Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF PSIHOLOŠKIH OPERACIJ (2038 bralcev)
Petek, 25. 2. 2011
Luka T.



OFF NAPOVEDNIK

Kitajci odpravljajo kapitalno kazen za gospodarski kriminal. Utaja davkov ali tihotapljenje kulturne dediščine se od zdaj ne kaznujeta več s smrtjo. Izrekanje tega najstrožjega disciplinskega ukrepa pa mora zdaj skozi odobritev vrhovnega sodišča.

Z odpravo smrtne kazni na Kitajskem želijo preprečiti morebitne zlorabe, sam ukrep pa ne bo bistveno zmanjšal števila izrečenih smrtnih kazni. Te na področju gospodarskega kriminala že do zdaj niso bile pogoste. Obešanje pa ostaja usoda podkupljivih uradnikov, saj je v kitajski kulturi prisotno prepričanje, da morajo pokvarjeni funkcionarji umreti. Odpor do korupcije je tako močan, da bi odprava te smrtne kazni utegnila imeti politične posledice.

Vi pa poslušate OFF program Radia Študent, ki smrtne kazni sicer ne podpira, vendar bi korupcijo saniral z drugimi oblikami likvidacije.

OFF PROGRAM


Italijansko vlado skrbi, da bo kaos v Libiji sprožil velike vale migracij. V primeru, da se bo za prečkanje morja odločilo 200 tisoč prebežnikov, se z njimi ne bo mogla spopasti sama, zato Evropsko unijo prosi, naj intervenira. Po mnenju Berlusconijeve vlade je to problem, ki zadeva vso Evropo. Italija je imela do zdaj z Libijo podpisano pogodbo, po kateri lahko zajete migrante vrne v Libijo ne da bi jim omogočila prošnjo za azil. V Libiji pa je bil do pred nedavnim nastanjen tudi kontingent italijanske vojske, ki je libijskim oblastem pomagal prestrezati migrante. Poklicali smo dopisnico Radio-televizije Slovenija iz Rima Mojco Širok, ki nam je pojasnila, kako in zakaj se je osnovalo nesveto zavezništvo med demokratičnim zahodom in libijskim avtokratom:



Zaradi krize v Libiji pa je bilo sklicano tudi izredno zasedanje Nata in varnostna seja Združenih Narodov, na kateri bosta Francija in Velika Britanija predlagali uvedbo sankcij in popoln embargo na prodajo orožja Libiji. Za to se zavzema tudi Evropska unija. Med sankcijami bo tudi prepoved potovanj in zamrznitev premoženja, napoveduje pa se tudi prepoved letov nad Libijo, s čimer želijo preprečiti uporabo letalskih sil proti protestnikom. Iz države bežijo velike količine tujcev, največ logističnih težav pa naj bi imeli Filipini in Bangladeš, ki imajo v Libiji 150.000 nizko plačanih delavcev.

Iranski Press TV poroča, da bo mednarodna skupnost skušala izkoristiti nemir v Libiji za vojaško intervencijo iz domnevno humanitarnih razlogov. Pravi vzrok naj bi bil zavarovanje libijskih naftnih polj. Interes naj bi imeli tudi Kitajci, ki so v Libiji izgubili precej denarja, ko so vstajniki izropali njihove gradbene projekte. Isti medij poroča, da je dezertiral najmlajši sin polkovnika Moamerja Gadafija. Z njim je libijske oblasti zapustilo tudi nekaj čet, svoj odstop pa je napovedal tudi Generalmajor Sulejman Mahmud, ki je ostro kritiziral uporabo sile proti protestnikom. V zračnih napadih na Tripoli naj bi bilo ubitih več tisoč ljudi, vojska pa je do zdaj usmrtila 130 vojakov, ki niso želeli streljati na vstajnike.

Na trgu Tahrir v Kairu se je ponovno zbralo okoli 2000 protestnikov, ki zahtevajo hitrejše uvajanje političnih reform. Predstavnik gibanja mladih je poudaril, je da cilj zborovanja izvesti pritisk na vojsko, ki zdaj vodi državo, naj pripravi časovni okvir za nadaljnje korake pri izvedbi omenjenih reform. Vojska je že oblikovala odbor za pripravo sprememb ustave, o teh pa bi odločal referendum, ki bo izveden aprila. Omenjeni odbor bi predloge o spremembah ustave predstavil v soboto.

Južna Koreja je začela psihološko kampanjo, v kateri na svojo severno sosedo meče letake z informacijami o dogajanju v Egiptu. Prebivalci Severne Koreje še vedno ne vedo, da je Hosni Mubarak že odstopil z mesta predsednika Egipta. Njegov odstop je precejšnja zadrega za severnokorejske voditelje, saj so bili z Mubarakom tesni zavezniki. Cho Min iz južnokorejskega inštituta za nacionalno združenje je skeptičen do uspeha propagandne kampanje, saj meni, da so severnjaki veliko bolj učinkoviti pri zagotavljanju družbene kohezije. Večina prebivalcev Severne Koreje naj ne bi bila sposobna razumeti pojmov demokracije in svobode. Spletni portal Asianews pa poroča, da se prvič v zgodovini režima v državi dogajajo protesti, na katerih prebivalci zahtevajo preskrbo s hrano in elektriko. Oblasti naj bi že izvedle preiskavo, vendar odgovornih za organizacijo protestov niso identificirali. Pri zasliševanju protestnikov naj bi naleteli na molk.

Ameriška vojska je obtožena, da je skušala senatorje s psihološkim manipuliranjem pripraviti do povečevanja števila vojaških enot in vojaškega proračuna v Afganistanu. General David Petraeus je že ukazal preiskavo obtožb proti članom enote za psihološke operacije, znane pod kratico psy-ops . Enota naj bi bila zadolžena za manipuliranje miselnih procesov sovražnikov. Njen poveljnik podpolkovnik James Holmes se je navodilom nadrejenih uprl, saj meni, da je uporaba teh metod proti lastnim ljudem kaplja čez rob. Tarči operacij sta bila med drugim tudi senatorja John McCain in Joe Liebermann. V svojem žargonu je psihološka enota skušala ustvariti točke pritiska, ki bi lahko delovale kot vzvod za doseganje zastavljenih ciljev.

Predstavniki Pentagona trdijo, da morajo ameriške oborožene sile bolje varovati svoje satelite in povečati njihovo ofenzivno kapaciteto. Vesoljsko bojišče postaja vse bolj natrpano in nevarno, zato nova vesoljska strategija kliče k večjemu sodelovanju z ostalimi narodi, kar bi povečalo ameriško sposobnost za preprečevanje groženj. Po besedah upokojenega generala Kevina Chiltona je prisotnost v vesolju nehala biti prestiž in postala kritični del vseh vojaških domen. Leta 2007 je Kitajska šokirala svetovne voditelje, ko je kot prva sestrelila satelit z raketo zemlja-vesolje. Pentagon zato spreminja politiko, po novi doktrini se bo lahko na agresijo v vesolju odzval tudi z akcijo v drugih vojaških domenah.

Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je predstavilo ukrep, s katerim bodo lahko tujci, ki ustrezajo kriterijem, deležni enkratne socialne pomoči v višini 230 evrov. Če predložijo dokaze, da se njihova stiska ni nehala, jim bo odobrena še ena pomoč v istem znesku. Prva skupina upravičencev so delavci tretjih držav, ki so izgubili zaposlitev, s tem pa so jim prenehala delovna dovoljenja in dovoljenja za prebivanje. Druga skupina so delavci, ki so izgubili zaposlitev, dovoljenja pa jim še vedno veljajo. Tretja skupina so delavci, ki že več kot dva meseca niso dobili plače. Generalni direktor direktorata pri Ministrstvu za delo Dominik Minkuš ocenjuje, da je takšnih delavcev med 500 in 700. Predsednik Rdečega križa Slovenije Janez Prezelj pa je opozoril, da točne številke niso jasne, saj naj bi bilo veliko delavcev zaposlenih na črno.

V Mariboru je okrog 40 delavcev gradbenega podjetja MTB pričelo stavko na sedežu podjetja, medtem ko ostali od 120 zaposlenih stavkajo od doma. Delavci so to odločitev sprejeli, ker podjetje že od septembra zamuja z izplačili. Delavci od vodstva pričakujejo stečaj, če obveznosti ne bodo poravnane do sedmega marca.

Nacionalni svet za kulturo je na pobudo predsednika vlade Boruta Pahorja sprejel sveženj kulturnopolitičnih ukrepov, s katerimi bi vlada prispevala k izboljšanju položaja kulture v Sloveniji. Člani sveta predlagajo, naj vlada vključuje kulturo in umetnost kot komponenti družbenega razvoja v vse razprave o razvoju in razvojne načrte. Kulturo in umetnost naj se obravnava kot družbeno enakovredni komponenti znanstvenoraziskovalni ali tehnični ustvarjalnosti. Govorili smo s predsednikom nacionalnega sveta za kulturo Miranom Zupaničem.



OFF je pripravil Luka T.



Komentarji
komentiraj >>