Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Granitni infoblok (2888 bralcev)
Ponedeljek, 24. 5. 2010
TiborK



Najbolj omenjana tema prejšnjega tedna je vsekakor huliganski napad na parlament. Moralisti to dejanje neprilagojenih organiziranih skupin in pobesnelih deviantnih posameznikov, tudi iz vrst študentov in dijakov, sedaj izkoriščajo kot izhodišče za kazanje s prstom na vse študente. Češ, kake barabe so ti študenti.

Vodstva ŠOS-a, ŠKIS-a in regionalnih študentskih organizacij kljub polomiji imenovani demonstracije sicer zelo rade poudarjajo, kako se zavzemajo za študentske pravice. Pri tem svojo odgovornost za nastale izgrede valijo na posameznike in se od nasilja distancirajo. Žal se študentsko-funkcionarska mladež ne zaveda, da je množico demonstrantov težko obvladovati. Pa čeprav so jih sami nahujskali.

Skupno število slovenskih študentov je impozantno. Letos je v programih višješolskega strokovnega in visokošolskega študija vpisanih skoraj 115.000 študentov. Trditve organizatorjev sredinih »miroljubnih« protestov, da je pred parlament prišlo deset in več tisoč študentov, so iz trte izvite. Dejansko se je po ocenah avtorja infobloka zbralo kvečjemu tisoč študentov. Torej približno en odstotek študentske populacije. Po zanesljivih informacijah so bile v času demonstracij polne tudi knjižnice in fakultete, kar kaže na neizpodbitno dejstvo: demonstracije so za pijančevanje izkoristili predvsem dijaki, ki so dobili prost dan. In v tej množici so se znašle tudi organizirane tolpe navijačev in razbijačev.











Poslanci so kljub razbitim šipam sprejeli zakon o spremembi financiranja dijaške prehrane. V časih, ko so ljudje dejansko lačni, je nekako neokusno objaviti ugotovitev računskega sodišča. To je ocenilo, da so dijaki zavrgli za 160.000 evrov toplih obrokov.
Dijaška organizacija Slovenije pa v sporočilu za javnost jamra o sprejetem zakonu o dijaški prehrani. Ukinitev dijaških malic naj bi škodovala občutljivim želodcem šolarjev. Ob tem se človeku dejansko obrne želodec, če se spomni, da so se na cesti pred parlamentom znašli jajca, moka, pa tudi paradižniki. Očitno le niso vsi dijaki lačni in imajo dovolj energije za razbijanje pred parlamentom. Zato je sklicevanje predsednika dijaške organizacije Aleksandra Sprema na številčnost udeležencev sredinih protestov, ki naj bi protestirali proti ukinitvi dijaških malic kratko malo - neresno.

Naj spomnimo, včasih ni bilo dijaških malic, še zlasti ne brezplačnih, pa nikomur ni prišlo na misel zbirati podpisov za ohranitev dijaške prehrane. Ker je ni bilo. Konec koncev sedanjim generacijam dijakov ostajajo deloma subvencionirane malice. Hkrati pa bodo v večjem obsegu deležni prehrane na državne stroške tudi osnovnošolci.

Bolj vzpodbudne novice prihajajo s Primorske. Rektor univerze na Primorskem, Rado Bohinc, namerava potrojiti število študentov in pedagoških delavcev vključenih v programe mednarodne mobilnosti. Tako bi dosegli desetodstotno mobilnost. Ena od svetlih točk bolonjske pogodbe je zagotavljanje dvajsetodstotne mobilnost študentom. Očitno bo treba poleg spremembe zakona o visokem šolstvu, ki ne omogoča rednih predavanj v tujih jezikih, spremeniti še marsikaj. Trenutno študirajo v sklopu študijskih izmenjav trije odstotki študentov.

Bolj razburljiva novica prihaja s koprske Fakultete za humanistične študije. Nezadovoljni študentje samoorganizirani v Plenumu Koper zahtevajo odstop dekanje Vesne Mikolič. V nepodpisanih sklepih plenuma ji očitajo samovoljnost in avtoritativnost, prekarizacijo in konformizem. Bolj zanimivo je, da Plenum zahteva vpogled v finančno poslovanje primorskega humanističnega faksa in primorske študentske organizacije, poleg tega pa zahteva ukinitev študentskih anket za ocenjevanje pedagoškega dela. Zlasti zadnji dve zahtevi sta zanimivi, ker kažeta, da v študentskih krogih zadeve niso tako idealne, kot kažejo študentski politiki.

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Študentska organizacija univerze v Mariboru že tretje leto pripravlja Veliki umetnostno-kulturni festival VUK Fest. Brezplačne kulturne, izobraževalne in zabavne prireditve bodo obiskovalce Maribora na VUK Festu popeljale v Azijo, Afriko in Ameriko. VUK Fest bo študente seznanjal s kulturo in običaji treh kontinentov od danes do četrtka.

Pojutrišnjem, torej 26. maja, ŠOULJ vabi v Portorož na »Fiš piknik – Bout parti«, kot so zapisali v angleškem jeziku. »ZA samo 16 evrov vabijo na »žur fiš« piknik, kjer se bodo zabavali jedli, pili in tudi plavali, kot pišejo na spletni strani. Upamo, da »welcome drink« in preostala količina pijače ne bodo terjale žrtev med udeleženci. Kateri bendi bodo špilali in kdo vse animiral obiskovalce, si poglejte na spletni strani ŠOULJ. Stanje v državi očitno ni tako katastrofalno, kot pravijo študentski funkcionarji. Študentje imajo očitno dovolj denarja, ki ga nameravajo organizatorji iztisniti iz njih. Tako kaže sredina prireditev ...

Novica za vse Jugonostalgike in ljubitelje zgodovine. Fakulteta za družbene vede vabi tovarišice in tovariše, pa tudi nekdanje mladince, pionirje in skojevce na razstavo z imenom »Yugostalgia«. Otvoritev razstave bo v četrtek, 27.maja 2010, ob 12.uri v Galeriji FDV. Razstavljeni bodo Steinacherejevi portreti Josipa Broza – Tita. Fotografije Elene Fajt pa bodo prikazale utrip titoistične nostalgije v državah bivše Juge.

Filofaks ob devetdesetletnici predstavlja znanstveno monografijo z naslovom Pogledi, Humanistika in družboslovje v prostoru in času. V torek, 25. maja, lahko prisostvujete predstavitvi zbornika, ki omogoča različne poglede na humanistiko. Poleg tega si lahko do 29.maja v avli filozofske fakultete ogledate razstavo fotografij z naslovom Japanische romantische Strasse.

Oddelek za sociologijo na Filofaksu vabi na predavanje z naslovom Multiple Inequalities, Intersectionality and Gender Mainstreaming: Potential and Pitfalls. Predavala bo dr. Judith Squires z bristolske univerze. Profesorica politične teorije in predstojnica oddelka za politologijo na univerzi v Bristolu se ukvarja s feministično politično teorijo, politikami spola in teorijo demokracije in državljanstva.

Na Fakulteti za arhitekturo se lahko udeležite ciklusa javnih predavanj Konstrukcije in arhitektura. V torek, 25. maja, si poveznite čelade na glavo in se napotite v Plečnikovo predavalnico na Fakulteto za arhitekturo. Ob 18.uri boste izvedeli, kako se prepletata snovanje arhitekture in konstrukcije v praksi, kako izbirajo nosilne sisteme in kaj počne pri tem statik. Na aktualnem projektu stožiškega stadiona bo arhitekt Jurij Sadar predaval o odnosu arhitekturne in gradbene stroke v praksi.

Infoblokiral Tibork



Komentarji
komentiraj >>