Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF MISIJONARSKE GOREČNOSTI (2534 bralcev)
Torek, 2. 2. 2010
tadejla



OFF NAPOVEDNIK

Ugibanj o nadaljevanju športne kariere Jožeta Benka je konec. Po vrsti preobratov je končno jasno, kje bo Benko kazal svoje sposobnosti. Če slučajno ne veste - Benko je nogometaš. Ne vemo sicer, koga to zanima, ampak v nekaterih krogih so krožile različne informacije o tem, za koga bo Benko brcal žogo. Napadalec je vendarle pojasnil, da je podaljšal pogodbo s ciprskim drugoligašem AEK iz Larnake, do konca sezone pa bo igral za lendavsko Nafto. Benko pravi, da podaljšanje pogodbe pomeni, da na Cipru računajo nanj v prihodnji sezoni. Ključni mož ciprskega in prav tako lendavskega kluba je bil nekoč tudi igralec Domžal. Tako, sedaj veste več kot prej, kar je nenazadnje tudi smisel vsakega novinarskega prispevka. Prijetno poslušanje še naprej.

Berete informacijsko kakovosten OFF Program Radia Študent.

OFF PROGRAM

Hitro rastoče brazilsko gospodarstvo zahteva vse več električne energije, zato vlada v področju Amazonke načrtuje najmanj sedemdeset novih hidroelektrarn. Kot najspornejši se trenutno kažejo načrti o izgradnji tretje največje hidroelektrarne na svetu, Belo Monteja. Kritiki opozarjajo, da bo projekt ogrozil štirideset tisoč večinoma staroselskih prebivalcev, odgovoren pa bo tudi za uničenje obširnih območij deževnega gozda in rečne flore. Vlada odgovarja, da bo moral izbrani investitor plačati osemsto milijonov dolarjev okoljskih dajatev, zadostiti pa bo moral tudi več kot štiridesetim pogojem. Sporni načrti sicer datirajo že v leto 1990, ko so bili najprej zavrnjeni zaradi domačega in mednarodnega nasprotovanja.

Papež Benedikt šestnajsti je katoliške škofe v Veliki Britaniji pozval k dobesedno misijonarski gorečnosti v boju proti predlaganemu zakonu o enakosti. Prepričan je namreč, da ogroža svobodo verskih skupnosti, prav tako pa tudi sam naravni zakon, kot se je izrazil. Srčika problema za papeža so tudi pričakovani očitki o diskriminaciji oziroma kršitve zakona, ki bi se pojavile ob nezaposlovanju homoseksualnih oseb v institucijah Rimokatoliške cerkve. O papeževem pozivu smo pobarali Terrya Sandersona, predsednika organizacije National Secular Society v Veliki Britaniji:



Ali se Sandersonu zdi toženje predstavnikov katoliške cerkve o kršenju verske svobode nenavadno, sploh če vemo, da gre za zakon, ki bi vsaj deklarativno zagotavljal enakost vseh ljudi oziroma njihovih pravic?



Proti malezijskemu vodji opozicije poteka že drugi sodni proces zaradi obtožb o sodomiji. Anwar Ibrahim, nekdanji namestnik predsednika vlade, je v preteklem desetletju zaradi enakih obtožb že preživel šest let za rešetkami, vendar pa je leta 2008 vseeno uspešno popeljal opozicijo na volitve. Čeprav vladni predstavniki zanikajo, da gre za politično zaroto proti Ibrahimu, pa je sam prepričan v nasprotno. Predstavlja namreč največji izziv več kot petdesetletni vladavini koalicije, ki jo trenutno vodi Najib Razak. Da gre za gonjo proti političnemu nasprotniku, so prepričane tudi organizacije za varstvo človekovih pravic.

Kitajska je znova posvarila ameriškega predsednika Baracka Obamo pred srečanjem s tibetanskim voditeljem Dalajlamo. Predstavnik Komunistične partije je svarilo o možnem poslabšanju kitajsko–ameriških odnosov izrekel po srečanju z odposlanci Dalajlame v Pekingu. To je bila sicer že deveta medsebojna seansa od leta 2002, a stališča si še vedno radikalno nasprotujejo. Tibetanci so znova ponovili zahtevo po večji avtonomiji, čemur pa uradni Peking ostro nasprotuje. Reviziji politike do Tibeta je bila namenjena tudi nedavna konferenca kitajskih aparatčikov, kjer pa so zgolj ponovili slavospeve o dosežkih v tej himalajski pokrajini v novem stoletju.

Indijske oblasti so znova povzdignile glas proti maoističnim upornikom, ki naj bi bili v zadnjem letu krivi za smrt šeststo civilistov. Notranji minister P Chidambaram trdi, da gre celo za dvakrat večje število žrtev, kot jih zahtevajo nemiri v indijskem delu Kašmirja in v ostalih severovzhodnih zveznih državah. Dodal je, da opustitev nasilja ostaja pogoj za kakršnakoli pogajanja. Predstavniki maoistov so že izrazili pripravljenost na pogovore, a le, če bo vlada prekinila načrtovano ofenzivo, s katero želi v maoističnih okrožjih ponovno vzpostaviti zvezno oblast. Takšnih naj bi bilo kar dvesto triindvajset od šeststotih okrožij. Gre predvsem za revna območja z večinoma staroselskim prebivalstvom, kjer pa ne primanjkuje naravnih bogastev. Po prepričanju maoistov lokalno prebivalstvo v nasprotju s podjetji nima od njih nobene koristi.

Premier Pahor se je odločil glede kandidata za novega okoljskega ministra. Državnemu zboru bo tako predlagal, da na to mesto imenuje Roka Žarnića, sicer profesorja na Fakulteti za arhitekturo, gradbeništvo in geodezijo. Naj spomnimo, da je stranka DeSUS predlagala dva kandidata. Drugi je bil Miran Gajšek, sicer obsojen za zlorabo položaja leta 2002, ko je bil direktor celjskega zavoda za planiranje in izgradnjo. Dosedanji minister za okolje je svojemu nasledniku Žarniću zaželel lepši konec, kot ga je doživel sam.

Slepi in slabovidni sodržavljani praznujejo devetdesetletnico svoje krovne organizacije. Zveza društev slepih in slabovidnih zato načrtuje kopico aktivnosti tako na državni kot tudi na lokalni ravni. Osrednja proslava bo prvega junija, sledilo bo odprtje razstave v muzeju novejše zgodovine, pomerili se bodo v branju in pisanju brajlice, jeseni pa načrtujejo mednarodni seminar o razumevanju slabovidnosti, ki se pogosto kaže kot fenomen prezrtosti. O obletnici in samodojemanju slepih in slabovidnih ter o odnosu družbe do njih je spregovoril predsednik zveze, Tomaž Wraber:



Predstavniki dijaške organizacije so danes Igorju Lukšiču, ministru za šolstvo, predali več kot dvajset tisoč podpisov za ohranitev stoodstotno subvencionirane dijaške prehrane. Ministrstvo namreč načrtuje, da bi se del dosedanjih sredstev namenil za prehrano v osnovnih šolah. Aleksandar Spremo, predsednik Dijaške organizacije:



Do desetega februarja lahko oddate ponudbo na javno naročilo za dobavo vodnega topa, ki si ga je zaželelo ministrstvo za notranje zadeve. Kot je dejala ministrica Katarina Kresal v Državnem zboru, bo namenjen preganjanju nasilnih demonstrantov, saj je staremu že potekel rok trajanja. Ocenjena vrednost specialnega vozila skupaj s topom in usposabljanjem posadke je slabe pol milijona evrov z davkom vred.



Komentarji
komentiraj >>