Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Malo delovni infoblok (2826 bralcev)
Ponedeljek, 15. 3. 2010
TiborK



Zima je v zadnjih izdihljajih, zato jo nekateri skušajo čim bolj intenzivno izkoristiti, čeprav se sploh ne zavedajo vpliva in posledic na okolje. Med najbolj bedaste ideje zadnjega časa lahko uvrstimo dirkanje mariborskega rektorja Rozmana z motornimi sankami po pohorskih gozdovih.

Mnogo pametneje bodo čas preživeli študentje mariborske pravne fakultete. Skupina študentov se je namreč temeljito pripravila na tekmovanja v poznavanju mednarodnega in arbitražnega prava. V Hongkongu se bodo naši bodoči pravni umi pomerili v pravno-ekonomskih disciplinah, kot sta mednarodna prodaja blaga in pravo mednarodne trgovine. Znanje arbitražnega reševanja sporov jim bo gotovo še koristilo.

Premier Pahor je na obisku v solkanskem visokotehnološkem podjetju predlagal ustanovitev evropske silicijeve doline. Ravno mladi slovenski strokovnjaki iz kalifornijske doline znanja naj bi pri tem projektu pomagali. Ob tem je premier najavil še nacionalno konferenco o inovacijah, ki naj bi vzpodbudila inovativno okolje v Sloveniji.

Znanja vsaj ponekod na slovenskem ne primanjkuje, je pa nepravilno posredovano. Na to opozarjajo tudi v Društvu biologov Slovenije - z odprtim pismom ministrstvu za šolstvo in ministrstvu za visoko šolstvo so opomnili na slab položaj biologije v slovenskem izobraževanju. Kritika je letela predvsem na skrčene učne načrte, posledično slabše znanje šolarjev, ki o nekaterih življenjskih procesih v naravi nimajo pojma.

S tovrstnimi težavami se bo ukvarjal Golobičev šolski FBI oziroma Agencija za kakovost visokega šolstva. Poleg te agencije pa smo bogatejši še za novoustanovljeni Svet za znanost in tehnologijo Republike Slovenije. Ta bo poskrbel za nov nacionalni in razvojno raziskovalni program med leti 2011 in 2015. Za začetek svčt čakajo spremembe zakona o raziskovalni dejavnosti; nacionalni raziskovalni program pa ima še bolj visoko leteče cilje. Ti so predvsem razvoj visokotehnološke družbe in inovativnosti.

In ravno pri inovativnosti se zatakne. Na Dunaju in v Budimpešti so se sestali vodilni akterji bolonjskih študijev. Ocenjevali so uspešnost bolonjske kuhinje. Da vse ni fino in krasno so opozorili študentski protestniki na Dunaju. Tam so se zbrali študentje iz vse Evrope, ki so protestirali proti po njihovem neprimernemu bolonjskemu študiju. Budimpeštanski sestanek je bil varovan kot se spodobi za bivšo državo onkraj železne zavese, zato tam protestnikov ni bilo.
Avstrijsko srečanje je poleg množice nezadovoljnežev pospremila parola „Bolonja gori", ki visokošolskih ministrov in šolskih predstavnikov 46 držav vsaj zaenkrat najverjetneje ne bo zdramila. Funkcionarji vidijo kvaliteto šolstva povsem drugače kot študentje.

Od bolonjske omake k starim špagetom. Ekonomat novomeške osnovne šole v Bršljinu si očitno racionalizacijo šolske prehrane predstavlja nekoliko po svoje. Zato so učencem postregli s prehrano, ki ima pretečen rok uporabe. Zaskrbljujoče je, da to ni osamljen primer, ki diši po zaslužkarstvu in korupciji.

Podmladek stranke Zares je izrazil dvom o neracionalni porabi sredstev študentske organizacije Slovenije. ŠOS po njihovem mnenju deluje finančno netransparentno. Na te očitke so se se odzvali šosovci, ki menijo, da gre v teh izjavah za poskus zrušitve študentskega avtonomnega gibanja. Tudi podmladka strank SD ni NSi naj bi poskušala s takimi manevri dobiti več denarja za financiranje svojih struktur. Pri tem je ŠOS opozoril, da take poteze z blagoslovom uradne politike v končni fazi vodijo k uvedbi šolnin in ukinitvi študentskega dela.

Študentsko delo preko napotnic dobiva novo podobo. Za to je poskrbel minister za delo, družino in socialne zadeve, ki bo moral prenašati bes študentov. Minuli teden predstavljeni zakon o malem delu zmanjšuje možnost dela študentom, ki naj bi pospešeno študirali. Na vidiku so šolnine in krediti zanje.

Pozitivne točke pri novem zakonu o malem delu so urejanje sivega trga dela. S tem zakonom bodo skušali onemogočiti posojanje študentskih napotnic, cvetoči trg študentskih servisov in izkoriščanje študentske delovne sile. Tudi upokojenci bodo smeli delati več kot so doslej.

Še najbolj zaskrbljeni so študentje, ki jim bo nova vladna uredba prepolovila število delovnih ur in posledično zaslužek. To je lahko kritično za določen segment študentov, ki se mora preživljati izključno z delom preko študentskih servisov. Poslušajmo, kaj o predlogu zakona meni predsednik zveze ŠKIS, Marko Funkl:

Zanimivo je, da se celo nekateri podmladki političnih strank ne strinjajo z novim zakonom o malem delu. Študentska organizacija Slovenije od predsednika vlade zahteva kar razrešitev ministra Svetlika. Pa poslušajmo še, kaj je o malem delu povedal minister Ivan Svetlik:


ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Mesec ŠOU-voske kulture se nadaljuje. Navdušeni džezerji lahko drevi zažingate na tradicionalnem ponedeljkovem študentovskem jam-sessionu v jazz klubu Gajo.

Isti večer pesniške duše vabi KUD France Prešeren na predstavitev zbirke poezije Miljane Cunta. Pesniško zbirko z naslovom „Za pol neba" bosta pospremila ročno-spretni Silvan Omerzu z lutkami in milozvočna Severa Gjurin z vokalom.

Različnih tehnik poslikave tekstila s pomočjo šablon, kontur in barv se lahko priučite v Hostlu Celica 16. marca. Ustvarjajte protestna in neprimerna gesla.

Za 17. marec vam v jutranjih urah predlagamo energijski zajtrk. Tja se priplazite med 07.30 in 10.30. Zaužijete ga lahko v okviru ŠKIS-ovih dni zdrave prehrane v legendarni rožnodolski menzi. Ob 19. uri vam bodo postregli še s predavanjem o zdravi prehrani. Kot alternativni digestiv svetujemo obisk ljubljanskega „Metropol caffeja", kjer se obeta koncert skupine Icarus Down.

Še posebna novica za tiste z več socialnega čuta. V okviru evropskega leta boja proti revščini in socialni izključenosti bo v četrtek, 18. marca. 2010, od 10. do 15. ure v prostorih mariborskega MISC INFOPEKA potekala prva od dveh delavnic na temo socialnih iger in socialnih veščin. Vodili jo bosta Moira Kobse in Adrijana Kos. Podrobnosti na spletni strani www.infopeka.org.

Takisto 18. sušca pripravljajo improligaši v ljubljanskem KUD-u jubilejno tekmovanje iznajdljivih dolgojezičnežev. Predtekmovanja se začnejo ob 18.30, brezplačne vstopnice pa si lahko priskrbite na naslovu www.improliga.si

Komur je mar za vse to, naj se v noči 18. marca zavrti v divjih ritmih kubanske salse. V Net cafeju se lahko salserosi in salsere od Erasma S. Casanove naučite novih gibov.

Za vas se je infoblokiral Tibork.

 



Komentarji
komentiraj >>