Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF VEČNEGA REŽIMA (868 bralcev)
Petek, 30. 12. 2011
Božidar K.



OFF NAPOVEDNIK

Zadnji letošnji OFF začenjamo z novico iz skrajnega začetka sveta, ki pa je še pred nekaj urami bil poznan kot skrajni konec. Dva tihomorska otoka, Samoa in Tokelau, sta se namreč odločila, da bosta preskočila en dan in se tako vključila na drugo stran mednarodne datumske meje. Otočka, ki sta tako bila v zadnjem časovnem pasu, sta se sedaj prestavila v prvega. Za odločitev so se na Samoi in Tokelau odločili, da bi svoj datum izenačili z datumom v Avstraliji in na Novi Zelandiji, saj sta ti državi njuni pomembni gospodarski partnerici. Tihomorska otoka sta do sedaj pri poslovanju z državami v skrajno vzhodnih časovnih pasovih izgubila približno dva delovna dneva.

Zanimivo je, da na Samoi preskoka na drugo stran datumske meje niso storili prvič v zgodovini. Pred 119imi leti so se oblasti odločile za ravno obraten korak, a zaradi istega razloga, okrepiti so namreč hotele trgovanje, takrat z Združenimi državami Amerike. Odločitev otokov pa kaže, da Združene države očitno niso več najboljši trgovski partner. Poleg Avstralije in Nove Zelandije otoka veliko trgujeta tudi s Kitajsko in Singapurjem, menjava časovnega pasu pa bo po besedah Samojskega premierja Tuila'epe Sailela omogočila veliko lažje poslovanje s to regijo. Odločitev otokov bi morda lahko bila eden izmed indikatorjev naraščajoče gospodarske moči daljnega vzhoda.

Vi pa berete OFF program Radia Študent, ki ga lahko na www.radiostudent.si poslušate v vseh časovnih pasovih.

OFF PROGRAM


Severnokorejski režim, kot pričakovano, ne namerava spreminjati svoje politike. Nacionalna komisija za obrambo je namreč dan po koncu 13-dnevnega žalovanja ob smrti državnega voditelja Kim Džong Ila sporočila, naj svet pod novim voditeljem Kim Džong Unom ne pričakuje sprememb politike. Prav tako je Severna Koreja izključila možnost kakršnihkoli stikov z južnokorejskimi oblastmi pod vodstvom predsednika Li Mjung Baka, ki so ga označili za izdajalca, Južni Koreji pa so zagrozili z maščevanjem zaradi domnevnega neprimernega ravnanja med žalovanjem. Režim v Pjongjangu je namreč nezadovoljen, ker je Južna Koreja razen v dveh primerih prepovedala uradne obiske v Severni Koreji ob žalovanju za Kimom, poleg tega pa Seul na pogrebne slovesnosti ni poslal uradne delegacije. Kim Džong Il, ki je po navedbah Pjongjanga umrl 17. decembra v 69. letu starosti, je 17 let s trdo roko vladal Severni Koreji in podobno kot njegov oče Kim Il Sung, ki je umrl leta 1994, gradil kult osebnosti. Na čelu države ga je v četrtek nasledil njegov sin Kim Džong Un.

Iranska mornarica bo v soboto v Perzijskem zalivu začela izvajati preizkuse raket dolgega dosega. Kot je dejal namestnik poveljnika iranske mornarice, admiral Mahmud Musavi, predstavljajo vojaški manevri v Perzijskem zalivu glavno in zaključno fazo priprav Irana na soočenje s sovražnikom v primeru spopada. Gre sicer za nadaljevanje manevrov, ki jih že nekaj časa izvajajo v zalivu, a jih je zasenčil nedavni spor med Iranom in Združenimi državami Amerike zaradi iranske grožnje z zaprtjem Hormuške ožine, ki je strateško izjemno pomembna, saj skoznjo na tankerjih potuje 40 odstotkov svetovne nafte. Na območju Perzijskega zaliva so tudi pomembne države izvoznice nafte in plina, in sicer Bahrajn, Kuvajt, Katar, Savdska Arabija in Združeni arabski emirati.

Med svežimi protirežimskimi protesti v Siriji je bilo po poročanju tamkajšnjih aktivistov ubitih vsaj osem ljudi. Aktivisti so v luči prisotnosti opazovalcev arabske lige v državi nasprotnike režima Bašarja al-Asada pozvali, naj se v čim večjem številu udeležijo tradicionalnih petkovih protestov. Sicer pa sirski aktivisti menijo, da opazovalci Arabske lige ne dobivajo verodostojnih podatkov, saj ekipa koordinira svoje delo zgolj z oblastmi, kritični pa so tudi do dejstva, da opazovalce spremljajo varnostne sile, ki drugače nasilno zatirajo proteste. Zaradi tega si aktivisti ne upajo pristopiti k opazovalcem. Eden izmed opazovalcev je sicer za katarsko televizijo Al Jazeera že dal izjavo, da je stanje v Siriji zelo nevarno.

Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble je ob koncu koledarskega leta v pogovoru za poslovni časnik Handelsblatt dejal, da verjame, da bo v prihodnjih 12ih mesecih odpravljena nevarnost nadaljnjega širjenja krize po evrskem območju, izključil pa je tudi razpad območja evra oziroma izstop posameznih članic. Schäuble sicer vztraja, da morajo ranljive članice evrskega območja na verodostojen način sprejeti in izvesti vse ukrepe za dolgoročno rešitev lastnih nakopičenih problemov. Poleg tega bi po njegovem mnenju morali evropski voditelji na vrhu konec januarja dokončati pripravo sporazuma o fiskalnem paktu za območje evra.

Z nemškim finančnim ministrom pa se ne strinja velika večina vodilnih britanskih ekonomistov. V anketi za britansko medijsko hišo BBC, ki je bila izvedena med 27imi britanskimi in evropskimi ekonomisti, ki redno svetujejo Banki Anglije, je namreč večina dejala, da se bo prihodnje leto recesija vrnila v evropske države. Petina anketiranih meni tudi, da evroobmočje ne bo preživelo v sedanji 17-članski obliki, možnost razpada evroobmočja pa so anketiranci ocenili na 30- do 40-odstotno.

Evro je sicer v četrtek zdrsnil na najnižjo raven v tem letu, potem ko je Italija drugič v dveh dneh izdala nove obveznice. Za en evro je bilo potrebno odšteti 1,29 dolarja, kar je najmanj po septembru 2010. Leto 2011 pa evro končuje na izredno nizkih ravneh tudi v razmerju do ostalih svetovnih valut. V japonskem denarju je bil denimo v četrtek vreden 100,06 jena, kar je najmanj v več kot desetih letih. Kot vzrok za šibak tečaj evra analitiki izpostavljajo predvsem dolžniško krizo v 17ih državah s skupno evropsko valuto. Kljub sklepom voditeljev evropskih držav o oblikovanju fiskalnega pakta v območju evra iz začetka decembra je zaupanje vlagateljev v evropsko valuto majhno.

Madžarska za januar načrtuje začetek uradnih pogajanj z Mednarodnim denarnim skladom o dodatni finančni pomoči. Madžarski premier Viktor Orban pa je v luči mednarodnih kritik na predlog bančne reforme dejal, da pogovori, čeprav pomembni, za Madžarsko niso ključnega pomena. Madžarska želi dobiti 20 milijard evrov vredno posojilno linijo Mednarodnega denarnega sklada, ki bi jo lahko koristila v primeru, da se po tem pokaže potreba. A država je sredi decembra predstavila predlog zakona, ki je po mnenju analitikov namenjen spodkopavanju neodvisnosti centralne banke, na čelu katere zdaj sedi guverner Andras Simor, ki pa se ne želi ukloniti zahtevam vlade glede vzdrževanja nizkih obrestnih mer. Po naznanitvi spornega zakona so strokovnjaki Mednarodnega denarnega sklada in Evropske unije prekinili pripravljalne pogovore z madžarsko vlado ter zapustili Budimpešto. Orban pa je na to odgovoril, da madžarska zakonodaja ni stvar nikogar drugega ter da madžarskim poslancem nihče ne bo narekoval, kateri zakon morajo sprejeti in katerega ne. Madžarska je sicer od mednarodnega denarnega sklada in Evropske unije že leta 2008 prejela 20 milijard evrov posojila.

Na nedavno razsodbo ustavnega sodišča glede referenduma o družinskem zakoniku so se odzvali tudi v gibanju in stranki za trajnostni razvoj Slovenije. Poudarjajo sicer, da sprejemajo dejstvo, da je potrebno odločitev ustavnega sodišča v pravni državi izvajati in spoštovati, vendar pa so razsodbi nenaklonjeni. Predsednik stranke TRS, Matjaž Hanžek:



Društvo nevladnih organizacij in samostojnih ustvarjalcev na področju umetnosti in kulture Asociacija je na slovenske nosilce oblasti naslovila poziv, da ob soočenju z rebalansom proračuna za leto 2012 ne pozabijo na realne posledice rezov za najranljivejše dele kulturnega sistema, neodvisne producente kulturnih dobrin. Govori podpredsednica društva Asociacija, Katja Praznik:



Komentarji
komentiraj >>