Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
PEPELNIČNA SREDA ZA DOMAČO POLITIKO (2538 bralcev)
Sreda, 9. 3. 2011
tomazza



Ne glede na to, da trenutno glavna mesta pri koritu izvršne in zakonodajne oblasti ne zasedajo politično deklarirani kristjani, sploh ne bi bilo slabo, če bi si tudi aktualna politična garnitura na oblasti vzela trenutek zase in si na današnji dan privoščila obred pepeljenja, ki ga kot znamenje minljivosti krščanski duhovniki opravljajo po vsej s cerkvami tako na gosto posejani državi. Današnja pepelnična sreda je sicer uvod v 40 dnevni postni čas, v katerem si kristjani prizadevajo okrepiti osebno duhovnost. Toda posipanja s pepelom so v domači politiki redka. Ne glede na to, ali prihajajo iz aktualne koalicije ali pač opozicije, politike na Slovenskem bolj kot osebna duhovnost preveva skrb za lastno materialno podstat.

Tako se celo v tem mandatu največja parlamentarna stranka ukvarja predvsem z lastnimi dolgovi. Njen predsednik in premier sicer na prvi pogled sploh ne deluje zaskrbljeno. Kljub temu da smo bili visokoletečim besedam v prazno o silnih tujih investicijah v domovino priča že kar nekajkrat v tem mandatu, je to očitno karta, na katero še naprej v prazno stavita aktualna vlada in koalicija. Tako ni bilo Borutu Pahorju prav nič nerodno iz francoskega glavnega mesta v domovino sporočiti, da bi se naj Francija zanimala za kar večmilijardne investicije v Slovenijo. Predsednik vlade pač rad poustvarja vtis lastne uspešnosti, ne glede na to, ali je dejansko kaj na tem, ali ne.

Borut Pahor se je tako kot minule dni v Franciji dobrikal že tako libijskemu samodržcu Moamerju Gadafiju, kot ameriškemu yes we can't close Guantanamo vojnemu poglavarju Baracku Huseinu Obami. Vsi obetani posli z Libijo, za katere bi se naj v senci beduinskega šotora v Tripoliju dogovoril Pahor, so sicer propadli, domača država pa utegne nekaj vendarle zaslužiti, toda le če bo v svoja nedra sprejela enega ali dva po krivem zaprta politična zapornika iz Guantanama. Zato predsedniku vlade kar tako le ne gre kar za verjeti. Seveda Francijo zanima sodelovanje pri privatizaciji Slovenskih železnic, gradnji drugega bloka domačega jedrskega ponoisa v Krškem in krepitev položaja v finančno-bančnem sektorju. Toda za vse te z javnim denarjem načrtovane investicije bodo vendarle objavljeni mednarodni javni razpisi, na katerih bi naj politični upravljalci te države vendarle izbrali najboljšega, torej najcenejšega in najugodnejšega ponudnika.

Zato je za potrebe domačih javnomnenjskih ratingov Boruta Pahorja iz Pariza sporočena novica en povsem navaden političen bull shit. Gre pač za en povsem običajen protokolarni obisk, katerega končna in v milijardah francoskih investitorjev izražena uspešnost je že vnaprej pod vprašajem. Nenazadnje o tem, kdo bo privatiziral Slovenske železnice, ali pač gradil drugi blok jedrske elektrarne Krško v tej državi pač naj ne bi odločal predsednik vlade ali koalicija, ki mu jo je nekako uspelo sestaviti. Nenazadnje, tako črno na belem pričajo tudi preko wikileaksa razkrite nič več tajne ameriške diplomatske depeše, je Borut Pahort gradnjo drugega bloka edine domače nukelarne elektrarne že ponujal tudi Združenim državam Amerike. Do tega prav po ničemer usodnega obiska v Franciji pa je celo veljalo, da bomo prav po volji te vlade in koalicije domače železniške tire in še železničarje za povrh odprodali Nemčiji.

Toda kaj prida kratkoročnega spomina tudi ta Vlada in Koalicija očitno ne premoreta. Tako kot njuni danes opozicijski predhodniki se zatekata v bolj oddaljeno zgodovino. Tako bodo predvidoma jutri koalicijske poslanske skupine vložile sklic za izredno sejo državnozborskega odbora za notranjo politiko, na katerem bi naj obravnali zahtevo za umik stopnje zaupnosti z vseh dokumentov, povezanih s trgovino z orožjem, s katerim se ob nastanku te države na veliko prekupčevalo. Tako je bila po današnjem kolegiju predsednikov koalicijskih strank pri predsedniku vlade in koalicije v domačo vsega tega političnega bullshita že dodobra navajeno javnost lansirana vest, kako da je koalicija enotno za umik oznake zaupno z vseh dokumentov, povezanih s trgovino z orožjem. Kljub temu pa se bo pred sprejetjem te odločitve premier posvetoval še z ministrico za obrambo Ljubico Jelušič, ki ima do tega zadržke po službeni dolžnosti, saj lahko uradno o umiku stopnje zaupnosti iz teh dokumentov, kolikor jih je še sploh ostalo, umakne vsakokratni minister ali pač ministrica za obrambo.

Toda kljub temu bodo o tem sejali tudi poslanci na izredni seji državnozborskega odbora za notranjo politiko, o njihovih bolj ali manj modrih rzglabljanjih pa bodo vestno poročala vsa domača trobila medijsko državotvornega diskurza. Če je sicer koalicija res tako enotna, potem bo šlo za golo formalnost, saj ima koalicija tudi v tem parlamentarnem odboru pač prepričljivo večino. Toda pustimo se presenetiti. V domači politiki ima osebna matertialnost pač prednost pred duhovnostjo, konkretna posipanja s pepelom pa so kar se da redka.

To med drugim potrjuje tudi današnja pobuda poslanke Zares Cvete Zalokar Oražem, ki je na predsednika Državnega zbora Pavleta gan tarja naslovila pobudo za spremembo naročanmja hrane v osrednjem hramu te domače neprepričljive demokracije. Če še niste vedeli, se predsednik državnega zbora na Slovenskem kar po službeni dolžnosti ukvarja tudi s tem, kakšno in čigavo hrano nabavlja parlamentarna restavracija. Kljub temu da se že do sedaj v državnem zboru ni jedlo slabo, prav na pepelnično sredo predstavljena politična pobuda zahteva, da naj v prihodnje parlament za svojo restavracijo nabavlja zdravo hrano slovenskega izvora in ekološko pridelano sadje in zelenjavo. Zdravo in dobro pa naj v prihodnje ne bi jedli le poslanci in ostala državnozborska administracija, pač pa tudi vsi ostali javni zavodi in druge domače na davkoplačevalskih plečih živeče inštitucije.

Na današnjo pepelnično sredo kristjani po vsem svetu tako pri bogoslužju kot v zasebnem življenju več premišljujejo o pomenu Kristusovega trpljenja in njegove smrti na križu, so sporočili iz Slovenske škofovske konference. Toda tako to gre. Aktualna sporočila iz Državnega zbora in Vlade pa namreč prav nasprotno potrjujejo, da v domači politiki primanjkuje tako obrednega posipanja s pepelom kot konkretnega premisleka o vsakodnevnih tegobah povsem običajnega in po sili razmer na slovenskem živečega človeka.

ODPOVED: Tudi za tokratni N-euro moment sem s pepelnično sredo za domačo politiko v zobeh poskrbel Tomaž Z.





Komentarji
komentiraj >>

[brez naslova]
Wilbur [04/03/2017]

I aam suee thhis piehe off writng hass touhed aall thhe internet viewers, iits reaoly rewlly goo article oon buildeing up neww weeb site. I havfe een browsing online more thzn 3 hoiurs today, yyet I never fouynd anny interesting articlpe likle yours. It is pretty worrth enough for me. In myy view, iff alll ite ownerrs annd blpggers maade gpod contebt ass yoou did, thee nett wilkl bee much moore usefful than ever before. Ahaa, iits plesant dialoogue cooncerning thgis artiucle hrre att tgis webb site, I havfe read all that, sso att this time me also commsnting here. http://cspan.Co.uk
odgovori >>