Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
ferdinand kriwet - voice of america! 1970! (1664 bralcev)
Petek, 9. 4. 2010
Andrej Tomažin



 

To je Voice of America Ferdinanda Kriweta [ferdinanda krivéta]. Narejen je bil v letu 1970 in je obdelava radijskih đinglov, glasov, oddaj in tako dalje. V njem je Kriwet izrabljal radijske posnetke za svojevrstno dokumentaristično obdelavo. A pojdimo od začetka.

Kriwet je bil rojen v Düsseldorfu leta 1942. Njegovi teksti in drugi izdelki, ustvarjeni v petdesetih letih, kažejo predvsem na konkretno poetičnost; predvsem ko uporablja vizualno in fonetično plat jezika kot konkreten material. Tipična konkretna poezija.

Od šestdesetih let dalje pa se začne osredotočati na pojave množičnih medijev, vizualnih znakov in oglasov, recimo. Tako v letu 1969 nastane enaindvajsetminutni posnetek imenovan Apollo America, ki združuje raznovrstna pričevanja množičnih medijev o – logično – ameriškem pristanku na Luni. Leto kasneje, sedemdesetega, pa posname Voice of America, kateremu se bomo danes podrobneje posvečali.

Dve leti za Ameriškim Vojsom, ob kampanji med Nixonom in McGovernom, pa posname stvar z naslovom Campaign, za katero pravi – to pa nam pove veliko o danes predstavljeni stvari -, da ni primarno o kampanji, temveč se fokusira na sam medij televizije v tem političnem kontekstu, torej v kontekstu kampanje.«

V Voice of America Kriwet na poseben način dekonstruira radijske signale, ki jih pride namensko zbirat v ZDA. Podprt je strani velikih nemških radijskih hiš, obenem pa je dokumentaristična plat njegovih posnetkov predvsem v njegovem kopičenju, ki skozi te projekte izpadejo smešni, indoktrinirani in predvsem napihnjeni.

Celoten posnetek Ferdinand Kriwet - Voice of America (34:44)



Naknadno se mi v spomin prikrade tudi eden izmed današnjih noise (ta noise v širokem smislu) ustvarjalcev, Aaron Dilloway. Model je izdal v letu 2006 albume Radio Nepal vol. 1 - vol. 3 in dekonstruiral nepalske radijske valove na svojstven način, preko efektov in odsotnosti njih.

Review tega zadnjega.

http://outerspacegamelan.blogspot.com/2006/11/aaron-dilloway-radio-nepal-vols-1-2-3.html





Komentarji
komentiraj >>