Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
INFORMATIVNI INFOBLOK (2005 bralcev)
Ponedeljek, 14. 2. 2011
miha



 

Infoblokiranje začenjamo v znamenju kulture. V torek je bil namreč vsem Slovencem znan praznik slovenske kulture. Po vsej Sloveniji, v tujini in zamejstvu so prireditve ob kulturnem prazniku potekale že od začetka februarja. Praznik smo obeleževali z razstavami, slavnostnimi koncerti in drugimi dogodki. Dan slovenske kulture je dan vseh, ki so našo kulturo soustvarjali in oplemenitili, čeprav ga imenujemo Prešernov dan.

 

Kaj so razmišljali tisti, ki so za dan slovenske kulture izbrali dan smrti našega velikega pesnika Franceta Prešerna, ne vemo, je pa v tem morda več simbolike, kot izgleda na prvi pogled. Dandanes lahko govorimo o izumiranju slovenske kulture, saj je večkrat potlačena in pozabljena. To se odraža predvsem pri mladih generacijah, ki se od nje oddaljujejo in se je sramujejo. Vzrok za to je plod načrtne propagande, ki je še vedno aktivna in je tekom zgodovine zaničevala slovenski jezik in kulturo ter oboje poniževala. Ta načrtna propaganda je širila mnenje in prepričanje, da slovenski jezik ni primeren za kulturno izražanje, da ni omikan ter celo, da je nazadnjaški. Pretok in sprejemanje drugih kultur je zelo koristna stvar, če se ob vsem tem seveda ne pozabi na korenine in zgodovino lastne kulture. Predvsem mladi bi morali biti bolj ponosni na slovensko kulturo, saj je to eden od načinov, da se ohranja bogata zgodovina Slovencev, ne pa da jim je pomembno le to, da imajo na Prešernov dan šole prost dan.

 

Po kratkem oddihu in v neki blagi meri kulturnega poosebljanja je za mladino prišel tisti čas v letu, ko se odločajo o pomembnih nadaljnjih korakih svoje izobraževalne in poklicne poti.

 

Prejšnji konec tedna se je zato odvijal v znamenju informativnih dni za dijake in učence. Na fakultetah so predstojniki oddelkov bodočim študentom predstavljali predvsem študijske programe, pogoje vpisa in pogoje dokončanja študija, predstavniki študentov pa obštudijske dejavnosti.

 

Profesorji so se na predstavitvenih predavanjih trudili, da dajo čim bolj splošne informacije, na voljo pa so bili tudi za vprašanja.

 

Informativni dnevi sicer pripomorejo k nekemu ožjemu izboru, ob tem pa bodoči študentje dobijo tudi prve vtise o študijskem okolju in bodočih profesorjih ter se imajo možnost pozanimati o obštudijskih dejavnostih. Dijaki so na informativnih dnevih spraševali predvsem o možnostih kombinacij študijev, omejitvah, vsebinah študija in možnostih zaposlitve.

 

Bodočim študentom so z informacijami pomagale zlasti študentske organizacije. Študentska organizacija Slovenije in Dijaška organizacija Slovenije sta dijake in študente opozorili, naj posebno pozornost namenijo skritim stroškom študija. Ti se po njihovih besedah na visokošolskih zavodih pojavljajo v obliki vpisnin, administrativnih stroškov, raznih oblik članarin in morebitnih doplačil za nadstandardni študijski proces.

 

Že petkov informativni dan so dijaki množično izkoristili. Največ, okoli 12.000, se jih je zanimalo za študij na Univerzi v Ljubljani, okoli 7000 za študij v Mariboru in okoli 2000 za študij v Kopru.

 

Prav tako kot lani v primerjavi z leti poprej zaznavajo povečano zanimanje dijakov za študij na tehniških in naravoslovnih fakultetah. Za te poklice je znano tudi največje povpraševanje.

 

Nekaj več o prvih vtisih poteka informativnih dni pa je povzela vodja projekta Informativni dnevi 2011 Pia Jagodic:

 

Vprašanja o prihodnosti pa se pretekle dni niso navezovala le na izbiro nadaljnjih izobraževalnih poti, ampak tudi na monetarno eksistencialne. Tako zakon o malem delu še naprej buri duhove in vse več ljudi mu nasprotuje, kažejo javnomnenjske raziskave. Po rezultatih ankete, ki jo je objavilo Delo, zakona o malem delu ne podpira 46,5 odstotka vprašanih, medtem ko ga podpira 41,6 odstotka, 11,9 odstotka vprašanih pa je neopredeljenih. Nasprotniki zakona zato prevzemajo vedno bolj aktivistične metode. Tako je Gibanje za dostojno delo in socialno družbo skupaj z Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije ter študentskimi in drugimi organizacijami v 35 dneh, od 3. januarja do nedelje 13. februarja, ko je bilo možno podpis oddati še na spletu, zbralo že skoraj 50.000 podpisov.

 

V gibanju so v sporočilu za javnost zapisali, da je med tistimi, ki so oddali podpise, tudi veliko upokojencev in delavcev. To po oceni gibanja kaže na to, da so v januarju uspeli z argumenti predstaviti morebitne posledice slabo pripravljenega zakona. Ob tem poudarjajo, da ne nasprotujejo uvedbi začasnega in občasnega dela za upokojence, razen če ne gre za zakon, ki zmanjšuje pravice in možnosti ostalih družbenih skupin, predvsem brezposelnih. Prepričani so, da jim bo do referenduma z argumenti uspelo večini volivcev predstaviti slabosti pripravljenega zakona, ki združuje upokojence, brezposelne, študente in dijake ter tujce v en zakon, hkrati pa je spisan brez upoštevanja mnenja večine naštetih družbenih skupin.

 

Medtem ko se nekateri borijo proti slabo spisanim zakonom, pa v Italiji dajejo jasno vedeti, da ne bodo prenašali sranja od ljudi, ki se več kot očitno ravnajo po svojih zakonih. V Rimu so namreč pretekli teden protestniki na več kipov v središču mesta obesili transparente, s katerimi kritizirajo premierja Mussolinija oziroma Silvia Berlusconija zaradi njegove vpletenosti v spolne škandale. Eden od sloganov, ki je visel okoli vratu kipa na trgu Piazza del popolo, je tako sporočal, da telo Italije ni naprodaj.

 

Skupina, ki si je nadela ime "Nessun dorma" - Nihče ne spi -, je sporočila, da so slogane obesili na 150 kipov v italijanski prestolnici, da bi Italijane opozorili na Berlusconijevo nesprejemljivo vedenje.

V nedeljo se je pred Berlusconijevo vilo v kraju Arcore pri Milanu zbralo okoli tisoč ljudi, ki so zahtevali, da naj italijanski premier zaradi vpletenosti v spolne škandale odstopi. Protesti zaradi premierjeve domnevne vpletenosti v spolne škandale so v italijanski gospodarski prestolnici potekali že v soboto, ko so se ljudje zbrali tudi na ulicah Firenc.

 

 

Berlusconija sicer preiskujejo zaradi vpletenosti v mladoletno prostitucijo in zlorabe položaja. Prve obtožbe so se pojavile novembra lani, ko je maroška barska plesalka z umetniškim imenom Ruby izjavila, da je Berlusconija obiskala, ko je bila stara šele 17 let.

 

Jah, kaj čmo, ljudje so očitno naveličani hipokritičnega in diktatorskega vodenja aristokratskih in navidezno nedotakljivih politikov. Kot nam kažejo nedavni dogodki po vsem svetu, se ljudje zbujajo in ugotavljajo, da svoboda ni le beseda na papirju, ampak tudi rojstna pravica, za katero se je treba boriti. So pač ljudje, ki so preveč zasvojeni z afrodiziakom moči, zato je treba take bedake postaviti na svoje mesto. Kaj ni demokracija vladavina ljudstva in ne posameznikov?

Ustavno sodišče bo v torek pripravilo javno obravnavo zahteve DZ za presojo posledic, ki bi jih lahko imela zavrnitev pokojninske reforme na referendumu. V zadnjih 14 dneh je pripravilo tudi dve predhodni obravnavi.

 

 


ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK



Ustavno sodišče bo v torek pripravilo javno obravnavo zahteve DZ za presojo posledic, ki bi jih lahko imela zavrnitev pokojninske reforme na referendumu. V zadnjih 14 dneh je pripravilo tudi dve predhodni obravnavi. Na javni obravnavi se bo lotilo vprašanj, ki so še nerazčiščena.

 

Slovenski strokovnjaki bodo prav tako v torek 15.2 organizirali predavanje o internetni zasvojenosti, ki bo potekalo ob 18. uri v Modrijanovi knjigarni na Trubarjeva c. 27 v Ljubljani.

 

V četrtek 17.2. ob 7. uri zjutraj pa bo v večnamenski športni dvorani Podčetrtek potekala krvodajalska akcija.

 

Karierni center vabi na brezplačno delavnico tehnike učenja, ki bo v četrtek, 24. februarja, ob 14.30 v sejni sobi dekanata Biotehniške fakultete na Jamnikarjevi 101 v Ljubljani. Prijave sprejemajo po elektronski pošti na naslov tanja.potocnik@uni-lj.si najkasneje do četrtka, 17. februarja. Pohitite, saj je število mest omejeno.


Informiral Miha Vrhovšek

 



Komentarji
komentiraj >>