizbonsko pogodbo podpisal v nedeljo in s tem zaključil postopek ratifikacije. S tem naj bi držal obljubo, da bo novo evropsko pogodbo podpisal v primeru potrditve pogodbe na drugem irskem referendumu. Bolj trmast ostaja njegov češki kolega Vaclav Klaus, ki v svoji znani evroskeptični maniri vztraja, da dokumenta ne bo podpisal do odločitve ustavnega sodišča o skladnosti pogodbe s češko ustavo.

Ameriški kongres je odobril možnost sojenja taboriščnikom iz Guantanama v Združenih državah Amerike. Začasne premestitve zapornikov v ZDA naj bi odobrili šele, ko bo kongres prejel natančno poročilo o možnih tveganjih in razpoložljivih kapacitetah za namestitev zapornikov. Kakršnokoli možnost, da bi katerega od dvestotriindvajsetih v ZDA tudi izpustili, je namreč kongres odločno zavrnil.

Lestvica vodilnih svetovnih univerz je letos pokazala rahel padec deleža ameriških univerz med najboljšimi stotimi. Razlika gre na račun evropskih in azijskih izobraževalnih ustanov, ki vse bolj zmanjšujejo zaostanek. Med najboljšimi stotimi je tako devetintrideset evropskih in šestnajst azijskih univerz, od katerih je kot prva na dvaindvajsetem mestu tokijska. Najboljši še vedno ostaja Harvard, med top dvestotimi pa ne iščite slovenske univerze.

Poročilo enega izmed ameriških think-tankov ocenjuje, da je na svetu za dobro milijardo in pol muslimanov, od tega jih je šestdeset odstotkov v Aziji, dvajset pa na Bližnjem vzhodu in v severni Afriki. Raziskovalci, ki so analizirali približno tisoč petsto virov, so izrazili presenečenje nad tako velikim številom, predvsem pa čudi kar tristo milijonov muslimanov, ki živijo v državah, kjer islam ni prevladujoča religija. V Rusiji tako živi več častilcev Alaha kot v Libiji in Jordaniji skupaj. Več kot polovica od 4.6 milijona ameriških muslimanov jih živi v Združenih državah Amerike, a vseeno prispevajo samo 0.8 odstotka prebivalstva.

BritOFF je upedenal Tadej.


Komentarji
komentiraj >>