Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF VISKI Z LEDOM (3096 bralcev)
Ponedeljek, 16. 11. 2009
Lan



OFF NAPOVEDNIK

Med letoma 1907 in 1909, še preden je leta 1911 v antarktični južni pol prvi norveško zastavo zapičil Ronald Amundsen, se je po ledenih planjavah podil angleški Irec, Ernest Shackleton. Njegova odprava je bila neuspešna, saj se je po več neuspelih poskusih naskoka na Zemljin pod obrnil in odrinil domov. Za njim je ostala lesena koča, ki sta jo sčasoma zasula sneg in led.

Pred štirimi leti jo je na dan izkopala novozelandska znanstvena odprava. Pod njo pa je našla zaboj skoraj sto let starega škotskega viskija, tudi danes obstoječe znamke Whyte & MacCkay.

Novozelandčani bodo steklenice restavrirali v prvotno stanje, njihovi predstavniki pa zaenkrat niso naklonjeni pobudam, da bi vzorec žlahtne kapljice namenili tudi degustaciji redkim izbrancem. Med slednjimi je, kajpak, najglasnejša prav destilarna Whyte & MacCkay, ki bi vzorec rada prenesla v bolj ali manj masovno reprodukcijo in prodajo.

Poslušate OFF program Radia Študent. Spričo odkritja nas ne čudi, da je Shackletona prehitel Amundsen.

OFF PROGRAM

Spletni iskalnik Google in ameriške založbe so predlagale omiljeno različico sporne pogodbe o množični digitalizaciji knjig. Spremembe so razgrnili minuli petek, v njih pa so med drugim upoštevali kritiko, ki sta jo glede prostega prenosa knjig na svetovni splet, izrazili nemška in francoska vlada.

V Googlov katalog digitaliziranih knjig bodo po novem lahko vključene le knjige z zaščitenimi avtorskimi pravicami, ki so bile izdane v Združenih državah, Veliki Britaniji, Avstraliji ali Kanadi. Poleg tega naj bi bil konkurentom olajšan dostop do skeniranih knjig. Google je medtem poskeniral okoli šest milijonov knjig, del od njih pa je že dostopnih na spletu.

Več žensk, ki trenutno zasedajo visoke položaje v evropskih institucijah, je v britanskem časniku Financial Times objavilo poziv evropskim voditeljem, naj na katerega od položajev, o katerih bodo odločali na srečanju v četrtek, imenujejo žensko. Zapisale so, citiramo: »Pravi človek za pravo mesto je pogosto ženska. Z imenovanjem žensk bi Evropa postala bogatejša, bila bi bliže državljanom«. Dodale so še, da so za to potrebne "drzne odločitve".

Voditelji članic unije bodo v četrtek odločali, kdo bo zasedel nove položaje, ki jih predvideva Lizbonska pogodba. Gre za predsednika Evropskega sveta, visokega predstavnika za zunanjo politiko in generalnega sekretarja Sveta Evropske unije.

Kot kandidatka za položaj predsednice Evropskega sveta se sicer omenja nekdanja latvijska predsednica Vaira Vike-Freiberga, vendar sta bolj v ospredju belgijski premier Herman Van Rompuy ter premiera Nizozemske in Luksembruga Jan-Peter Balkenende ter Jean-Claude Juncker. Sicer pa je tudi med predsedniki vlad sedemindvajset članic unije le ena ženska: nemška kanclerka Angela Merkel.

Iranska prva dama Azam al Sadat Farahi se je dan pred vrhom Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo, ki se začenja v Rimu, pojavila v javnosti, kar štejejo za njen redek javni nastop. Hkrati je imela na forumu soprog voditeljev, ki sodelujejo na vrhu, govor, za katerega se domneva, da je njen prvi javni govor. Vsaj na tujem.

Generalna skupščina Združenih narodov je pred trinajstimi leti sprejela deklaracijo o temeljih za strpnost in razglasila šestnajsti november za mednarodni dan strpnosti. Ob tej priložnosti bo Zveza prijateljev mladine Maribor s podelitvijo nagrad zaključila svoj že tretji natečaj za najboljši slogan proti nestrpnosti, ki ga je zbirala v okviru projekta »Sto ljudi - sto čudi«. Koordinatorica projekta pri mariborski Zvezi prijateljev mladine, Tadeja Dobaj:



V javno razpravo stopa predlog sprememb in dopolnitev Zakona o volitvah v državni zbor. Ta naj bi med drugim zmanjšal število okrajev, uvedel obvezni preferenčni glas ter zacementiral spolne kvote. Tole so prvi odzivi
Gregorja Viranta:



Več o tem, kako bomo predvidoma volili po novem, bosta Virant in Miran Potrč povedala ob dvajseti večerni v Zeitgeistu. Gostil ju bo Urh.

Število mladih v Sloveniji se zmanjšuje. Medtem ko je bilo leta 1981 mladih za četrtino, leta 2008 pa za slabo petino, jih bo leta 2060 le še za slabo desetino prebivalstva. Mlade ženske se za materinstvo odločajo vedno pozneje, zvišujeta se tudi povprečni starosti ženina in neveste ob sklenitvi prve zakonske zveze. To so, med drugim, ugotovitve prve tovrstne raziskave statističnega urada, ki predstavlja celovit pregled stanja in perspektiv mladega življa, za katerega se rado pravi, da na njem stoji svet. Vse bolj se namreč zdi, da svet po mladih gazi. Ali in zakaj je Slovenija mladim neprijazna, je povedal Urban Boljka, raziskovalec z Inštituta za socialno varstvo ter avtor in sourednik knjige Med otroštvom in odraslostjo, ki je izšla ob tej priložnosti.



V preteklem tednu - od devetega do petnajstega novembra - na slovenskih cestah ni bilo prometnih nesreč s smrtnim izidom, so sporočili z Generalne policijske uprave. Letos je na slovenskih cestah sicer umrlo sto šestinpetdeset ljudi, v enakem obdobju preteklega leta sto triindevetdeset.

Največji koalicijski stranki na Kosovu sta razglasili zmago po nedeljskih lokalnih volitvah, sploh prvem izražanju ljudske volje v novoustanovljeni državi. Demokratska stranka Kosova premiera Hashima Tačija naj bi zmagala v dvajsetih od skupno šestintrideset občinah, Demokratska zveza Kosova predsednika Fatmirja Sejdiuja pa v ključni Prištini, v kateri živi četrtina prebivalstva.

Volitve so sicer potekale v znamenju relativno nizke volilne udeležbe, a presenetljivo visoke udeležbe srbske manjšine. Svoj glas je oddalo okoli petinštirideset odstotkov od skupno skoraj milijon in pol volilnih upravičencev, medtem ko naj bi se volitev udeležilo tudi veliko kosovskih Srbov, ki so doslej volitve običajno bojkotirali. Zaradi visoke srbske udeležbe so v Beogradu že izrazili zaskrbljenost nad očitnim kopnenjem srbske avtoritete nad zamejci na Kosovu.

Guverner ameriške zvezne države Illinois Patrick Quinn je v nedeljo skupaj z zveznim senatorjem iz Illinoisa Dickom Durbinom lobiral po državi za sprejetje ujetnikov iz Guantanama v zapor zahodno od Chicaga. V kraju Thomson je bil namreč leta 2001 zgrajen velik državni zapor s tisoč šesto celicami, vendar je danes tam zaprtih le dvesto zapornikov. Gre za zapor z najstrožjim varnostnim režimom, ki bi ga zvezne oblasti še dodatno zavarovale, če bi se administracija predsednika Obame odločila za njegov odkup. Quinn in Durbin sta zagotavljala, da bi to za slabo razvito območje skoraj tristo kilometrov od Chicaga pomenilo tri tisoč novih delovnih mest.

Dnevno dozo infa je podpisal Lan.



Komentarji
komentiraj >>