Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF SMRTNO RESNIH PROTESTOV (2110 bralcev)
Torek, 26. 10. 2010
Gregor K.



OFF NAPOVEDNIK

Medtem ko eni protestirajo zaradi zmanjševanja socialnih pravic, drugi vidijo krivičnost v tem, da bi se snemanje preddelov Gospodarja prstanov - dva dela z naslovom Hobitt - preselilo iz njihove države. Tako novozelandski feni te pravljično-pustolovske filmske stvaritve, ki je nastala po istoimenski knjigi pisatelja Tolkiena, ne pristajajo na grožnje hollywoodskega studia Warner Bros, da bi produkcijo filmov odpeljalo v državo s cenejšo delovno silo.

Stvar se je zapletla, ko je prejšnji mesec igralski sindikat zagrozil z bojkotom sodelovanja pri filmu zaradi prepirov okoli honorarjev. Čeprav se je okoli tega vse že pomirilo in so prišli do sporazumne rešitve, so vodilni pri studio Warner Bros v preteklih dogodkih očitno videli priložnost, da spravijo snemanje v kraje, kjer bodo njihovi odhodki manjši.

Demonstracije, ki so se ujemale s prihodom tistih, ki bodo odločali o usodi filma, pa te dimenzije sploh niso postavile v ospredje. Glavni namen protestov je nekaj popolnoma drugega, in sicer skrb za to, da bi »Srednja Zemlja«, fikcijska pokrajina pravljice, ki se je po njihovem rodila na njihovih tleh, tam tudi ostala. Zbrani, med katerimi so seveda najbolj zagrizeni mulci, tako nosijo najrazličnejše rekvizite svojih junakov, s čimer kažejo, kako so jim le-ti pri srcu.

Vprašanje, ki se postavlja nam, je sledeče. Ali organizatorji protestov, ki jih podpira sam novozelandski premier John Key, igrajo na čustveno noto ali pa so javne demonstracije izgubile čisto vso resnost in se jih zlorablja za reševanje prisilne izselitve pravljičnih junakov?

Vi pa berete OFF Program Radia Študent, ki razmišlja o protestu proti protestom takšne vrste.

OFF PROGRAM

V Iranu so začeli polniti reaktor svoje prve jedrske elektrarne, ki stoji na jugu države v mestu Bušer. Gorivo so iranski in ruski inženirji v zgradbo glavnega reaktorja sicer pričeli prevažati že avgusta, a je bilo takrat delo ustavljeno. Z nuklearko bo upravljala Rusija, ki bo odgovorna tudi za shranjevanje radioaktivnih odpadkov in dobavo obogatenega urana. Ta sicer ni dovolj obogaten, da bi iz njega lahko proizvedli jedrsko orožje, zato Zahodnih držav ta projekt ne skrbi preveč. Po napovedih Irana bo začela elektrarna, ki jo postopoma gradijo že od leta 1974, proizvajati energijo nekje v začetku leta 2011.

Zato pa Združene države Amerike toliko bolj skrbi ponedeljkovo priznanje afganistanskega predsednika Hamida Karzaja, da je od Irana prejemal, kot je dejal, „vreče denarja“. Po besedah tiskovnega predstavnika Bele hiše Billa Burtona ima svet vse razloge, da je zaskrbljen zaradi naraščanja vpliva Irana na Afganistan. Burton je Iran pozval k odgovornosti, da izvaja pozitiven vpliv na oblikovanje vlade in da zagotovi, da Afganistan ni država, kjer bi imeli teroristi zatočišče ali bi lahko načrtovali napade. Po poročanju New York Timesa, naj bi Iran skušal na ta način povečati svoj vpliv in zasaditi nezaupanje med Afganistanci in njihovimi ameriškimi ter Natovimi gospodarji. Omenjena sredstva naj bi predsednik Karzaj in vodja njegovega urada uporabljala za plačevanje afganistanskih politikov, plemenskih vodij in tudi talibanskih poveljnikov. Karzaj poudarja, da so skrbi odveč, saj naj bi šlo za transparentno pomoč prijateljske države za njegov urad in za stroške.

Indonezijske oblasti so pozvale prebivalce, ki živijo v neposredni bližini Merapija, najaktivnejšega vulkana v državi, k evakuaciji, saj naj bi se obetal močan izbruh. Največjo stopnjo nevarnosti so razglasili na območju polmera desetih kilometrov od kraterja vulkana, kjer živi kakih 19 tisoč ljudi. Številni prebivalci najbolj ogroženega predela opozorila ne jemljejo najbolj resno in ostajajo v svojih domovih, čeprav se zaradi več manjših izbruhov lava že spušča po pobočjih Merapija.

Soproga letošnjega Nobelovega nagrajenca za mir, kitajskega oporečnika Liuja Xiaoba, je objavila pismo, v katerem njegove prijatelje poziva, naj decembra odpotujejo na Norveško in v njegovem imenu prevzamejo to priznanje. Liu sicer v kitajskem zaporu prestaja 11-letno kazen zaradi poskusa državnega prevrata, ki so mu jo oblasti prisodile zaradi soavtorstva pri listini 08, s katero so pozivali k političnim reformam na Kitajskem. Ali gre za pristno pismo njegove žene, sicer ni znano, kajti sama je od objave letošnjih Nobelovih nagrajencev za mir v hišnem priporu, tako da tega ni bilo mogoče preveriti.

Grški premier George Papandreu, ki je pod vse večjim pritiskom zaradi protestov proti varčevalnim ukrepom njegove vlade, ne izključuje možnosti predčasnih volitev. Po besedah Papandreuja bo do njih zagotovo prišlo, v kolikor bo njegova socialistična stranka Pasok izgubila lokalne volitve sedmega novembra letos. Javnomnenjske raziskave kažejo, da bi zaradi varčevalnih ukrepov, ki jih je sprejela vlada, do tega z lahkoto prišlo. Vlado namreč podpira le še 32,5 odstotka volivcev. Opozicija tako poziva državljane, da lokalne volitve izkoristijo za protest proti aktualni vladi. Grški premier sicer napoveduje še dodatne varčevalne ukrepe, saj gre v Grčiji, kot pravi, za izredno stanje.

Predlog italijanske vlade za državni proračun za leto 2011 predvideva le 2,8 milijona evrov prispevkov za slovensko narodno skupnost v Italiji, kar je 2,4 milijona manj kot letos. Trend zmanjševanja se vleče že nekaj let, kar kaže na določeno ignoranco Italije do slovenske manjšine. Več o problemu nam je povedal predsednik Sveta slovenskih organizacij, Drago Štoka:



V največji opozicijski stranki SDS so na tako imenovano „tujo javnost“ naslovili javno pismo, v katerem opozarjajo na - po njihovem mnenju - spornega kandidata za predsednika vrhovnega sodišča Branka Maslešo, ki sta ga že podprla tako sodni svet kot vrhovno sodišče. V pismu so med drugim zapisali, da je Slovenija pred vrnitvijo v pravni sistem totalitarnega režima. Opažajo namreč, da v nasprotju z ustavno ločenostjo zakonodajne, izvršne in sodne veje oblasti pri nas sodstvo obvladuje tako imenovana leva vladna koalicija. Masleši očitajo predvsem premajhno strokovnost in moralno oporečnost, saj naj bi glasoval v prid zadnje izrečene smrtne kazni v prejšnji državi ter domnevno nasprotovanje slovenski osamosvojitvi. Mesleša označuje očitke za neutemeljene.

Sindikat vojakov Slovenije je vlado znova pozval k odzivu na predlog kolektivne pogodbe za pripadnike Slovenske vojske, ki ga je vladi posredoval pred štirimi meseci. Če odziva ne bo, v sindikatu napovedujejo vložitev kolektivne tožbe na delovnem in socialnem sodišču. Predsednik sindikata Gvido Novak je sporočil, da so predlog kolektivne pogodbe vladi posredovali pred štirimi meseci, po 60-ih dneh pa vlado pozvali k pogajanjem. Po njegovih besedah je vlada takrat preko medijev sporočila, da je predlog pogodbe v postopku presoje in da bo sindikat s stališči seznanjen do konca avgusta. Odgovora pa do danes ni bilo in ker je vojakom prepovedano stavkati, označujejo v sindikatu vojakov tak odnos kot popolno ignoranco do socialnega dialoga. O nastali situaciji so sicer obvestili tudi predsednika Slovenije Danila Tűrka, poslance državnega zbora, parlamentarni odbor za obrambo in komisijo za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti.

Mednarodna nevladna organizacija Transparency International je objavila letošnji indeks zaznave korupcije v posameznih državah. Indeks meri zaznavo korupcije v javnem sektorju in temelji na percepciji poslovnežev in analitikov o stopnji korupcije. Države z najmanj korupcije so Danska, Nova Zelandija in Singapur, na dnu pa se nahajajo Afganistan, Mjanmar in Somalija. Slovenija se je obdržala na 27. mestu, čeprav je v primerjavi z lanskim letom izgubila dve desetini indeksne točke. Več o indeksu in situaciji v Sloveniji nam je povedala Simona Habič iz Društva Integriteta, ki je podružnica Transparency International v Sloveniji:



V društvu Integriteta še poudarjajo, da korupcija ogroža gospodarsko rast, povzroča večjo revščino in je grožnja pravni državi. Zato pozivajo tožilstva in sodišča, da začnejo delati bolj odgovorno, saj nas - tako državljane kot upravnike javnih storitev - takšen odnos do korupcije in netransparentnosti najbolj zadene.

OFF sta pripravila Gregor in Boris.



Komentarji
komentiraj >>