Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Zanussi Five, Free Willy's!!! (898 bralcev)
Četrtek, 17. 11. 2011
aleš



ZANUSSI FIVE, FREE WILLY'S, 16. 11. 2011; Menza pri koritu- Metelkova mesto, Ljubljana

* Medtem ko so v še enem že pregovorno natrpanem koncertnem večeru v Ljubljani nekje drugje predstavljali svoj prvenec sveži varovanci pričujočega radia, je Menza priredila koncert, vreden tudi publike uglajenejših koncertnih prostorov. Sicer pa so ti Zanussi Five že videli v Cerknem. Gre za norveško zasedbo mlajših improvizatorjev, ki pretežno izvaja kompozicije kontrabasista Pera Zanussija. Ta se je prekalil v različnih postavah s starejšimi in našemu prostoru dobro poznanimi velikimi imeni severnjaškega free-jazz vala ter se že bližal širši publiki v elektronsko-akustični zasedbi Wibutee.

Pred Norvežane pa je ekipa Jazz pri koritu prav posrečeno na oder postavila še eno mlajšo, neznano in svežo zasedbo Free Willy's. Hrvaško-slovenski trio vsekakor pomaga zbujati optimizem glede še pred nekaj leti popolnoma mrtve impro-jazzovske scene v tem prostoru. V svojih kompozicijah se lotevajo tu že nekaj časa zelo prisotne in posrečene kombinacije prepoznavnih, udarnih in melodičnih kompozicij s povsem odprto in svobodno formo. Torej znanega obrazca: vpeljemo z 'občim prostorom' vsaj skice neke teme, temu dodamo trdno ritmično osnovo, na kateri nato zapeljemo v nepredvidljive možnosti hic et nunc komponiranja. Osnova je kljub majhni zasedbi – kitara, pihala, bobni – povsem kolektivna, a v strukturi svojih improvizacij je nekje na pol poti. Zareze med skupinsko improvizacijo in odprtejšo formo so pri Free Willy's namreč ostre, prosto improvizirani deli pa mestoma negotovi. A začrtana pot tria je jasna in je že včeraj dala nekaj svojevrstnih neslutenih vrhuncev.

Zanussi Five se ponašajo s posrečeno postavo, ki omogoča zvok na meji med manjšimi zasedbami in nekakšnim malim orkestrom. Temu botrujejo predvsem trije pihalci, ki pa včeraj nikakor niso preglasili strumnega bobnanja in mehke osnove kontrabasista Zanussija. Postavi pa ustrezajo tudi tri daljše kompozicije, ki jih je pred glavnim delom koncerta odigral norveški kvintet. Če so trije pihalci dobra osnova tako za razne dialoge, skupinsko muziciranje in nežno pihanje na meji tišine, se kontrabasist Zanussi in bobnar Gard Nilssen v tišjih trenutkih zlahka priključita, v bolj energičnih pa lahko mehko menjata prestave od lahkotnega swinganja do rockovsko trdne ritmične osnove. In četudi so komadi Zanussi Five jasno strukturirani, bi jih težko opisali z menjavami melodičnih fraziranj in spontanega brzenja. Motivi so veliko bolj subtilni, osrednji deli skladb pa ravno zaradi dobro izkoriščene postave v zasedbi ubirajo mnogo poti. Včeraj smo tako bili deležni nekaj solističnih izletov, predajanja štafete med saksofonisti ter glasnega in energičnega muziciranja vseh. A jih je pri tem vodil predvsem močen izraz, ki je znotraj iste skladbe razpiral pahljačo emocij in zvočnih odtenkov, ne da bi za trenutek izgubil kolektivno enotnost in konsistenco znotraj široko zastavljenih kompozicij. Zanussi Five se očitno pozna desetletno sodelovanje, vendar pa kljub temu ohranja svežino nerutiniranosti svežega ansambla.

Na včerajšnjih koncertih Free Willy's in Zanussi Five je bil Aleš.


Komentarji
komentiraj >>