Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Marko Cvejić in filmsko novičkarjenje (4793 bralcev)
Ponedeljek, 2. 11. 2009
Nina Cvar



Tokratna Temna zvezda je bila pretežno festivalsko obarvana, kar pa glede na festivalsko vročico prihajajočih novembrskih dni pravzaprav ni prav nič nenavadnega. Enajstega novembra se bo namreč pričel 20. ljubljanski mednarodni filmski festival LIFFE, osemindvajsetega novembra bo v Slovenski kinoteki štartal že 25. Festival gejevskega in lezbičnega filma, drugega novembra pa je svoje duri odprla »DokMa«.

Z dokumentarističnimi podobami »DokMe« smo se v pričujoči ediciji tudi sicer bolj ali manj družili. Na pogovor smo namreč povabili srbskega režiserja Marka Cvejića, mentorja Dokusa 2009 - modularno sestavljene delavnice dokumentarnega filma na letošnji »DokMi«.

Marko Cvejić vsekakor ni neznano DokMino ime. Leta 2007 je prejel prvo nagrado v tekmovalni kategoriji »Medregionalni program«, letos pa – poleg vodenja omenjene delavnice – sodeluje kot njen predsednik žirije. Z Markom Cvejićem se je za Temno zvezdo pogovarjal Andrej Tomažin. V pogovoru sta se dotaknila režiserjevega načina dela, njegovega razumevanja dokumentarnega žanra, njegovega zadnjega filma - »Priča o Janu Lenhartu«, pa tudi stanja srbske kinematografije in Cvejićeve prve, stare ljubezni - gledališča.

Drugi del oddaje je sestavljal filmski info blok:

Filmski sklad Republike Slovenije je objavil poziv strokovni javnosti, da najpozneje do 6. novembra poda pripombe na predlog Splošnih pogojev poslovanja »Filmskega sklada RS - Javnega sklada«. Pripombe lahko posredujete na elektronsko pošto: info(at)film-sklad.si, kontaktna oseba je Martin Steblovnik.

Slovenski film je v iztekajočih se oktobrskih mesecih prejel dve nagradi: Nina Ivanišin je na festivalu mediteranskega filma v Valenciji prejela nagrado za najboljšo žensko vlogo, in sicer za vlogo Aleksandre v Kozoletovi »Slovenki«, Martin Turk pa je za film »Vsakdan ni vsak dan« na 7. Zagrebškem filmskem festivalu prejel nagrado za najboljši kratki film – nagrado si deli z nizozemskim filmom »Odsotna«.

Izobraževalni program »EURODOC«, namenjen evropskim ustvarjalcem, ki razvijajo dokumentarni projekt z mednarodnim potencialom, prireja delavnice, prva pa bo potekala v Bohinju konec februarja oziroma v začetku marca. Vse potrebne informacije v zvezi z delavnicami najdete na http://www.eurodoc-net.com. Ob tem naj še dodamo, da bodo 5. novembra na »DokMi« ekskluzivno objavili tudi rok za prijavo na transregionalno »EURODOC« delavnico v Bohinju.

Med dvanajstim in trinajstim decembrom bo potekal prvi »Festival neodvisnega filma Domžale«, na katerem sprejemajo filme brez omejitev glede na dolžino in žanr, producirani pa morajo biti neodvisno od Filmskega sklada ali javne televizije RTV Slovenija. Razpise pogojev za sodelovanje najdete na http://www.fnf-domzale.si, rok prijave pa je 15. november 2009.

Med 29. in 30. decembrom bo v Bovcu potekal »3. Bovec Outdoor Film Festival«, na katerega lahko prijavite svoje kratke filme kategorij šport in akcija, narava in okolje, reklamni ter reprezentativni filmi. Rok prijave je 25. november, zmagovalne filme pa bo februarja moč videti tudi v Kinodvoru. Več o razpisnih pogojih na http://www.boff.si/.

Za konec današnje oddaje naj zgolj še opozorimo, da se je 26. oktobra začela nova sezona Retrovizorja, neprofitnega utopičnega kina. Kinodvor bo med devetim in desetim novembrom v znamenju portugalskega filma, saj si boste lahko v okviru »Dnevov festivala IndieLisboa« ogledali kar nekaj portugalskih filmov, ki se sicer vse preredko znajdejo na slovenskih platnih. Ekipa festivala »IndieLisboa« program posveča spominu na Niko Bohinc, dolgoletno sodelavko in predvsem prijateljico festivala. Ob tem naj še dodamo, da bo med petim in desetim novembrom v istem kinu na ogled provokativna, mračna drama »Tovor 200« Alekseja Balabanova, ki sodi med bolj kontroverzne filme sodobne ruske kinematografije. Slovenska kinoteka pa poleg pestrega festivalskega dogajanja v novembru ponuja retrospektivo filmov »Henri-Georgesa Clouzota«, ki so jo organizatorji poimenovali »Zločin po francosko«.
















Oddajo sva pripravila Andrej Tomažin in Nina Cvar, posnel jo je tehnik »Crusader across the fader«.


Komentarji
komentiraj >>