Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Delovni univerzitetni infoblok (2715 bralcev)
Ponedeljek, 1. 2. 2010
Slavc



Delovni univerzitetni infoblok

Pretekli teden je bil v veliki meri zaznamovan z delikatnimi in mestoma odkrito problematičnimi odnosi med študenti in oblastjo. Jabolko spora je ostalo isto: predlog zakona o malem delu. Spomnimo, Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je že decembra Študentski organizaciji Slovenije poslalo izhodišča za Zakon o malem delu. Tako oblikovan zakon bi prekvalificiral študentsko delo v obliko malega dela in ga tako omejil na 672 ur na koledarsko leto. Plačilo za opravljanje tovrstnega dela naj ne bi presegalo višine minimalne letne plače.

Predstavniki študentov, milo rečeno, niso bili navdušeni. Posledica take ureditve je namreč tudi sprememba narave ŠOS-a v neprofitno organizacijo, ki bi se za pridobivanje sredstev morala prijavljati na razpise; podobno kot ostale mladinske in študentske organizacije. To pomeni, da se lahko ŠOS mirno poslovi od precejšnjih sredstev, ki jih je pridobival skozi študentsko delo. To tudi pomeni, da so na istem tako študentska organizacija Univerze v Ljubljani, Mariboru in na Primorskem ter zavodi, ki delujejo pod njihovim okriljem.

Gre za precejšnje vsote denarja. Predstavniki študentov so razumljivo zavrnili izhodišča ministrstva in se obvezali pripraviti lastna. Strokovna izhodišča ministrstva naj bi temeljila na nerealnih premisah, sam dokument pa naj bi bil spisan na borih sedmih straneh. Poleg vsega problematike ne obravnava celostno z ozirom na vse aspekte študentske problematike. Zato so se predstavniki študentov odločili obrniti na samega premierja ter nagovoriti njegov mitičen zdrav razum in trezno presojo. Pahor jim je blagovolil nameniti nekaj časa in sestanek je bil sklican za sredo, 27. 1.

V torek, dan prej, pa so se oglasili na ministrstvu za delo in ugotovili, da se študentje, glej ga zlomka, ne držijo dogovora. Niso namreč predstavili svojih izhodišč do dogovorjenega roka, niso imenovali svojega predstavnika v delovno skupino za pripravo predloga zakona o malem delu in jim očitno niti malo niso šli na roko. Sledilo je veliko dolgovezenja o skupnem cilju, pripravljenosti na dialog in podobno. ŠOS je te navedbe ministrstva označil za kratko malo podle. Saj je bilo vendar jasno: na ministrstvu jih niso hoteli poslušati, zato so jih šli zatožit šefu Pahorju.

In ta dan je prišel. Prišel je Pahor, prišel je minister Svetlik in prišla je predsednica ŠOS-a, Šoba. Na koncu so se vsi smehljali. Študentje so premierju predstavili svoj program na 90-ih straneh, v katerem podrobno analizirajo ne samo vprašanja študentskega dela, ampak tudi problematiko štipendiranja in zaposlovanja. Svetlik je izrazil zadovoljstvo, da so se pogovori nadaljevali in da je »študentska blokada« končana. Sedaj bodo baje pregledali celotno gradivo, ocenili pričakovanja in zahteve študentske populacije ter nadaljevali z delom.

Izhodišča za pripravo zakona bodo odprta za javnost do konca meseca, vprašanje pa je, kaj se bo izcimilo iz tega. Pomenljiva je izjava Šobe, ki pravi, da če bo kaj zaškripalo v pogovorih, se bodo zopet sestali s premierjem, velikim mirovnikom, spraviteljem, graditeljem mostov. Pahor pa se verjetno počuti kot Gandi.

Torej, boj za denar se nadaljuje. V tem kontekstu se je oglasilo tudi računsko sodišče. Izjavilo je, da še ni sprejelo odločitve, ali bo revidiralo poslovanje ŠOS-a. Toda lahko bi ga! ŠOS se namreč pretežno financira iz koncesijskih dajatev. Igor Šoltes, predsednik računskega sodišča, je poudaril, da so to z zakonom odstopljena sredstva za financiranje, ki pa so brez dvoma proračunska sredstva. ŠOS je odgovoril, da je računsko sodišče pri njih vedno dobrodošlo.

ŠOS je bil očitno, toda na žalost, spet glavni protagonist ta teden. Pobudo za revidiranje ŠOS-a je računsko sodišče dobilo s strani neimenovane fizične osebe. Obenem so se pojavili očitki o visokih stroških in nesmotrni porabi sredstev v drugih študentskih organizacijah. Tako je nek brezplačnik poročal o novem projektu ŠOU-a v Ljubljani, namreč Šouviziji. V letu 2009 je ŠOU namenil kar 40.000 evrov programskih sredstev, poleg tega je bilo investiranih še dodatnih 66 tisoč evrov za začetek projekta. Ob tem nas je vse presenetila novica, da se je Šouvizija odločila sponzorirati oddajo Hri-bar na Televiziji Slovenija.

Pustimo ob strani smiselnost take poslovne poteze. Po drugi strani se ŠOU otepa očitkov na račun visokih stroškov, v tem primeru za telefon. Njen predsednik Jernej Štromajer se brani, da je ŠOU v času njegovega vodenja zmanjšal mesečno omejitev za uporabo telefona. Po njegovih besedah nekdo skuša zamegliti zgodbo in pozabiti na bistvo. Bistvo pa naj bi bil boj za dostopnost visokega šolstva ne glede na socialni položaj posameznikov.

Predstavniki študentskih organizacij so se neodvisno od izpričanih plemenitih ciljev ta teden ukvarjali predvsem z bojem za denar. Denar je sveta vladar, to je jasno, pomaga pa tudi ubogemu študentu. Očitno zdaj pomaga tudi Hribarju.

Medtem so v Mariboru gostili delegacijo moskovske Državne univerze za gradbeništvo. Rektor Univerze v Mariboru Ivan Rozman je ob tej priložnosti z rektorjem omenjene univerze Valerijem Teličenkom podpisal sporazum o sodelovanju, ki predvideva izmenjave ter izpopolnjevanja visokošolskih učiteljev in sodelavcev ter študentov.

Na ljubljanski Filozofski fakulteti so se ta teden začeli pedagoško-andragoški dnevi. Letos bodo potekali pod naslovom Kulture v dialogu, saj bodo udeleženci razpravljali o različnosti in možnostih za učenje med različnimi kulturami, načini življenja in starostnimi skupinami.

Medicinci v Ljubljani pa so dobili novo pridobitev, in sicer simulacijski center, ki je namenjen izobraževanju in usposabljanju študentov pa tudi zdravnikov in zdravstvenih delavcev. Prav tako naj bi bil primeren za raziskave in urjenje zdravstvenih ekip v primeru naravnih katastrof, vojne ter terorističnih napadov. Študentje medicinske fakultete tako odhajajo v vojno proti terorju oboroženi z umetnim bolnikom, v popolnoma avtentičnem okolju, kjer se bodo vežbali v raznih veščinah in postopkih, celo v rezanju in sekanju.

Na Primorskem pa nameravajo obogatiti ponudbo študijskih programov prve, druge in tretje stopnje. Ob tem se Rado Bohinc, rektor Univerze na Primorskem, širokousti, da je univerza za študente vse bolj privlačna zaradi interdisciplinarnega pristopa, izbirnosti in mobilnosti, ter za nameček napoveduje začetek gradnje kampusa Livade v Izoli.

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Osmega februarja praznuje Radio MARŠ dvajset let obstoja. Kljub vsem padcem in vzponom v svoji adolescenci, bo skušal MARŠ svojo eksistenco osvetliti z vikend-paketom koncertov, gverilskega predvajanja programa, razstavo in knjižno-glasbenimi performansi. Dogajanje je po večini postavljeno v eter in v Pekarno, začne pa se že ta petek. Več o programu si lahko preberete na www.radiomars.si.
Spomnimo še na letošnji Rock izziv. Vse do osmega februarja se lahko še neuveljavljeni bendi, ki še niste izdali svoje plate, prijavite na natečaj. Več informacij na www.rockizziv.si.

Društvo za raziskovanje popularne glasbe in Oddelek za sociologijo vabita na predavanje z naslovom »Glasba in avtorske pravice: Irski primer omejevanja«. Predaval bo profesor dr. Anthony McCann z Univerze v Ulsterju, Severna Irska. Predavanje bo danes ob 18h v četrtem nadstropju filozofske fakultete, v sobi 430. Vabljeni tudi ljubitelji SAZAS-a.

Slovensko politološko društvo vas vabi k prijavi prispevka na 21. Slovenskih politoloških dnevih, ki bodo od 27. do 29. maja 2010 potekali v Grand hotelu Metropol v Portorožu na temo "Politika v krizi: krizne politike, kriza politike". Celoten poziv za prijavo prispevka je odprt do 10. februarja 2010 in je dostopen na domači strani društva na naslovu www.spod.si.

Infoblok oddelal Slaviša, obvestil pa vas je JureG.

 



Komentarji
komentiraj >>