Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF BREZ CIGARETE (2640 bralcev)
Četrtek, 26. 8. 2010
Nacho Top



OFF NAPOVEDNIK

Tudi Kubanci se očitno ne bodo mogli izogniti podražitvi cigaret, le da to ne bodo naredili z dvigom trošarin, ampak z odpravo subvencij. Tako so bile pred 20 leti cigarete subvencionirane za vsakega polnoletnega kubanskega državljana. Kasneje so starostno mejo dvignili, sedaj pa s 1. septembrom nameravajo ukiniti subvencioniran tobak tudi za upokojence starejše od 55 let. Pri odpravi subvencij za tobak seveda ne gre za akcijo ministrstva za zdravje, ampak za enega od ukrepov za zmanjšanje javne porabe na Kubi. To pove tudi podatek, da opustitve subvencij na cigarete ni spremljala niti besedica o škodljivosti tobaka.

Trenutno lahko dobijo vsi Kubanci starejši od 55 let štiri škatlice cigaret za približno 25 odstotkov siceršnje cene. Tako za 80 cigaret plačajo 6 pesov in pol, kar približno 20 centov. Sicer pa so številne cigarete na črnem trgu prodajali po višji ceni ali pa jih menjali za druge dobrine, predvsem hrano. Odprava subvencij za cigarete je bila ena kasnejših, ljudje pa razmišljajo, da bi nehali kaditi predvsem zato, ker ne bodo imeli več dovolj denarja za kupovanje cigaret brez subvencij.

Berete OFF program Radia Študent, ki bi bil vesel že, če bi se ukinile vsaj trošarine na cigarete.

OFF PROGRAM

Medtem ko na severu Pakistana poplave pojenjujejo, so sedaj začele naraščati reke na jugu države. Prizadetih naj bi bilo več kot 17 milijonov ljudi in porušenih okoli 1,2 milijona domov. V državo so se zato napotile številne humanitarne organizacije, vendar Združeni narodi opozarjajo, da lahko nevarnost preti tudi njim. Pakistanska talibanska skupina Tehrik-e Taliban naj bi namreč načrtovala napade na tujce in ostale humanitarne delavce, ki pomagajo pri pomoči prizadetemu prebivalstvu. Ogroženi naj bi bili tudi predstavniki pakistanskih zveznih oblasti. Poročil o napadih zaenkrat še ni.

Združeni narodi so sporočili, da niso vedeli nič o posilstvih več kot 150-ih žensk in otrok v Demokratični republiki Kongo, ki so se dogajali v mestu Luvungi in okoliških vaseh nekaj kilometrov stran od baze Združenih narodov. Potrdili pa so, da so posilstva vsaj 154 žensk v vasi Bunangiri zagrešili pripadniki skupine Demokratičnih sil za osvoboditev Ruande in kongoški uporniki Mai-Mai. Roger Meece, uradnik Združenih narodov v vzhodnem Kongu, je povedal, da so lokalni prebivalci Združene narode sicer obvestili o cestnih blokadah, niso pa jim povedali ničesar o posilstvih, kar bi lahko bilo posledica strahu pred represijo upornikov ali pa sramu pred kulturno stigmo posilstva.

Severnokorejski voditelj Kim Jong Il naj bi že drugič letos odpotoval na Kitajsko. Odpravil se je s posebnim vlakom in se ustavil v kraju Jilin na severovzhodu države, kjer naj bi obiskal tamkajšnjo šolo, ki jo je obiskoval njegov oče in nekdanji severnokorejski voditelj Kim Il Sung. Vendar pa ni jasno, kakšen je namen njegovega obiska ter ali je s seboj na pot vzel tudi sina Kim Jong Una, ki mu napovedujejo vlogo naslednjega vodje. Na obisk Kitajske se je Kim Jong Il podal ravno v času, ko se v njegovi domovini mudi bivši ameriški predsednik Jimmy Carter, ki si prizadeva za izpustitev v Severni Koreji zaprtega ameriškega državljana, po nekaterih navedbah pa bi se hotel srečati tudi z odsotnim Kimom.

Evropska komisarka za pravosodje in temeljne pravice Viviane Reding je izrazila zaskrbljenost zaradi razvoja dogodkov okoli izgona Romov iz Francije. Pravi, da bo Francija kaznovana, če krši zakone in da ne bi smeli izgnati nekoga samo zato, ker pripada romski skupnosti. Francija se ne strinja, da bi bila deportacija Romov rasni predsodek. Francoska vlada ponavlja, da ti odhajajo prostovoljno s 300 evri v žepu. Bolgarija, v katero so včeraj poslali prvo, manj kot 50-člansko skupino Romov, podpira dejanja Francije, kajti po njenem mnenju ima Sofija prav tako pravico do izgona tujcev, ki prekršijo zakon. Iz evropske komisije so medtem že zavrnili francosko idejo o preprečitvi vstopa Romunije v schengen zaradi neuspešne integracije Romov.

Odbor državnega zbora za finance in monetarno politiko je obravnaval vloženo zahtevo opozijskih poslanskih skupin za presojo ustavnosti in zadržanje izvajanja zakona o poroštvu Slovenije za zagotavljanje finančne stabilnosti v območju evra. Odbor je odločil, da predlog o zadrževanju zakona ni utemeljen. S tem se strinja z zakonodajno-pravno službo, da zahteva poslancev ne vsebuje ustrezne obrazložitve tega, kakšne posledice bi bile ob izvrševanju ali zadržanju izvrševanja zakona. Zakaj po mnenju pozicije ni potrebe, da bi ta zakon zadržali, nam je povedal Bogdan Čepič iz Socialnih demokratov:



In kakšne negativne posledice bi po mnenju Čepiča povzročilo zadržanje zakona?



Zveza svobodnih sindikatov Slovenije je ponovno poudarila, da vlada s predlagano pokojninsko reformo ignorira dejanske razmere na trgu dela, življenjske razmere delavcev in njihovo zdravstveno stanje. Po besedah sindikatov bi ob sprejetju predloga reforme bilo vse več starejših brezposelnih, imeli bi več invalidskih upokojitev in bolniških. Vlada naj bi na ta način starejše delavce silila v delo, saj bi sicer imeli prenizko pokojnino, na drugi strani pa zanemarila visoko število brezposelnih in visoko število mladih, ki so brez dela. Opozarjajo, da bi v pokojninsko blagajno lahko prispevali več z bolj temeljitim pobiranjem prispevkov.

S predlogom pokojninske reforme se prav tako ne strinjajo v Stranki mladih – Zeleni Evrope. Več o njihovih stališčih nam bo povedal predsednik stranke, Darko Krajnc:



Konfederacija sindikatov javnega sektorja, ki jo vodi Branimir Štrukelj, je predstavila poglede in ukrepe na področju plač v javnem sektorju, ki jih pripravlja vlada. Vlada je sindikatom ponudila podpis aneksa k kolektivni pogodbi ali sprejem interventnega zakona, ki pomeni konec plačne reforme in urejanje plač z zakonom in podzakonskimi akti. Poslušajmo Štrukljevo izjavo s tiskovke:



Dogovarjanje o plačah med vlado in javnimi uslužbenci bo tema jutrišnjega kultivatorja.

Off so pripravili Potočan, Urh in vajenca Tina in Petar.



Komentarji
komentiraj >>