Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
torek, 2.9.2003 (2926 bralcev)
Torek, 2. 9. 2003
Bentivoljo



OFF NAPOVEDNIK

Dunajski gospodarski inštitut WIFO v svoji nedavno objavljeni raziskavi ugotavlja, da naši evropski bratje še vedno zaslužijo za 40 odstotkov manj glede na kupno moč, kot njihovi kolegi v ZDA. Ta razlika ostaja na enaki ravni že zadnjih štirideset let. Razlog za takšno razliko je po mnenju inštituta stopnja zaposlenosti, ki v ZDA dosega 80 odstotkov, v Evropski uniji pa le borih 67 odstotkov, razen tega, pa naj bi se Američani na delovnih mestih potili precej več ur kot njihovi evropski kolegi.

Temu primerna je tudi stopnja produktivnosti, ki je v ZDA še vedno precej višja kakor v EU, saj je povprečen ameriški delavec lani pridelal za 60.728 dolarjev vrednosti, medtem ko so belgijski delavci, ki so se lani izkazali za najbolj produktivne v EU, pridelali le po 54.333 zelencev. Po mnenju dunajskega inštituta se bo razkorak med gospodarstvoma ZDA in EU v prihodnosti le še povečeval.

Čisto drugo sliko pa kažejo podatki za socialno področje, saj EU za slednje v povprečju namenja 24 odstotkov vseh svojih javnih izdatkov, medtem ko ZDA temu namenjajo borih 16 odstotkov javnih izdatkov. Razen tega je v Evropi zdravsteno zavarovan skoraj vsak prebivalec, medtem, ko je brez tovrstnega zavarovanja v ZDA že vsak peti prebivalec.


OFF PROGRAM

Turški premier Tayyip Erdogan je danes v Berlinu, kjer bo poskušal nafehtati posebno podporo Nemčije pri vključevanju Turčije v EU. V Nemčiji namreč živi preko dva milijona Turkov, na glasove katerih med drugim računa nemška levica, ki je trenutno na oblasti. Toda čeprav so simpatije velike, bo nemški kancler Gerhard Temnolasi vseeno moral upoštevati mnenja Amnesty internationala in ostalih nevladnih organizacij, ki se zmrdujejo nad turškim ravnanjem z zaporniki. Tako naj bi bila mučenja in spolne zlorabe ob zasliševanjih še vedno del vsakdanjika v turških zaporih. Ravno to naj bi bil tudi razlog, da je nemško sodišče zavrnilo izročitev takozvanega turškega ekstremista materi Turčiji.

Medtem pa palestinski zunanji minister išče podporo za napotitev mednarodnih enot na območje Palestine v Indiji. Nad velikopoteznimi Američani je bržkone že obupal. Niso pa obupali Izraelci v svoji sveti jezi nad Palestinci, tako da si še vedno dajejo duška z likvidacijami dozdevnih skrajnežev. No, likvidacije v povprečnih ušesih zvenijo kot sicer izvensodni uboj človeka, ki bi lahko izvedel teroristični napad na civilne cilje. Toda če gre verjeti BBC-ju, je bilo v včerajšnji izraelski akciji poleg enega Hamasovca likvidiranih ali pa vsaj poslanih v bolnico še petindvajset palestinskih civilistov. Pa saj so verjetno vsi Palestinci vpleteni v zaroto proti Izraelu... Kakor so se tudi leta '45 vsi Židje zarotili proti Nemčiji.

Kako pa se skuha in postreže pristni tržaški kufetek, pa bo gospod Riccardo Illy, sicer predsednik deželnega odbora dežele Furlanije – Julijske krajine, danes naučil presvitlega našega zunanjega ministra. Verjetno ga bo pobaral še o gradnji petega koridorja in sodelovanju koprskega in tržaškega pristanišča ter položaju manjšin.

Upamo pa lahko, da se bo slovenski zunanji minister kljub svoji okornosti in pregovorni omejenosti, ob obredu kuhanja kave kultiviral in se česa naučil od italijanske diplomacije. To bi mu prišlo še posebno prav v odnosu do sosednje lepe, ki je danes sklicala zbor diplomatov akreditiranih na Hrvaškem. Te je sprejel namestnik hrvaškega zunanjega ministra Ivan Šimonović in jim predstavil stališča v zvezi s hrvaško razglasitvijo izključnega gospodarskega pasu. RŠ še vedno upa, da Bajuk in Jelinčič ne bosta organizirala kakšnega mitinga za zaščito slovenskega življa na reki Mirni.



Komentarji
komentiraj >>