Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
PLAČILNO NESPOSOBNA IN POSLOVNO NEODLIČNA DRŽAVA (2372 bralcev)
Sreda, 12. 1. 2011
tomazza



Kar dve za poslovni in finančni ugled države usodni reči bosta le skazili današnjo popoldansko slovesnost na Brdu pri Kranju, na kateri bosta premier Borut Pahor in ministrica za gospodarstvo Darja Radić v soju medijskih žarometov podeljevala priznanja republike Slovenije za poslovno odličnost v letu 2010. Za prvo so poskrbeli v Agenciji za javnopravne evidence in storitve, krajše AJPESu, v kateri so razgalili podatke, da je bilo decembra lani v državi kar 6102 pravnih oseb, med njimi pa ni podatkov za samostojne podjetnike, z dospelimi neporavnanimi finančnimi obveznostmi oziroma blokiranimi računi. Za drugo pa je poskrbelo Računsko sodišče, ki je predsednika vlade pozvalo naj zaradi hude kršitve obveznosti dobrega poslovanja začne s postopkom razrešitve doslej nedotakljivega ministra za finance Franca Križaniča.

Kljub tema dvema madežema na navidezni podobi poslovne odličnosti domače države, bodo nagrade, ki so - kakopak kot vse drugo v državi - zasnovane na podlagi ocenjevanja po evropskem modelu odličnosti, gotovo podeljene. Gre le za najvišja državna priznanja na področju kakovosti in odličnosti poslovanja kot rezultata razvoja znanja in inovativnosti ter nenehnih izboljšav, katera še sreča da tradicionalno ne podeljuje finančni minister ampak predsednik vlade. Zaenkrat so sicer znani zgolj finalisti po posameznih kategorijah. Med zasebnimi podjetji z več kot 250 zaposlenimi se za naziv poslovno najodličnejšega potegujeta Elektro Gorenjska iz Kranja in na področju avtomobilske industrije delujoča skupina TPV iz Novega mesta. V kategoriji organizacij na področju javnega sektorja pa med sabo tekmujejo kar upravne enote iz Krškega, Novega mesta in Trebnjega.

Če predpostavimo, da je že za izbor v finalni krog nominirancev za ta najbolj poslovno odlična podjetja in organizacije minulega leta nujen predpogoj vsaj plačilna sposobnost in disciplina, potem je nominacija gotovo največji dosežek za dobavitelja razvojnih delov za avtomobilsko industrijo TPV iz Novega mesta. Nenazadnje je za razliko od proizvodnje in preprodajanja električne energije ter nudenja upravnih storitev občanom res v krizi prav avtomobilska industrija. Med finalisti pa manjka predvsem drugih - proizvodno in k ustvarjanju dobička orientiranih podjetij.

Ravno nasprotno sliko pa kažejo evidence AJPESa. Dnevni znesek dospelih neporavnanih obveznosti pravnih oseb brez samostojnih podjetnikov je decembra znašal že 387 milijonov evrov, po panogah pa prednjačijo pravne osebe iz gradbeništva, trgovine, finančnih in zavarovalnih dejavnosti ter strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti. Podatki, ki kot že rečeno, ne upoštevajo realnosti, v kateri životarijo in mešetarijo domači samostojni podjetniki, pa zajemajo zgolj tiste neporavnane obveznosti, za katere so bili že izdani izvršljivi sklepi o prisilni izterjavi, na primer s strani na tem področju hitro učinkovite davčne uprave in nekoliko manj hitro učinkovitih sodišč.

To sicer lahko le pomeni, da je neplačilne discipline v državi še veliko več in da je dnevni dolg domačih pravnih oseb veliko višji, kot se to da razbrati iz uradnih podatkov Agencije za javnopravne evidence in storitve. Pretiranega optimizmom nad prvimi in zgolj statistično pozitivnimi znaki gospodarskega okrevanje Slovenije pa ni moč razbrati niti iz podatkov Urada za makroekonomske analize in razvoj. Direktor Boštjan Vasle tako opozarja, da so domači kazalci bistveno slabši od preostalih držav evro območja in da ga ob vprašljivi konsolidaciji javnih financ najbolj skrbijo visoka tveganja na finančnih trgih, v katera je vključen tudi prav element plačilne nesposobnosti in discipline.

Gospodarstvo Slovenije naj bi sicer v povsem neoliberalni maniri najbolj pestila slaba tehnološka struktura in stroškovna konkurenčnost, ki da so jo še najbolj izrazito skazili z na novo določeno minimalno plačo povečani stroški dela. Da se sicer tudi po uradnih podatkih v državi z minimalno plačo pod pragom revščine ne da več preživeti, pa zgolj statistično razvojnih ekonomistov ne zanima. Glede na nekatere visokoleteče in neuresničene napovedi finančnega ministra Franceta Križaniča ob začetku mandata te koalicije in vlade, po katerih bi naj minimalna plača v državi dosegla 1000 evrov, se je zdelo, da bo boj za dostojno preživetje in plačo vsaj ena od osrednjih političnih prioritet države.

Toda da temu le ni tako kot zadnji v vrsti potrjuje prav poziv Računskega sodišča, ki zahteva, da predsednik vlade Borut Pahor začne s postopkom razrešitve prav glavnega konsolidatorja domačih javnih financ, finančnega ministra Franceta Križaniča. Računsko sodišče je v reviziji prodaje državnih deležev Slovenske odškodninske družbe in Kapitalske družbe v Splošni plovbi ugotovilo številne nesmotrnosti in neučinkovitosti, do katerih je sicer res prišlo za časa prejšnjega finančnega ministra in prejšnje, Janševe vlade.

Kljub temu pa je za odpravo oziroma za popravo ugotovljenih nepravilnosti odgovorno ponovno prav finančno ministrstvo. France Križanič si je poziv za razrešitev pridelal predvsem zato, ker v odzivnem poročilu na revizijo računskega sodišča ministrstvo za finance ni izkazalo zadovoljivega ukrepa za odpravo ugotovljenih nesmotrnosti, kar je v skladu z zakonom o računskem sodišču huda kršitev obveznosti dobrega poslovanja. Toda tako to gre. Še to popoldne bodo sicer iz rok predsednika vlade in ministrice za gospodarstvo podeljena priznanja za poslovno odličnost v letu 2010. Toda podeljuje jih plačilno vse bolj nesposobna država, v kateri svojega dela niti v skladu z zakonodajo, kaj pa šele merilih evropskega modela odličnosti, ne opravljajo niti domači uradniki ministrstva za finance.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem z vse bolj plačilno nesposobno in vse manj poslovno odlično domačo državo v zobeh poskrbel Tomaž Z.











Komentarji
komentiraj >>

Re: PLAČILNO NESPOSOBNA IN POSLOVNO NEODLIČNA DRŽAVA
hopla [16/01/2011]

http://www.finance.si/265877/Britanski-superdavek-za-super-nagrade-ban%E8nikov?sort=desc
odgovori >>

Re: PLAČILNO NESPOSOBNA IN POSLOVNO NEODLIČNA DRŽAVA
glb [16/01/2011]

croatia - Reifessen bank
odgovori >>