Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
POLETNI INFOBLOK (2451 bralcev)
Ponedeljek, 28. 6. 2010
Slavc



Minister za visoko šolstvo Gregor Golobič je prejšnji teden s predstavijo osnutka izhodišč za nacionalni program visokega šolstva do leta 2020 vrgel bombo na slovensko visokošolsko sceno. Širokoustno je namreč napovedal radikalne spremembe na tem področju. Zvišanje števila izobraženih na tercialni ravni, profilacija visokošolskih institucij, dostopnost in kakovost študija naj bi bili glavni poudarki nacionalnega programa.
Ta teden je svet za visoko šolstvo zaključil razpravo o osnutku izhodišč za pripravo tega programa. Pripravil je dokument, ki bo predstavljal podlago za pripravo osnutka nacionalnega programa. Torej osnutek osnutka, zato tudi ni presenetljivo, da glede mnogih posameznih vprašanj še obstajajo razhajanja, kot je priznal predsednik sveta Franci Pivec. Svet naj bi jih upošteval in po ocenah Pivca naj bi imeli nov nacionalni program do konca leta. Kakšen bo in ali bo vključeval tudi obljube ministra, pa bomo videli.
Minister Golobič je tudi pripravil sveženj popravljalnih ukrepov, ki jih je glede smotrnosti podeljevanja koncesij za izvajanje visokošolskih študijskih programov v letih 2006 in 2007 zahtevalo računsko sodišče. To je ta teden ocenilo, da so ti zadovoljivi. Spomnimo, v revizijskem poročilu, izdanem marca, je namreč računsko sodišče ugotavljalo, da se razlike med dejansko porabo sredstev za posamezen razpis za podelitev koncesij in načrtovano porabo ne ugotavljajo, ker ni načrta porabe sredstev.
Torej, vse kar se ve, je, kdo pije in kdo plača. O kakršnih koli načrtih za ocenjevanje doseganja strateških ciljev, merilih za merjenje uspešnosti in učinkovitosti doseganja ciljev ali celo določenem obdobju in načinu poročanja o doseganju zastavljenih ciljev ni bilo sluha. Skratka ugotavljanja kakovosti študijskih programov enostavno ni bilo. To naj se z novimi ukrepi ne bi več dogajalo.  Ministrstvo je na zahtevo računskega sodišča pripravilo tudi analizo mreže visokošolskih zavodov in študijskih programov. Z ugotovitvami ne bomo morili poslušalcev.
Erasmusovci podirajo rekorde. Iz Bruslja so namreč sporočili, da se je v letu 2008/2009 študija ali usposabljanja v tujini v okviru programa Erasmus udeležilo več študentov kot kdaj koli prej, in to okoli 200.000. Najbolj priljubljena država gostiteljica je verjeli ali ne Španija. Tudi med našimi študenti jih je največ odjadralo prav tja, sledita Nemčija in Portugalska. Drugače se je v študijskem letu 2008/2009 1310 slovenskih študentov odločilo za Erasmus program, v Slovenijo pa je prišlo 1078 tujih študentov ali 0,5 odstotka vseh Erasmusovcev: največ iz Poljske, Češke in Španije. Od začetka programa leta 1987 do danes je več kot dva milijona mladih Evropejcev izkoristilo evropska sredstva iz tega programa, letos se je na primer v primerjavi z letom prej število sodelujočih povečalo za kar 8,7 odstotka. Rekordno število študentov je po navedbah Evropske komisije posledica 12-odstotnega povečanja proračuna, namenjenega programu Erasmus za leto 2008/2009. Posledično se je povečala tudi povprečna mesečna štipendija - z 255 evrov na 272 evrov.
Maribor je dobil prvo generacijo v Mariboru šolanih zdravnikov. Na slovesnosti v Mariboru so ta teden namreč podelili diplome prvim enajstim diplomantom mariborske medicinske fakultete. Ob tej priložnosti je bodoče zdravnike nagovoril tudi predsednik republike Danilo Türk, ki je menil, da bo to, če ne rešilo, pa vsaj pripomoglo k reševanju problematike pomanjkanja zdravnikov v Sloveniji. Diplome je prejelo sedem fantov in štiri dekleta. Pričakujemo skrajšanje čakalnih vrst vsaj za pol.
V Krškem pa so ta teden obeležili dan Fakultete za energetiko, ki v okviru Mariborske univerze deluje tretje leto. Ta zelo primerno umeščena fakulteta ima visoke cilje, v krški in velenjski enoti pa bi rada zagnala inštituta, s katerima si želi zagotoviti optimalno izvedbo študijskega programa in raziskovalnega dela, je povedal slavnostni govornik, dekan fakultete Andrej Predin.
Ta teden so se oglasili tudi pri Društvu študentov invalidov Slovenije. Ugotavljajo, da se ob povečevanju števila invalidov, ki se odločajo za študij, izboljšuje tudi arhitektonska dostopnost fakultet in drugih visokošolskih institucij. Veliko manj pa je narejenega na področju odpravljanja informacijskih in komunikacijskih ovir za sam študijski proces takšnih študentov.

ŠTUDENTSKI NAPOVEDNIK:
Študentska organizacija Univerze v Mariboru (ŠOUM) organizira med 28. junijem in 8. julijem 2010 že 12. Mednarodni študentski festival SCiM. Osrednja tema letošnjega festivala, ki se ga bo udeležilo 65 tujih študentov iz 35-ih držav, je revščina in socialna izključenost, tematika, ki zaznamuje tudi letošnje evropsko leto.
Pri Zvezi za šport otrok in mladine Slovenije, pripravljajo projekt pri katerem sodeluje tudi Fakulteta za šport v Ljubljani. Gre se za projekt z naslovom Počitnice na Fakulteti za šport. Otroke od 5. do 13. leta pričakujejo vseh devet tednov šolskih poletnih počitnic, od 28. 6. do 27. 8. 2010, od ponedeljka do petka. Ponudili pa bodo pestro izbiro športnih aktivnosti in ustvarjalnih delavnic.


Komentarji
komentiraj >>