Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
PIROVA ZMAGA KOSOVA (2567 bralcev)
Petek, 23. 7. 2010
tadejla



Haaško Meddržavno sodišče je objavilo načelno mnenje o legalnosti kosovske enostranske razglasitve neodvisnosti 17. februarja 2008. Nanjo se je namreč še istega leta odzvala Srbija, ki je na Združene narode poslala predlog resolucije, v kateri od Mednarodnega sodišča (ICJ) zahteva mnenje o legalnosti razglasitve neodvisnosti. Včerajšnje mnenje haaškega sodišča, ki je sicer le posvetovalno in ni pravno obvezujoče, je jasno. Pa vendar tudi hudo izmuzljivo. Ker mednarodno pravo namreč ne vsebuje uredb, ki bi omejevale deklaracije o neodvisnosti, kosovska objava neodvisnosti ni kršila mednarodnega pravnega reda, mnenje pa ne govori o legalnosti same neodvisnosti. Pravne finese na stran. Kosovski novinar Migjen Kelmendi.



A po 13-ih različnih državnih ureditvah na tem območju v zadnjih 100 letih, po preganjanjih tako Albancev kot Srbov in po dobrih dveh letih vegetiranja, Kosovo še vedno ni država z vsemi pripadajočimi atributi. V Beogradu tako še naprej vztrajajo, da samostojnega Kosova nikoli ne bodo priznali. Znotraj Kosova ni nič bolje - načelnik okraja Kosovske Mitrovice Radenko Nedeljković je po objavi mnenja sodišča tarnal nad svetom, v katerem "ni pravice in ni resnice". Tudi Rusija še naprej vztraja pri obsodbi vsakršnih enostranskih potez, ki niso konsenzualno sprejete pri vseh udeležencih spora, pa tudi pet držav EU, ki še niso priznale Kosova, baje ne namerava spremeniti svoje pozicije, saj se lahko posvetovalno mnenje bere na več načinov. O dejanski vsebini govori strokovnjak za jugovzhodno Evropo z London School of Economics James Ker Lindsay.



Lindsay omenja tudi dileme, ki so se med obravnavo pojavljale med sodniki. Njihovo stališče bi se lahko precej razlikovalo od pozicij držav, iz katerih prihajajo. Nekatere od njih so namreč priznale neodvisno Kosovo, razlike v stališčih p bi lahko pripeljale do resnih kontradikcij na mednarodnem prizorišču :



Ali torej obstaja kakšen drug mednarodno-pravni instrument, ki bi podal zavezujočo podlago za v sporu udeleženi strani? Profesor mednarodnih odnosov na Fakulteti za družbene vede Milan Brglez:



Ali Lindsay meni, da bo sedaj, po objavi mnenja, pritisk na Srbijo in na ostale države, ki niso priznale Kosova, večji?



Brglez ne deli mnenja, da bo mnenje sodišča sedaj služilo kot vzvod za neenotno Evropsko unijo pri pritisku na Srbijo, da naj prizna neodvisnost Kosova:



Kaj pomeni odločitev sodišča za narode in območja na svetu s podobnimi odcepitvenimi težnjami:



Je resnično edina možnost neodvisno Kosovo, ali je možnost še vedno tudi federacija oziroma konfederacija med Srbijo in Kosovom, smo vprašali srbskega novinarja Dragana Bujoševića:



Mnenje o tem podaja tudi njegov kosovski kolega Kelmendi:



Srbija se že dlje časa pripravlja na vse možne scenarije. Pred časom je bilo slišati, da naj bi si s Kosovom izmenjala ozemlje, Srbija bi dobila tri občine na severu Kosova z večinskim srbskim prebivalstvom, v zameno pa bi prepustila preševsko dolino na jugu Srbije. O tem spet Bujošević:



Kelmendi pri odgovoru na isto vprašanje omenja tajne pogovore, ki naj bi že stekli med predstavniki Beograda in Prištine:



Lindsay meni, da se je uradni Beograd že pred časom sprijaznil z dejstvom, da Kosovo nikoli več ne bo v celoti pod njegovo jurisdikcijo:



Kakšne bodo razmere na območju čez deset let? Tudi med Albanci obstajajo ozemeljske težnje. Pred tem nas svari Bujošević, ki pravi:



Da stojimo na zelo trhlih tleh, pritrjuje Lindsay:



Ali zadnji razvoj dogodkov in postopanje pretežnega dela mednarodne skupnosti nasploh kažeta tudi na kaznovanje Srbije zaradi pretekle nacionalistične politike Slobodana Miloševića?



Jasno ni niti, kako se bo Kosovo kot država financiralo, od približno dveh milijonov prebivalcev jih je namreč polovica brezposelnih, največja bogastva pa so lignit in iz Švice uvoženi Mercedesi. Najmlajša svetovna država bo tako verjetno postala nova finančna jama brez dna za svoje botre. Evropska misija EULEX, ki naj bi na skorumpiranem Kosovu skrbela za vladavino prava, ima misijo zagotovljeno do leta 2012. Ali Kosovo sploh lahko preživi kot samostojna država brez mednarodne pomoči, odgovarja Lindsay:



Glede možnosti preživetja Kosova pa je še bolj skeptičen Bujošević:



Kultivirala sta vajenca Arne in Anže.



Komentarji
komentiraj >>