Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF DIPLOMATSKEGA ZASTRAŠEVANJA (1104 bralcev)
Sreda, 5. 10. 2011
Goran B.



7.05

Slovenski veleposlanik v Združenih državah Amerike Roman Kirn bo v predmestju prestolnice Haitija Port-au-Prince otvoril izobraževalni center za mlade, ki je bil postavljen s pomočjo donacije Republike Slovenije v okviru projekta Slovenija za otroke Haitija. Za postavitev šolskega objekta za okoli 300 otrok v sicer revnem spalnem predmestju prestolnice, Carrefouru, je poskrbela vrsta nevladnih organizacij pod vodstvom Platforme slovenskih nevladnih organizacij za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč SLOGA.

V Ljubljani se začenja 17. mednarodni festival sodobnih umetnosti Mesto žensk. Niz koncertov, razstav, otroških programov, plesnih predstav, performansov, predavanj, delavnic in okroglih miz, ki se bodo zgodili v okviru festivala tokrat tematsko povezuje magija. Kot so zapisali na internetni strani festivala: »magija preživetih in nefunkcionalnih patriarhalnih vzorcev, družbeno-političnih konvencij in moralno-etičnih norm ter vrednot, ki na prvo mesto ne postavljajo človeka pač pa nekaj bolj abstraktnega, neulovljivega – "magično moč" religije, ideologije, političnih prepričanj, ki lahko služijo osvobajanju posameznika ali pa se prelevijo v orodje manipulacije in zasužnjevanja v imenu potrošništva, (neo)kapitalizma, verskega fanatizma, pohlepa po denarju, sle po moči, oblasti in nadzoru.«, konec citata. Festival se bo začel ob 20. uri v Galeriji Škuc z odprtjem mednarodne skupinske razstave Urok.

Kitajska in Rusija sta vložili veto na resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov o Siriji, ki to državo obtožuje za spopade s proti-vladnimi protestniki, vendar pa tako ali tako ne vsebuje predvidenih direktnih sankcij proti Damasku. Moskvo in Peking je ob tem zmotilo, da takih sankcij resolucija pravzaprav ne preprečuje. V spopadih med sirskimi tako imenovanimi varnostnimi silami in proti-vladnimi protestniki je bilo od začetka upora marca letos po ocenah Združenih narodov ubitih okoli 2700 ljudi. Vlada sirskega predsednika Bašarja al-Asada ob tem trdi, da je v procesu reformiranja države in v pogovorih s člani opozicije, za nemire v državi pa krivi oborožene tolpe.

8.05

V Grčiji se je začela 24 urna splošna stavka v protest proti novim varčevalnim ukrepom. Gre za prvo splošno stavko po vladni napovedi odpuščanja 30.000 javnih uslužbencev in uvedbe davka na lastnino zaradi izjemnih razmer. Šole in univerze bodo zaprte, trajekti in leti preklicani, bolnišnice pa bodo obratovale le z nujnim osebjem. Grčija sicer čaka na poročilo Evropske komisije, Centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada, ki bi v luči uspešnosti varčevalnih ukrepov dal zeleno luč za šesti val osem milijardnega posojila. Ob umanjkanju posojila naj bi sicer državi grozil bankrot nekje v drugi polovici novembra.

Nemška kanclerka Angela Merkel se bo danes v Bruslju sestala s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom. Osrednja tema pogovorov bo reševanje dolžniške krize v območju evra, stališče Nemčije kot najmočnješega evropskega gospodarstva pa je tu ključno. Med temami pogovorov bodo tudi prihodnji proračun Evropske unije za obdobje 2014-2020, vprašanje skupnih evrskih obveznic ter vprašanje uvedbe evropskega davka na finančne transakcije. Nemška kanclerka se bo na sedežu komisije sestala še z mekaterimi drugimi evropskimi komisarji, obiskala pa bo tudi Evropski parlament in se tam sestala s predsednikom parlamenta Jerzyjem Buzekom.

Iz ljubljanskega Živalskega vrta so sporočili, da bodo vanj v petek zvečer prišle surikate. Gre za majhne živali iz reda zveri, ki v divjini živijo predvsem v savanah in polpuščavah Angole, Namibije, v puščavi Kalahari in južni Bocvani. Živalice tehtajo do 950 gramov, zrastejo do velikosti 30-ih centimetrov in živijo do 10 let. Prehranjujejo se večinoma z žuželkami, pajkovci, polži, glodavci, ptiči, jajci, kuščarji, pa tudi kačami in škorpijoni.

9.05

V Portorožu se začenja 18. mednarodni oglaševalski festival Zlati boben, ki ga prireja Slovenska oglaševalska zbornica in na katerem se bodo predstavili udeleženci 37-ih evropskih držav. Osrednja tema letošnjega festivala je poimenovana »Nova Evropa, novo razmišljanje« in po besedah organizatorjev pred oglaševalce postavlja izzive hitro razvijajočih se trgov. Poleg tekmovalnega dela v različnih medijih – filmih, tisku, radiu, neposredni komunikaciji se bodo v okviru festivala odvijale tudi različne delavnice, predavanja in okrogle mize.

Odbor državnega zbora za finance in monetarno politiko bo danes obravnaval predlog novele zakona o posojilu Grčiji in predlog novele zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin. Razpravljal bo tudi o gradnji šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj oziroma o predlogu zakona o državnem poroštvu za posojilo za Teš 6 v višini 440 milijonov evrov. Glede posojila Grčiji bo razprava tekla o morebitnem znižanju obrestne mere in podaljšanja rokov posojil.

Amnesty International razkriva delovanje sirskih diplomatov, ki naj bi zastraševali v tujini živeče sirske protestnike proti režimu Bašarja al-Asada. Raziskovalec pri tej organizaciji Neil Sammonds je prepričan, da grožnje zoper več kot trideset aktivistov v osmih državah niso naključne. Citiramo: »Sirski režim se je očitno na potekajoče demonstracije odzval s sistematičnim in včasih nasilnim zastraševanjem, katerega namen je bil utišati v tujini živeče Sirce,« konec citata. S strani v tujini živečih državljanov Sirije namreč prihajajo pritožbe, da so jih uradniki veleposlaništev na demonstracijah fotografirali in snemali, da so z diplomatskih predstavništev dobivali sporočila, naj prenehajo s protestnimi aktivnostmi, mnogi pa so se pritožili tudi, da je režim zastraševal njihove v Siriji živeče sorodnike, med drugim z aretacijami in ugrabitvami.

10.05

Haiti je po večmesečnem političnem zastoju dobil novega premiera Garryja Conillea. Država je bila namreč od maja, ko je Michel Martelly prevzel predsedniško funkcijo in neuspešno predlagal dva kandidata za to mesto, brez premiera. Conille je bil med drugim vodja urada nekdanjega predsednika Združenih držav Amerike Billa Clintona, ko je bil ta posebni odposlanec Združenih narodov za Haiti. Zaupanje predsednika ter zgornjega in spodnjega dela parlamenta pa naj bi Conille dobil zaradi svojih dolgoletnih izkušenj pri Združenih narodih in s tem dobrih obetov za razvoj revnega Haitija.

Bonitetna agencija Moody's je znižala bonitetno oceno italijanskih državnih obveznic z Aa2 na A2 in tako povečala pritisk na evropske vlade za vzpostavljanje varčevalnih ukrepov in zajezitev finančne krize na evroobmočju. Čeprav je Italija prejšnji mesec potrdila 54 milijard vreden paket varčevanih ukrepov in se zaobljubila k še večjemu krčenju državnega trošenja ter višanju davkov, s tem bonitetne agencije niso prepričali. Med razlogi za znižanje bonitetne ocene agencija izpostavlja težave pri financiranju dolgoročnega dolga in počasno gospodarsko rast države.

V Mariborski Pekarni se bo ob 17ih v dvorani Gustaf predstavilo Gibanje za trajnostni razvoj Slovenije. Matjaž Hanžek, Hermina Krt in Zineta Vilman bodo spregovorili o trajnostnem razvoju, aktivnem državljanstvu in razlogih za ustanovitev stranke Trajnostni razvoj Slovenije.

Na obisku v Ljubljani je vodja kosovske delegacije v dialogu med Prištino in Beogradom, podpredsednica kosovske vlade Edita Tahiri. Sestala se bo z ministrom za zunanje zadeve Samuelom Žbogarjem, osrednja tema pogovorov pa bo dialog med Beogradom in Prištino. Med drugim naj bi se dotaknila pričakovanj Kosova do Evropske unije. Edita Tahiri bo imela na Fakulteti za družbene vede ob 17ih v predavalnici 7 tudi predavanje z naslovom: »Kosovo's path towards Euro-Atlantic integration.«



Komentarji
komentiraj >>