Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Nepomladni infoblok (2609 bralcev)
Ponedeljek, 8. 3. 2010
Slavc



Prvi teden v marcu nam ni postregel z izbruhom pomladi in brizganjem feromonov, kot so nekateri napovedovali. Namesto tega smo bili priča zimski remisiji. Veter, mraz in obča sivina pač.

Toda bilo je vsaj kulturno. Začel se je namreč že deseti Mesec kulture ŠOU v Ljubljani. In začel se je v ponedeljek v Kinu Šiška z bosanskimi kolektivci Dubioza kolektiv, domačimi trubači Fešta Band in takisto domačimi improligaši. Vse zastonj seveda. V torek so nam pripravili razstavo študentov Akademije za likovno umet¬nost in oblikovanje ter Visoke šole za risanje in slikanje, v sredo pa prvi predizbor natečaja za neuveljavljene rock skupine Rock izziv. Povrh vsega pa so nam pripravili že tradicionalno revijo študentskih pevskih zborov, ki se je dogodila v četrtek v Slovenski filharmoniji.

ŠOU torej kaže bolj kulturniški obraz in kaže ga z velikim zadovoljstvom. Navsezadnje se trudi dokazati, da v resnici ponuja veliko študentom in da se jim ne gre samo za sredstva in politično kupčkanje. Že prav, toda študentu postanejo stvari malo smrdeče, čeprav ob taki ponudbi kulturni vsebin. Dejstvo, da ima ŠOU v Ljubljani tak proračunski presežek, ki jim dejansko omogoča samo premišljevanje o nakupu kopaliških parkov in modnih diskotek v centru mesta zbega marsikoga.

Še bolj begajoča je cena, ki so jo študentski funkcionarčki plačali za tovrstno premišljevanje. Cifra se giblje kot vemo okoli 85.000 evrov. No, posel je, kot vemo, propadel, saj je ŠOU ponudil bistveno premalo, govorilo se je o petih milijonih evrov. Kar je zanimivo, je tajming tega neslavnega posla, prav ob vrhuncu debate o prestrukturiranju študentskega dela in posledični spremembi načina financiranja študentskih organizacij. Ob pogajanju z državo, ki ti hoče ukiniti največji izvor priliva finančnih sredstev, pač ne razmišljaš o pravzaprav eksotičnih investicijah. Ali pač?

Kakor koli že, prve reakcije so prišle s strani političnih podmladkov tako levih kot desnih. Mlada Slovenija je pozvala vodstvo ljubljanskega ŠOU-a k odstopu, Mladi forum pa je obtožil Študentsko organizacijo Slovenije - ŠOS - neracionalnega porabljanja sredstev. Politični oportunizem zagotovo, toda z zelo veljavnimi argumenti. Študentski funkcionarji se igrajo podjetnike, medtem ko je štipendij malo in so študentske sobe redke. Mladi forum zagovarja ustanovitev Mladinske fundacije za bolj transparentno razdeljevanje sredstev, v ŠOS-u pa to zavračajo, saj zagotavljajo, da neracionalne porabe ni ugotovil noben pristojni organ.

Medtem ko podjetni funkcionarčki delajo to, kar so vedno počeli, smo bili prejšnji teden priča podjetnem dogajanju druge vrste. Teden je bil namreč zaznamovan z vrsto mobilizacijskih dogodkov v sklopu naslovljenem »Adijo Bolonja, prihajamo!« Spomnimo, ta teden se bo namreč dogajalo na Dunaju. Tam se med 11. in 14. marcem zberejo evropski visokošolski ministri in nazdravijo »uspehom« bolonjske reforme ob deseti obletnici le-te.
Samopašno nazdravljanje s šampanjcem ne bo minilo brez reakcij kritično naravnanih študentskih in drugih aktivistov. Kaj se bo imelo zgoditi naslednji teden na Dunaju, so obdelali v ponedeljek v Infoshopu na Metelkovi. Sledila je predstavitev študentskega gibanja v Italiji in na Nizozemskem in predstavitev dosedanjega dela Delovne skupine proti delu, ki se ukvarja tudi z vprašanji študentskega dela.

V sredo se je dogajanje preselilo v Koper, kjer so bili na obisku študentje iz Dunaja, ki so šli na mobilizacijsko turnejo skozi Budimpešto, Zagreb, Beograd, Koper in Ljubljano. Diskusija na temo neoliberalizacije Univerze in študentskega organiziranja ter bolonjske reforme, v luči njene desete obletnice se je v četrtek preselila v Ljubljano, natančneje na Filofaks, kjer je potekal javni plenum na to temo.
Tam so nam kolegi z Dunaja predstavili, kaj se nam obeta na Dunaju, kjer bodo organizirali proti summit ob proslavi desete obletnice bolonjske reforme visokega šolstva, ki bo vključeval alternativne oblike izobraževanja, diskusije, proteste, blokade in zasedbe. Kaj se bo pravzaprav tam dogajalo je predstavil Tim z Dunaja:

Plenum je zaznamovala odprta diskusija o problemih izobraževalnega sistema in izmenjava izkušenj. V petek pa se je zgodil zbor vseh zainteresiranih antisimpatizerjev bolonjske reforme visokošolskega sistema v Socialnem centru Rog, kjer so se ozrli na dotedanje dogajanje in premislili, kaj bodo sploh počeli na Dunaju. Tukaj pozivamo vse zainteresirane na participacijo na omenjenem dogodku, naslednji teden med 11. in 14. na Dunaju.

Da je situacija kritična, so ugotovili tudi delavci ljubljanske univerze, zbrani v neodvisnem sindikatu. Na javni tribuni 24. februarja so zato ustanovili Odbor za obrambo visokošolskega in znanstvenega dela. Prejšnji teden so v imenu odbora rektorjem, dekanom in dekankam naslovili poziv, v katerem opozarjajo na najbolj pereče probleme, ki resno ogrožajo ustvarjalno delo v visokem šolstvu in znanosti. Med njimi omenimo krčenje vladnih sredstev, privatizacijo in vpeljavo državnih mehanizmov nadzora.

Vlada se je odločila dati soglasje k programu dela in finančnemu načrtu Študentskih domov v Ljubljani za leto 2010. To pomeni da bo v študijskem letu 2010/2011 za subvencionirano bivanje študentov razpisano skupno 7429 ležišč in 2200 ležišč pri zasebnikih. Finančni načrt naj bi kazal, da Študentski domovi v Ljubljani v letu 2010 ne bodo imeli primanjkljaja. Načrtovani prihodki so namreč enaki načrtovanim odhodkom.

Agencija za raziskovalno dejavnost se je pohvalila, da vedno več denarja namenja za nakup tuje znanstvene literature. Lani je za ta namen namenila namreč skupno 3,52 milijona evrov, medtem ko je leto prej za ta namen namenila le 2,2 miliona evrov. V besedi je moč!

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Danes ob 19:00 v predavalnici 2 na Fakulteti za družbene vede se bo imela zgoditi okrogla miza o globalni ekonomski krizi, slovenski specifiki v njej in ostalih ekonomsko političnih posledicah. Organizirata jo Polituss in Delovna skupina proti delu.

Pravkar poteka delovni piknik pred Fakulteto za družbene vede. Na pikniku se pripravlja transparente, broške, hrano in ostali material za pohod na Dunaj. Zainteresirani ste seveda vabljeni, da se pridružite.

V torek, 9. marca 2010, se bo v prostorih Foresterije na UP FHŠ od 10:00 do 16:00 odvijala konferenca
»Prihodnost neke znanosti: posvet o politiki sodobnega znanstvenega raziskovanja« v organizaciji dr. Katje Kolšek in Tomaža Gregorca). Več o tem nam po povedala Katja Kolšek:

Še vedno poteka mesec kulture ŠOU LJ. 10. marca bo tako drugi predizbor za neuveljavljene rock skupine Rock Izziv. Zmagovalna skupina se bo predstavila tudi na zaključnem koncertu Meseca kulture 31. marca v Cvetličarni Mediapark. Ta teden pa imajo študenti tudi prost vstop v muzeje in galerije v Ljubljani in okolici in v Slovensko kinoteko.

Infoblok napisal Slaviša. Mama, hvala!

 



Komentarji
komentiraj >>